واشنگتن پست:

ترامپ قصد افزایش برخوردها با سازمان بهداشت جهانی را دارد

ترامپ قصد افزایش برخوردها با سازمان بهداشت جهانی را دارد به گزارش بازار پرواز روزنامه واشنگتن پست آمریكا به نقل از چند مقام آمریكایی و خارجی فاش كرد، دونالد ترامپ و دستیارانش در پشت صحنه در كوشش برای به حاشیه راندن هرچه بیشتر سازمان بهداشت جهانی در چندین جبهه جدید در ضمن تلاش هایشان برای مقصر جلوه دادن بیشتر این سازمان در تشدید بحران شیوع جهانی كروناویروس هستند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از توقف پرداخت کمک های مالی کشورش به سازمان بهداشت جهانی برای مدت ۶۰ روز پس از متهم کردن این سازمان به سوءمدیریت در نحوه پاسخ به بحران انتشار کرونا اطلاع داد اما مقام های ارشد دولت وی در کوشش برای اقدام ضد این سازمان فراتر از قطع موقت کمک مالی به آن هستند که این سبب افزایش نگرانی نسبت به وارد آمدن صدمه های دائمی به این سازمان همزمان با تداوم انتشار ویروس شده است.
مقام های وزارت امور خارجه آمریکا در حال حذف ارجاعات به سازمان بهداشت جهانی در اسناد مربوط به کروناویروس بوده و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه این کشور به کارمندانش سفارش کرده در مورد ابتکار عمل های بهداشت و سلامتی که آمریکا سابقا به واسطه سازمان بهداشت جهانی از آنها حمایت می کرد "شخصا به سراغ سوژه های اصلی بروند".
بر مبنای مصاحبه ها با مقام های آمریکایی و محتوای یک سند داخلی که به دست واشنگتن پست رسیده، آمریکا به دنبال این است که اعتبارات در نظر گرفته شده برای سازمان بهداشت جهانی را به سمت سازمان های غیردولتی دست اندرکار در مسائل سلامت عمومی تغییر مسیر دهد.
در محتوای یادداشتی که در ایام اخیر برای کارکنان وزارت امور خارجه آمریکا فرستاده شده، آمده است: وزیر امور خارجه تقاضا کرده که این وزارتخانه و همینطور آژانس توسعه بین الملل آمریکا مبادرت به شناسایی و استفاده از مجریان جایگزین به جای سازمان بهداشت جهانی برای اجرای برنامه های کمک های خارجی کنند.
به قول چند مقام اروپایی، دولت ترامپ در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه پاسخ به بحران شیوع بیماری که فرانسوی ها برای چند هفته به دنبال پیشبرد آن بودند به تعویق انداخته چون با ادبیات پیش نویس آن که از سازمان بهداشت جهانی ابراز حمایت کرد، مخالف بوده است.
همینطور به علت مخالفت های آمریکا با سازمان بهداشت جهانی، وزرای بهداشت کشورهای گروه ۲۰ نتوانستند در یک ملاقات مجازی اخیر خود در اوایل ماه جاری میلادی یک بیانیه مشترک در مورد انتشار کرونا صادر کنند.
به نوشته واشنگتن پست سارا مکین آچیانی، یک مقام کاخ سفید به تازگی در یک گفت وگوی تلفنی خطاب به گروهی از قائم مقام ها اظهار کرد، کاخ سفید از هم پیمانان آمریکا درخواست کرده تا اعتبار سازمان بهداشت جهانی را زیر سوال برده و بر این ادعا تاکید کنند که کارمندان این سازمان به صورت معمول دست به "سفرهای لوکس" پرخرج می زنند. با این وجود این مقام کاخ سفید سند و مدرکی برای صحبت هایش نکرده است.
یک مقام ارشد دیگر اروپا که همچون بقیه مقام ها نامش را فاش نکرد، هم تصریح کرد: پیدا کردن یک نقطه نظر مشترک با آمریکا درباره فعالیت و نقش سازمان بهداشت جهانی غیر ممکن بوده است.
مقام های سازمان بهداشت جهانی در ابتدا امیدوار بودند بتوانند با دادن یک امتیاز نمادین به ترامپ جلوی قطع کمک های آمریکا به خود و رویارو شدن علنی دو طرف را بگیرند و اندرو بریمبرگ، سفیر آمریکا در سازمان بهداشت جهانی کوشش کرد تا مذاکراتی را با این سازمان در این حوزه داشته باشد اما این مذاکرات در کاستن از تنش ها میان آنها شکست خورد.
ترامپ چندی قبل در حملاتش به سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد، چنانچه این سازمان کارش را درست انجام داده بود شیوع کروناویروس "با به جا گذاشتن مرگ های بسیار کم" مهار می شد. وی در ماه جاری میلادی در کنفرانس مجازی تصویری با رهبران گروه هفت بر شکایت هایش از سازمان بهداشت جهانی تاکید نمود. رهبران کشورهای دیگر اخطار دادند "در وسط یک مسابقه اسب سواری تعویض اسبتان کار عاقلانه ای نیست" و اینکه تحقیقات درباره اشتباهات این سازمان در ارتباط با کرونا را می توان پس از فروکش کردن بحران انجام داد. در نهایت اما چند تن از رهبران گروه هفت در پشتیبانی از سازمان بهداشت جهانی بیانیه صادر کردند.
کارشناسانی که یادداشت وزارت امور خارجه آمریکا را رصد کردند گفتند، اقدامات بیشتری که ترامپ ضد سازمان بهداشت جهانی در نظر دارد می تواند صدمه خیلی بیشتری به این سازمان نسبت به قطع موقت کمک ها به آن وارد کند.
ریچارد گووان، یک کارشناس ارشد در گروه بحران بین الملل اظهار نمود: قطع ۶۰ روزه کمک های آمریکا به سازمان بهداشت جهانی می تواند باعث یک دردسر برای این سازمان شود اما لزوما برایش بحران موجودیتی به وجود نمی آورد. چنانچه وزارت امور خارجه آمریکا آغاز به اعطای اعتبارات به دیگر مجریان برنامه های حوزه سلامت کند این ریسک وجود دارد که آمریکا آغاز به پخش منابعش به شکلی ناکافی و انشقاق یافته کند.
وی ادامه داد: اگر این بحران یک درس برای ما داشته باشد، آن این است که ما نیازمند همکاری بین المللی بهتر برای مدیریت چالش های مربوط به سلامت در جهان هستیم.
سخنگوی وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا اظهار کرد، دولت ترامپ به دنبال تغییر دادن تمرکز سازمان بهداشت جهانی در زمینه مأموریت های اساسی اش شامل آمادگی، پاسخگویی و هماهنگی میان نقش آفرینان است.
کایلی مک انانی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید هم اظهار کرد، سازمان بهداشت جهانی "آشکارا به نفع چین غرض ورزی کرده با این وجود که چین تنها کسر کوچکی از آنچه آمریکا هر سال برای این سازمان انجام می دهد را برای این سازمان انجام می دهد.1399/02/07
18:02:53
5.0 / 5
2648
تگهای خبر: آمریكا , بال , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
هواپیما کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم