توسط محققان رویان در حال اجراست؛

آخرین وضعیت درمان بیماری های كلیوی با سلول بنیادی در كشور

آخرین وضعیت درمان بیماری های كلیوی با سلول بنیادی در كشور بازار پرواز: پژوهشگران رویان تحقیقات درباب نارسایی كلیه با سلول بنیادی را به نتیجه رساندند و الان درصدد هستنند تا كارآزمایی بالینی آنرا نیز انجام دهند.


دکتر رضا مقدس علی، عضو هیئت علمی پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان و مجری طرح های «استفاده از سلول های بنیادی در درمان نارسایی های کلیه، تمایز سلول های بنیادی به سلول های کلیوی و مهندسی بافت کلیه» در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: نارسایی های کلیوی انواع مختلفی دارند که در آن کلیه ها نمی توانند بطور طبیعی عمل کرده و گرفتار کم کاری و حتی در مراحل انتهایی منجر به از دست دادن عملکرد خود می شوند. وی با اعلان اینکه کاهش شدید عملکرد کلیه از مشکلات نارسایی های کلیوی است، بیان کرد: کلیه نقش مهمی در دفع مواد زائد و تعادل آب والکترولیت ها در بدن دارد. نارسایی حاد کلیوی در اثر تخریب بافت کلیه ها پدید می آید و با فقدان سریع عملکرد کلیوی مشخص می شود. این بیماری منجر به اختلالات الکترولیتی و احتباس فراورده های زاید نیتروژنی از قبیل اوره و کراتینین می شود. وی ادامه داد: نارسایی های کلیه می تواند بدنبال بیماری های زمینه ای مختلفی همچون دیابت و فشار خون بالا و حتی جهش های ژنتیکی پدید آمده باشد. عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان اشاره کرد: درمان های موجود برای نارسایی هایی کلیوی که به مرحله نهایی رسیده اند پیوند کلیه و دیالیز است که مشکلات خاص خودرا دارند و محدودیت های زیادی برای بیماران ایجاد می کنند بدین جهت در صدد هستیم که با تکنولوژی سلول های بنیادی، در زمینه بهبودی این بیماری ها تحقیقات خودرا انجام دهیم. مقدسعلی عنوان کرد: هم اکنون تمرکز ما در این بخش از پژوهشگاه رویان، روی بحث های تحقیقاتی در زمینه استفاده از سلول بنیادی در درمان نارسایی های کلیه، مهندسی بافت کلیه و تهیه ترشحات سلولی حاصل از سلول های بنیادی تحت عنوان وزیکول های خارج سلولی برای بهبود عملکرد کلیه های لطمه دیده است. محقق پژوهشگاه رویان با اعلان اینکه استفاده از سلول های بنیادی و ترشحات این سلول ها در تحقیقات آزمایشگاهی و مدلهای حیوانی به اثبات رسیده است، اظهار داشت: این روش امید بخشی برای نارسایی کلیه است.اثربخشی در گرو کارآزمایی بالینیوی بیان کرد: می بایست حتما این تحقیقات را در انسان با انجام کارآزمایی های بالینی به کار بگیریم تا از ایمنی و اثرگذاری آن مطمئن شویم. مقدسعلی با تاکید بر اینکه مراحل تحقیقات حیوانی این طرح ها با موفقیت پیش رفته است، بیان کرد: هنوز مراحل کارآزمایی های بالینی این پروژه ها را طی نکرده ایم و در صدد هستیم با دریافت بودجه اقدامات اجرایی بعدی را انجام دهیم.
وی اشاره کرد: همیشه برای اجرای پروژه ها در مرحله کارآزمایی بالینی که منجر به روش های درمانی شود نیازمند صرف زمان و بودجه های تحقیقاتی گسترده ای هستیم. بدین سبب اگر بودجه به این طرح ها اختصاص یابد تحقیقات را می توانیم در مرحله بالینی نیز بررسی نماییم تا در نهایت به یک روش درمانی منجر شود. وی ادامه داد: بعنوان نمونه اگر استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی که بعنوان تعدیل کننده سیستم ایمنی استفاده می شود در جریان پیوند کلیه به کار گرفته شود می تواند عوارض پیوند کلیه همچون خطر عفونت ها و انواع سرطان ها را کاهش داده و حتی بقای پیوند را هم افزایش دهد. وی ادامه داد: در زمینه نارسایی مراحل انتهایی که کلیه ها عملکرد خودرا از دست داده اند به دنبال مهندسی بافت کلیه با بهره گیری از سلول های بنیادی هستیم که امیدواریم بتوانیم تا در امتداد درمان نارسایی های کلیه از آنها استفاده نمائیم.


1399/04/07
14:06:54
5.0 / 5
2808
تگهای خبر: بال , تكنولوژی , سیستم , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم