چرا روسیه، ونزوئلا و الجزایر را به قدرت نظامی تبدیل می كند؟

چرا روسیه، ونزوئلا و الجزایر را به قدرت نظامی تبدیل می كند؟ بازار پرواز: روسیه از ونزوئلا یک قدرت نظامی واقعی ساخته است تا این کشور بر همسایگان خود برتری داشته باشد و قدرت نظام حاکم در الجزایر تقویت شود و بدین سان نفت در اختیار قدرت متحد با روسیه و چین باقی بماند و در مدار ایالات متحده نچرخد.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، روزنامه القدس العربی نوشت، روسیه استراتژی جدیدی را در پیش گرفته است که در تقویت توانایی های نظامی متحدان خود بخصوص قدرت هایی که دارای منابع انرژی مانند گاز و نفت هستند، منعکس می شود. مسکو موفق شده ونزوئلا را با وجود محاصره به یک قدرت نظامی واقعی در آمریکای لاتین تبدیل کند و این کشور مهم ترین نیروی هوایی را در منطقه داراست. روسیه همین استراتژی را طی سالهای اخیر در الجزایر هم اعمال کرده است.
مجله الکترونیکی آمریکایی متخصص در صنعت نظامی و جنگ ها معروف به "واچ میلتری" طی روزهای گذشته پرونده ای را به سطح نیروهای هوایی ارتش در آمریکای لاتین اختصاص داد و با یک بررسی مقایسه ای اعلام کرد، نیروی هوایی ونزوئلا در آمریکای لاتین در مرتبه نخست و آمریکا در مرتبه دوم قرار دارد.
این پرونده فاش می کند که چگونه ونزوئلا ده ها جنگنده روسی پیشرفته از نوع "سوخو۳۰" و دو اسکادران اف- ۱۶ آمریکا را در اختیار گرفته و سپس وابستگی خویش را به جنگنده های آمریکا کم می کند و روسیه روی به روز رسانی تاسیسات نظامی ونزوئلا شرط بسته است.
واچ میلتری اعلام کرد، در طبقه بندی جدید نیروی هوایی در آمریکای لاتین بعد از ونزوئلا و با یک فاصله قابل توجهی شیلی با در اختیار داشتن یک جنگنده آمریکایی اف-۱۶، سپس پرو با در اختیار داشتن میگ-۲۹ روسیه و بعد از آن کوبا قرار دارد و برزیل در حالیکه بزرگترین کشور در آمریکای لاتین است در مرتبه پنجم است.
ونزوئلا موفق شد زرادخانه ضد هوایی و موشکی متشکل از دو سیستم "بوک- ام۲" سپس اس-۳۰۰ با برد ۲۵۰ کیلومتر در اختیار داشته باشد و الان هم تمایل دارد سامانه پیشرفته اس-۴۰۰ روسیه را به دست آورد و اگر به این سامانه برسد جهش بسیار مهمی خواهد داشت و کار را حتی برای نیروی هوایی آمریکا مگر در حالت وقوع یک جنگ کامل و ویرانگر سخت خواهد نمود.
از دو سال پیش صداهایی به رهبری جان بولتون، مشاور وقت امنیت ملی آمریکا در واشنگتن بلند شد و آنها خواهان اقدام قاطع نظامی برای آخر دادن به دولت چپ گرا به ریاست جمهوری نیکلاس مادورو در ونزوئلا شدند اما کارشناسان نظامی آمریکا چنین اقدامی را دشوار دانسته و نسبت به خطر اقدام نظامی و عدم امکان حمله رعد آسا همانطور که در پاناما یا گرانادا رخ داد، اخطار دادند و اعلام کردند، جنگ ونزوئلا شدید خواهد بود و این کشور از حمایت قوی روسیه و چین برخوردار می باشد.
روسیه به دو دلیل از ونزوئلا یک قدرت نظامی واقعی ساخته است؛ نخست اینکه ونزوئلا نسبت به همسایگان خود مانند کلمبیا و برزیل برتری داشته باشد تا آن دو در هیچ جنگ نظامی ضد ونزوئلا وارد نشوند چون که از دو سال پیش این زمزمه وجود داشت که بعد از اعلام خوآن گوآیدو بعنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا از جانب واشنگتن، جنگ ضد ونزوئلا از خاک برزیل و کلمبیا شروع شده است.
هدف دوم تقویت رژیم حاکم در ونزوئلا است تا منابع طبیعی کشور به خصوص نفت در دست قدرت متحد با روسیه و چین باقی بماند و در مدار ایالات متحده نچرخد بخصوص که ونزوئلا بزرگترین ذخیره نفتی جهان را دارد.
این استراتژی روسیه تازگی ندارد بلکه سابقه آن به جنگ سرد با اتحادیه شوروی برمی گردد اما این دفعه به سیاست نفت و گاز مرتبط می باشد و آنرا بعد از وقوع بهار عربی با الجزایر اجرایی کرد. مسکو فکر می کرد الجزایر بعد از سقوط نظام معمر قذافی، دیکتاتور لیبی به خصوص بعد از تقویت توانایی های نظامی آمریکا احیانا الجزایر دومین قدرت در مغرب عربی باشد و بنابراین پیش دستی کرد و بعد از سقوط قذافی سلاح های پیشرفته ای برای الجزایر فراهم نمود و سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ برای ممانعت از نزدیک شدن جنگنده ها به حریم هوایی الجزایر و موشک های نقطه زن اسکندر را در اختیار این کشور گذاشت و این ظرفیت را برای زیردریایی های الجزایر فراهم آورد که هر هدف جنگی را از کف دریا مورد هدف قرار دهند؛ قدرتی که کمتر کشوری آنرا داراست.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ۲۶ اکتبر ۲۰۱۴ از دکترین نظامی جدیدی پرده برداشت که از خصوصیت های آن دفاع از کشورهای متحد مسکو و تجهیز آنها به سلاح های پیشرفته بود. این اقدامات در مورد الجزایر و ونزوئلا به خاطر تسهیلات نظامی که مسکو به دست می آورد و هم هماهنگی درمورد پرونده انرژی نفت و گاز جهت کنترل قیمت ها در بازار جهانی و ندادن آزادی کامل به کشورهایی مثل آمریکا و عربستان برای بازی با قیمت نفت مضاعف می شود.
منبع:

1399/11/19
20:36:25
0.0 / 5
708
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
هواپیمای عمودپرواز
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم