گره تشكیل دولت لبنان جنگ توازن گروه های داخلی و محاسبات سعودی-آمریكایی

گره تشكیل دولت لبنان جنگ توازن گروه های داخلی و محاسبات سعودی-آمریكایی منابعی سیاسی نحوه سنگ اندازی آمریکایی ها در مقابل ایده برگزاری دیداری میان نخست وزیر مکلف لبنان و رئیس جریان آزاد ملی این کشور در فرانسه را تشریح کردند و از سویی هم قابل درک است که عربستان و آمریکا از نخست وزیر مکلف می خواهند نتایج انتخابات را تغییر دهد.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، منابع سیاسی که روند تشکیل دولت جدید لبنان را دنبال می کنند بعد از گذشت نزدیک به شش ماه از مأموریت سعد حریری، نخست وزیر مکلف این کشور برای تشکیل دولت جدید، نسبت به بن بستی که روند تشکیل دولت در آن گرفتار آمده است، ابراز بدبینی کردند.
این منابع گفتند، موانع تشکیل دولت بهم گره خورده اند، برخی داخلی است و به توازن گروه های سیاسی در آخرین دولت دوره ریاست جمهوری میشل عون مربوط می شود و بعضی از آنها خارجی بوده و شامل شروطی است که طرف های منطقه ای و بین المللی در مقابل نخست وزیر مکلف گذاشته اند. همین مسائل سبب شده این مأموریت برای وی دشوار آید و تشکیل دولت را به تعویق اندازد.
منابع مذکور پیرامون موانع داخلی گفتند، شکاف میان میشل عون و حریری در حال بزرگتر شدن است چونکه آن دو به هم اعتماد ندارند؛ حریری اعتقاد دارد که رئیس جمهوری نمی خواهد با او همکاری کند و بنابراین سقف انتظارات را بالاتر می برد تا او را در تنگنا قرار داده و از این مأموریت کنار بگذارد. میشل عون هم برپایه پیامی که در آستانه مکلف کردن حریری فرستاد، بر این باور است که حریری در این شرایط سخت و پیچیده ای که کشور در آن قرار دارد، قادر به هدایت و رهبری لبنان نیست.
به قول این منابع، با آخر هر دور از مذاکرات و میانجیگیری، برای اشخاص ذیربط مشخص می شود که شروط و شروط متناقض مبین عدم اعتماد و تلاش دو طرف برای حفظ برگه برنده هایی است که در مرحله بعد از تشکیل دولت به این دو طرف خدمت می کند. این مرحله بسیار حساس است چونکه در این مرحله حدودا یک سال و نیم به انتخابات پارلمانی در ماه مه ۲۰۲۲ و انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ اکتبر همین سال باقی مانده است.
منابع مذکور گفتند، این دولت اگر تشکیل گردد، کشور را اداره خواهد نمود و با استحقاقات قانون اساسی برخورد می کند. اگر تجارب تعویق برگزاری انتخابات و اختیارات نخست وزیری به علت شرایط و عدم وجود توافق ها تکرار شود این دولت برپایه قانون اساسی تا زمان نامعلومی بر لبنان حکومت خواهد نمود.
این منابع گفتند، هر یک از طرفین تلاش می کنند با سختگیری در روند تشکیل دولت، بیشترین برگ برنده که در این مرحله به آنها کمک می نماید، تصاحب کنند.
در این رابطه، این منابع گفتند، تاریخ سیاسی لبنان پر از حوادث و تحولاتی است که در صورت نبود توازن داخلی و خارجی در ساختار لبنان، بر قانون اساسی مقدم بوده یا با آن همراهی می کند.
این منابع سیاسی افزودند، نخست وزیر مکلف تلاش می کند با استفاده از بحران اقتصادی و اجتماعی رئیس جمهوری را تحت فشار قرار داده و او را وادار به امتیازدهی کند و این امتیازات را در نزد ناظران بین المللی و منطقه ای با این عنوان خرج کند که "من حزب الله و متحدانش را در ساختار دولت ضعیف کردم".
تحت همین عنوان منابع گفتند، به حریری گفته شده که با هر دولتی که با نمایندگی حزب الله و جریان آزاد ملی تشکیل گردد همانطور برخورد خواهد شد که با دولت حسان دیاب، نخست وزیر مستعفی لبنان برخورد شد در نتیجه چنین دولتی محکوم به شکست است. شخص حریری هم می داند که وقتی زمان تشکیل دولت و سازش برسد نمی تواند حزب الله و نمایندگی این حزب یا میشل عون را نادیده بگیرد. اگر چنین کاری بکند یکی از جدیترین طرف های داخلی یعنی حزب الله را که همچنان می خواهد با حریری همکاری خود، از دست خواهد داد.
این منابع تشریح کردند که چگونه آمریکایی ها در مقابل ایده برگزاری دیداری میان حریری و جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی با نظارت فرانسه سنگ اندازی کردند. آنها گفتند، این ایده کاملا لبنانی است، به نظر می آید یک شخصیت لبنانی به تازگی به پاریس سفر کرده و فرانسوی ها را با این ایده بعنوان کلید حل اختلافات متقاعد کرده است و پاریس هم به صورت شفاهی از باسیل خواسته به این کشور بیاید اما آمریکایی ها به صورت نامحسوس با این دیدار مخالفت کردند و حریری هم این اشارات را متوجه شده و به بهانه های مختلف از این دیدار طفره می رود.
اما سفر اخیر وزیر خارجه مصر به لبنان حامل این پیام بود که قاهره از حریری در تشکیل دولت حمایت می کند و کشورهای عربی هم با این مأموریت وی موافق هستند. این سفر در حالی انجام شد که طبق اطلاعات به دست آمده برخی در داخل در حال بازارگرمی درباره عذرخواهی حریری و کناره گیری از سمت نخست وزیری و تعیین شخصی دیگر برای تشکیل دولت ضمن تفاهم با عربستان هستند. در اینباره میتوان به اظهارات اخیر وزیر خارجه عربستان استناد کرد که گفته بود، عربستان آماده پشتیبانی از هر شحصی است که بتواند انجام دستورکارهای اصلاحات را گردن بگیرد. اظهاراتی که باعث شد این گروه ها متوجه شوند عربستان از حریری حمایت نمی کند.
منابع مذکور در انتها گفتند، تمامی فرمول ها، آمارها، ابتکارعمل ها و تلاشهای داخلی شکست خورده اند چونکه خواسته آمریکا و عربستان از حریری این است که نتایج انتخابات را دگرگون کند، حزب الله و متحدانش را برکنار یا تضعیف کند و دولتی با توازن قدرت مورد رضایت ریاض و واشنگتن تشکیل دهد یا همین دولت فعلی باقی بماند تا زمانی که شرایط تغییر کند و دولتی برپایه تفاهمات گسترده در سطح منطقه ای و بین المللی که طبق معمول در ساختار دولت منعکس می شود، تشکیل گردد.
منبع:

1400/01/24
20:49:59
5.0 / 5
645
تگهای خبر: آمریكا , بال , جت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هواپیمای ریموت
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم