توسط محققان امیركبیر محقق شد؛

طراحی سامانه هوشمند برای تخمین وضعیت بدن از روی چشم

طراحی سامانه هوشمند برای تخمین وضعیت بدن از روی چشم بازار پرواز: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به طراحی سامانه ای هوشمند برای تخمین وضعیت بدن از روی تصویر چشم شدند.به گزارش بازار پرواز به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شیدا میرلو دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی اطلاعات پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی سامانه هوشمند جهت تخمین وضعیت بیماری بدن از روی تصویر چشم» اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که همیشه از قدیم مطرح بوده بررسی بیماری از روی چشم بود که درباب بیماری های مختلف خصوصاً دیابت نیز مستندات زیادی وجود دارد.
وی با اعلان اینکه در این پروژه در صدد برآمدیم که ارتباط بین بیماری تصلب شریان و عنبیه چشم را بررسی نماییم، بیان کرد: هدف ما این بود که سامانه هوشمندی را طراحی نماییم که با بهره گیری از تصویر چشم بتوان بیماری تصلب شریان را در افراد تشخیص داد.
وی با اعلان اینکه برای این پروژه، داده تصویر چشم نزدیک به ۱۰۰ فرد مبتلا به بیماری و ۹۰ فرد سالم را جمع آوری نمودیم، عنوان کرد: به نتیجه رسیدیم که با صحت ۹۳ درصد می توان به تشخیص بیماری از روی عنبیه چشم پرداخت؛ در این پژوهش ۹۶ داده بیمار و ۸۳ داده سالم مورد بررسی قرار گرفتند.
به گفته میرلو، این سامانه می تواند در غربالگری بیماران به پزشک کمک کند؛ اما هم اکنون نیاز است برای اجرایی شدن تعداد داده های بیشتری مورد بررسی قرار بگیرند و افراد سالم جامعه آماری با دقت بالاتری انتخاب شوند تا بتوان به کار جامعیت بخشید.
وی افزود: برای ما مهمست که بدانیم بیمار در چه مرحله ای از بیماری به سر می برد که باید تحقیقات خودرا گسترده تر نماییم.
وی اضافه کرد: برای تشخیص بیماری های آلزایمر، بیماری های مربوط به روده، معده، کلیه، کبد و … چنین بررسی هایی وجود دارد که این مطالعه ها نیز در مراحل اولیه هستند و به مرحله ی کلینیکی نرسیده اند؛ اما اگر بتوانیم در راه پیشگیری بیماری تصلب شریان قدم بر داریم کار با اهمیتی خواهد بود.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اگر بتوانیم در مراحل اولیه ی درگیری افراد با بیماری موفق به تشخیص بیماری بشویم، این تشخیص بیشتر اهمیت خواهدداشت.
وی اشاره کرد: هم اکنون با کاری که انجام داده ایم تنها افراد سالم از بیمار در جامعه آماری تهیه شده مشخص می شوند.
به گزارش بازار پرواز به نقل از مهر، استاد راهنمای این پروژه دکتر فرزاد توحید خواه، استاد تمام و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است؛ همین طور این طرح با همکاری دکتر عباس سلیمانی رئیس بخش قلب و عروق مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سینا (بیمارستان سینا) انجام گرفت. دکتر گلناز بغدادی، دانشجوی پسا دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رؤیا همت پور، عنبیه شناس نماینده دانشگاه پزشکی سنتی ارمنستان نیز در پیشبرد این پژوهش کمک کردند.


منبع:

1399/02/14
20:39:18
5.0 / 5
3060
تگهای خبر: آموزشی , بال , جامعه , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم