نگرانی پنتاگون از نفوذ چین، روسیه و تركیه در شمال آفریقا

نگرانی پنتاگون از نفوذ چین، روسیه و تركیه در شمال آفریقا به گزارش بازار پرواز یك رسانه عرب زبان با اشاره به سفر وزیر دفاع آمریكا به شمال آفریقا، نوشت كه پنتاگون نگران نفوذ چین، روسیه و تركیه در این منطقه است.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی در یادداشتی درباره سفر اخیر مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به تونس، الجزایر و مراکش نوشت: شمال آفریقای از نظر آمریکا منطقه ای باثبات است که مشکلات زیادی ایجاد نمی کند اما اوضاع اخیراً به علت ظهور عوامل نظامی جدید، بخصوص نفوذ چین، روسیه و سپس سیاست نظامی ترکیه تغییر کرده است که نگرانی پنتاگون را زیاد می کند.
طبق این گزارش، چندین دهه است که هیچ رئیس جمهوری آمریکایی به کشورهای آفریقای شمالی سفر نکرده است و معمولا وزرای خارجه این کشور در مراحل انتهایی هر دولت به آفریقای شمالی سفر می کنند و در معدود مواردی شاهد سفر وزیر دفاع آمریکا به این منطقه بوده ایم.
القدس العربی در ادامه نوشت: اسپر در این سفر توافقنامه های همکاری نظامی را با مراکش و تونس و امضا کرد که امری عادی نیست. این درحالی است که روابط آمریکا با الجزایر به علت همکاری و ارتباط این کشور با مسکو، محدود به مبارزه با فساد است.
در ادامه این گزارش آمده است: سفر اسپر به شمال آفریقا به علت نگرانی های دولت ایالات متحده نسبت به عوامل زیر صورت گرفت:
۱ - سیاست وسوسه انگیزی که چین با کمک اقتصادی، سرمایه گذاری و فروش تسلیحات پیشرفته در قبال کشورهای مختلف جهان همچون کشورهای آفریقایی در پیش گرفته است. همچون مسائلی که اخیراً ایالات متحده را نگران کرده است پذیرفتن پیشنهاد چین توسط مراکش برای ساخت قطار سریع السیر بین مراکش و آگادیر، در جنوب این کشور و فروش پرتاب کننده موشک به رباط است.
۲ - از طرفی، پنتاگون از سیاست نظامی ترکیه برای نفوذ در مدیترانه رضایت ندارد، چونکه آنکارا بعد از دستیابی به همکاری راهبردی با لیبی حالا به همکاری با تونس چشم دوخته و سیاست وسوسه نظامی و اقتصادی را با یکدیگر در هم آمیخته است.
۳ - روسیه هم بعد از آنکه موفق به نفوذ نظامی بعضی از مناطق آفریقا شد، حالا درصد گسترش نفوذ خود بوده و شمال آفریقا یک منطقه استراتژیک برای این کشور به حساب می آید.
نزدیکی روابط نظامی مراکش به مسکو بعد از سفر سه سال پیش محمد ششم، پادشاه این کشور به مسکو شروع شد اما غرب رباط را در این حوزه تحت فشار قرار داد. مراکش همینطور برای کنار گذاشتن طرح قطار سریع السیر چین از جانب غرب تحت فشار قرار گرفت.
منبع:

1399/07/19
20:57:57
5.0 / 5
1612
تگهای خبر: آمریكا , بال , پرتاب , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
drone
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم