پیش شرط های مصر برای از سرگیری مذاكرات سد النهضة

پیش شرط های مصر برای از سرگیری مذاكرات سد النهضة به گزارش بازار پرواز منابع دیپلماتیک مصر اعلام نمودند رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور به رئیس اتحادیه افریقا نامه ای نوشته و در آن چهار شرط برای از سرگیری مذاکرات سد النهضه تحت نظارت این اتحادیه تعیین کرده اند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، منابع دیپلماتیک مصر اعلام نمودند عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور و سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر به موسی فکی، رئیس اتحادیه افریقا نامه ای نوشته اند و در آن چهار شرط برای از سرگیری مذاکرات سد النهضه تحت نظارت این اتحادیه تعیین کرده اند.
منابع مذکور در گفتگو با العربی الجدید تصریح کردند: شرط نخست مصر این است که اتیوپی تعهدی با ضمانت اتحادیه افریقا بدهد در خصوص اینکه توافقات صورت گرفته را با تظاهر به موافقت سپس دور زدن آن از محتوا تهی نکند همانطور که در مذاکرات واشنگتن روی داد همینطور دست به آبگیری مرحله دوم سد النهضه بدون توافق نهایی در دو سطح فنی و حقوقی نزند.
شرط دوم مصر این است که اتحادیه افریقا به میزان تعهد سه طرف به توافق امضا شده در مارس ۲۰۱۵ میلادی در خارطوم نظارت داشته باشد؛ توافقی که بر اصل همکاری در آبگیری و مدیریت سد تصریح دارد گرچه در این توافق به اتیوپی این اجازه داده شده است که راه اندازی سد و برخی سیاست های دیگر را با بیان قبلی پیاده کند.
شرط سوم به محدود کردن نقش اتحادیه افریقا و کارشناسان به پیشبرد مذاکرات و نزدیک سازی دیدگاه ها و مشارکت در تدوین پیش نویس توافقات مربوط می شود و اینکه این اتحادیه نقشی در تدوین پیشنهادهای جایگزین نداشته باشد، این شرط مصر به این علت است که مقامات مصری پیش تر به گرایش کارشناسان اتحادیه افریقا به سمت مواضع اتیوپی اعتراض داشتند.
شرط چهارم، مد نظر قرار دادن پیشنهادت و پیش نویس های توافقات گذشته سه طرف همچون توافق واشنگتن است که خرطوم و آدیس آبابا از امضای آن سرباز زدند اما قاهره به علت موافقت پیشین اتیوپی و سودان با ۹۰ درصد بندها، بر آن اصرار دارد.
به گزارش میدل ایست، مصر در تأمین ۹۰ درصد از آب آشامیدنی خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حق آب این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در شرایطی است که آدیس آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه گذاری ۴.۶ میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش آفرین نقش آفرین است و می تواند علاوه بر درآمدزایی منجر به فقرزدایی در این کشور شود.
در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از جانب اتیوپی در صورت بروز کم آبی متمرکز است، با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با تولید ۶۰۰۰ مگاوات برق تبدیل گردد.
اتیوپی و سودان در این میان منافع خویش را دارند. سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد هم امید دارد. اما مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آنرا برای شرب، زراعت و صنعت به کار می گیرد.
منبع:

1399/11/15
12:58:16
0.0 / 5
1119
تگهای خبر: انرژی , تولید , جت , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فروش هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم