با كمك یك كارت كوچك؛

شبكه های ۵G به شبكه توزیع برق تبدیل می شوند

شبكه های ۵G به شبكه توزیع برق تبدیل می شوند بازار پرواز: پژوهشگران سیستمی ابداع نموده اند که به اندازه یک کارت کوچک است و با جمع آوری انرژی سیگنال های الکترومغناطیسی نسل پنجم اینترنت دستگاه های کوچک و حسگرها را فعال می کند.به گزارش بازار پرواز به نقل از نیواطلس، تعدادی از محققان دانشگاه جورجیا تک با کمک فناوری پرینت ۳ بعدی یک آنتن یک سو ساز(rectifying antenna) به اندازه یک کارت کوچک ابداع نموده اند که می تواند انرژی الکترومغناطیسی را از سیگنال های ۵G جمع آوری کند و آنرا برای به کار انداختن دستگاهها به کار گیرد. بدین سان شبکه های نسل پنجم اینترنت همراه به شبکه های بی سیم توزیع برق تبدیل می شوند.
ارتباطات بی سیم انرژی زیادی در هوا ایجاد می کنند و طی سالهای قبل تحقیقاتی برای جمع آوری آن انجام شده است.
اما ارتباطات 5G فرصت جدیدی را ایجاد می کنند. پژوهشگران جورجیا تک در تحقیق خود در این زمینه نوشته اند: فناوری ۵G برای ارتباطات سریع و با تأخیر اندک ابداع شده است. برای این منظور از موج های فرکانس میلی متری استفاده می شود. بطور ناخودآگاه ساختار این فناوری نوعی شبکه توزیع برق بی سیم به وجود می آورد که قادر به فعال کردن دستگاهها در محدوده ای بسیار فراتر از توانایی های فعلی است.
محققان با بهره گیری از قطعه ای به نام لنز راتمن در وسط یک کارت این فناوری را ممکن کردند. لنزهای راتمن در حوزه امواج میلیمتری بعنوان یک ابزار تشکیل دهنده اشعه به کار می روند که بطور مؤثر یک پرتو بزرگ و با زاویه باریک از آنتن را به مجموعه ای از پرتوها تبدیل می کنند که زاویه گسترده تری را در بر می گیرد. بعنوان مثال این پرتوها به سیستم های راداری اجازه می دهند، اهداف را در جهات مختلف بدون نیاز به چرخش یا حرکت خود رادار ببینند.
به گفته پژوهشگران با افزودن لنز راتمن به طرح مذکور می توان انرژی را در هر جهتی جمع آوری کرد. این سیستم قادر می باشد در مقایسه با نمونه های مشابه ۲۱ بار برق بیشتری جمع آوری کند.
البته قابلیت جمع آوری برق این سیستم هنوز اندک است. بگفته پژوهشگران سیستم مذکور می توان از یک فرستنده 5G از فاصله ۱۸۰ متری حدود ۶ میکرووات برق جمع آوری کرد. این میزان برق برای فعال کردن حسگرها و دستگاه های کوچک کافی است.
این تحقیق در نشریه ساینتیفیک رپورتز انتشار یافته است.


منبع:

1400/01/12
14:55:42
5.0 / 5
819
تگهای خبر: انرژی , دستگاه , رادار , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم