گزارش بازار پرواز؛

فروردین 1400 فصل جدید تست های 3 واكسن ایرانی كرونا

فروردین 1400 فصل جدید تست های 3 واكسن ایرانی كرونا بازار پرواز: هم اکنون 4 واکسن ایرانی کرونا، مراحل تست انسانی خودرا طی می کنند که برمبنای آخرین آمار فرودین ماه 1400 به فازهای جدیدی وارد خواهند شد.به گزارش بازار پرواز به نقل از مهر، بیش از یک سال است که ویروس کرونا به یک پاندمی تبدیل گشته این جریان پژوهشگران کشور را بر آن داشت تا در تولید تجهیزات پزشکی در حوزه تشخیص و درمان به حوزه واکسن ورود پیدا کنند.
در همان روزهای آغازین پاندمی کرونا در کشور مطالعات حیوانی واکسن کرونا به شیوه های مختلف مبتنی بر ۴ پلت فرم آغاز شد و شرکتهای دانش بنیان زیادی به این مساله ورود پیدا کردند که نتیجه این تحقیقات رسیدن به تست بالینی تعدادی از این واکسن ها بود.
اولین تست انسانی واکسن «کووایران» در دی ماه انجام گرفت و همزمان انستیتو پاستور ایران فازهای یک و دو واکسن مشترک با کوبا را در کوبا انجام داد. همین طور در ادامه مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مجوز واکسن «کووپارس» را در اسفندماه از سازمان غذا و دارو ستاندن کرد و پس از آن نیز واکسن «فخرا» در وزارت دفاع با تزریق به ۴ داوطلب، تست انسانی را شروع کرد. آخرین وضعیت «کووایران» / ‏پایان‬ فاز دوم کارآزمایی بالینی تا هفته سوم فروردین ماه ۱۴۰۰
دکتر حامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا ستاد اجرائی فرمان حضرت امام خمینی (ره) به خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت تست انسانی فاز دوم این واکسن اظهار داشت: خوشبختانه افراد داوطلب تست انسانی تا این مرحله نیز وضعیت خوبی دارند و مشکل خاصی ندارند.
حسینی با اعلان اینکه امیدواریم بتوانیم با تعداد بیشتری این تزریق ها را ادامه دهیم، افزود: حالا کارهای غربالگری تعداد بیشتری را انجام می دهیم تا بدون وقفه در تمام روزهای آینده داوطلبان را وارد مطالعه نماییم.
وی با اعلان اینکه ما تلاش می نماییم روزانه با تزریق واکسن به ۲۰ داوطلب کار را ادامه دهیم، اظهار داشت: امیدوار هستیم که حتی روز تعطیل هم نداشته باشیم و این روند ادامه داشته باشد. در فاز دوم ۳۰۰ نفر مورد مطالعه قرار می گیرند که بنا داریم دیتاهای بیشتر آزمایشگاهی را بدست آوریم و در اختیار سازمان غذا و دارو قرار دهیم.
حسینی با تاکید بر اینکه فاز دو و ۳ جمعیت بزرگی است، اشاره کرد: پیش بینی می نماییم تمامی افراد واجد شرایط برای فاز سوم را تا هفته سوم فروردین شاید هم زودتر وارد مطالعه کرده باشیم.
آخرین وضعیت «کووپارس» / ‏‬ تزریق روی ۱۳۳ نفر تا اختتام فروردین
محمد حسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت تست انسانی واکسن «کووپارس» اظهار نمود: تا حالا به بیش از ۵۰ داوطلب این واکسن تزریق صورت گرفته و مشکل خاصی هم از لحاظ عوارض جانبی نداشتیم.
وی با اعلان اینکه این داوطلبان در رنج سنی ۱۸-۵۰ سال بوده اند، اظهار داشت: برنامه ریزی داریم که تا اختتام فروردین ماه ۱۳۳ نفر تزریق واکسن تمام شود. تا هفته اول تزریق های اول تمام می شود و به سبب اینکه نوبت دوم تست هم در این مطالعه وجود دارد تا اختتام فروردین کل تست انسانی ۱۳۳ نفر به پایان می رسد.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اشاره کرد: ارائه گزارش و مستندات این فاز کارآزمایی بالینی واکسن «کووپارس» به سازمان غذا و دارو تقریباً در نیمه اردیبهشت ماه خواهد بود؛ چون مجوز کارآزمایی بالینی فاز یک و دو را همزمان دریافت کردیم بلافاصله اگر مستندات این فاز مشکلی نداشته باشد تأیید از طرف سازمان غذا و دارو زمانبر نخواهد بود.
تست مرحله آخر واکسن مشترک «ایران-کوبا» در نیمه دوم فروردین شروع می شود
دکتر علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران به خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت واکسن مشترک ایران-کوبا کرونا اظهار نمود: در نیمه دوم فروردین کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن پاستور که فاز نهایی هم هست روی ۲۵ هزار داوطلب در ۷ استان کشور صورت خواهد گرفت.
وی اشاره کرد: این فاز با تزریق ۲ مرحله ای به فاصله ۲۸ روز از تزریق اول انجام خواهد گرفت و پیش بینی می شود برای هر تزریق یک ماه طول می کشد.
رئیس انستیتو پاستور اظهار داشت: همه داوطلبان در این مرحله ایرانی هستند.
آخرین وضعیت واکسن «فخرا»
دکتر احمد کریمی مدیر پروژه واکسن «فخرا» نیز درباب آخرین وضعیت این واکسن در روز رونمایی و شروع تست بالینی آن اظهار داشت: پروسه تحقیق و توسعه واکسن کووید -۱۹ از اسفند ۹۸ شروع شد و با جداسازی این ویروس از بین ۳۵ هزار نمونه بیماران ایرانی و کشت ۳۰ ایزوله مناسب نخستین بذر واکسن از بین آنها انتخاب و تولید شد. با انجام انواع تست های تعیین هویت ویروس، شناسنامه آن تهیه شد و کاندید واکسن کووید -۱۹ در خرداد ۹۹ به مرحله تولید آزمایشی رسید.
کریمی اشاره کرد: پروسه تولید شامل مراحل کشت سلول، تلقیح، تکثیر، جداسازی و تخلیص، غیرفعال سازی و فرمولاسیون در مدت کوتاهی افتتاح شد و سپس تست های حیوانی و انواع تست های کنترل کیفی انجام شد.
وی افزود: بعد از طی مراحل آزمایشگاهی و تست های حیوانی بر روی بیش از ۶۵۰ سر حیوان از گونه های مختلف موش، خرگوش، خوکچه هندی و میمون، بی ضرری و اثر بخشی واکسن به اثبات رسید و پرونده این واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال شد. هم زمان کار طراحی و ساخت کارخانه تولید انبوه این واکسن نیز شروع شد که با تأیید نقشه ها توسط سازمان غذا و دارو این پروژه به سرعت در حال انجام می باشد و امید داریم تا تابستان وارد فاز تولید شود.
مدیر پروژه واکسن «فخرا» با اعلان اینکه طی تعاملات با سازمان غذا و دارو و انجام اصلاحات لازم قرار شد تا واکسنی در سطح بالاترین استانداردهای بین المللی تقدیم ملت ایران شود تا ان شاءالله سبب فخر ایرانیان شود اظهار داشت: به همین جهت و به یاد شهید عزیزمان، شهید فخری زاده، نام واکسن به «فخرا» مزین شد که این واکسن به یادگار این شهید به فرزند گرامی وی، تزریق شد.
واکسن «فخرا» همچون دستاوردهای پژوهشگران کشور بود که ۲۶ اسفندماه فاز کارآزمایی انسانی آن با تزریق به ۴ کاندید واکسن شروع شد.


منبع:

1400/01/06
01:52:38
5.0 / 5
996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم