توسط محققان ایرانی صورت گرفت؛

ابداع كپسول سلول بنیادی برای بهبود آسیبهای قلبی

ابداع كپسول سلول بنیادی برای بهبود آسیبهای قلبی بازار پرواز: پژوهشگران ایرانی دانشگاه رایس تگزاس با موفقیت از یك كپسول پرشده از سلول های بنیادی برای بهبود خسارات واردشده به قلب یك موش بهره برده اند.به گزارش بازار پرواز به نقل از نیواطلس، وقوع حملات قلبی یکی از علل اصلی مرگ انسان هاست و یکی از علل این رخداد خسارت هایی است که به صورت تدریجی به قلب انسان ها وارد می شود. محققان روشی جدید برای احیا و بازسازی بافت های صدمه دیده قلب و کاهش تخریب آنها ابداع نموده اند که مبتنی بر کاشت کپسول های پر از سلول های بنیادی در قلب است.
بعد از وقوع حمله قلبی بافت های صدمه دیده تا حد امکان بازسازی می شوند، اما این بازسازی به اندازه حالت اولیه پیش از صدمه نیست و ریتم ضربان قلب هیچگاه به وضعیت پیش از وقوع حمله قلبی باز نمی گردد. این امر زمینه را برای وقوع حملات قلبی دیگری فراهم می آورد که امکان دارد به مرگ انسان منجر شود.
کاشت سلول های بنیادی در بافت های صدمه دیده قلب می تواند این مشکل را حل کند. البته چالش اصلی این است که سیستم ایمنی بدن امکان دارد این سلول ها را مهاجم تشخیص دهد و آنها را پس بزند.
پژوهشگران دانشگاه رایس برای حل این مشکل سلول های بنیادی را در کپسول های آغشته به هیدروژل مخفی می کنند و این کپسول ها پس از آزاد کردن شاخص های التیام بخش خود در قلب به تعمیر و بازسازی بافت های صدمه دیده قلب کمک می کنند و میزان جراحت را کم می کنند. از این طریق می توان امیدوار بود که احتمال وقوع حملات قلبی تازه کاهش پیدا کند.
این پژوهش زیر نظر دکتر امید ویسه دانشیار ایرانی الاصل دانشگاه رایس و با همکاری دانشجویانی از ملیت های مختلف و همچون سمیرا آقلارا فتوت دانشجوی ایرانی دانشگاه رایس صورت گرفته است. به قول دکتر ویسه سیستم ایمنی بدن هیدروژل را یک عامل مهاجم خارجی محسوب نمی کند و ضد آن واکنشی نشان نمی دهد. بنابراین می توان سلول های بنیادی را در درون هیدروژل مخفی کرد و آنها را از این طریق به داخل قلب منتقل کرد. البته تا عملیاتی شدن این روش درمانی بر روی انسان ها راه درازی در پیش است.


منبع:

1399/05/31
20:27:12
5.0 / 5
1716
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
پهپاد
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم