توسط دارپا صورت می گیرد؛

پرتاب پیشرانه هسته ای به مدار زمین برای تحقیقات فضایی

پرتاب پیشرانه هسته ای به مدار زمین برای تحقیقات فضایی به گزارش بازار پرواز سازمان دارپا از پرتاب یک راکت به فضا برای استقرار نمونه اولیه پیشرانه حرارتی هسته ای معروف به ان تی پی در مدار زمین با هدف تحقیق در مورد منظومه شمسی اطلاع داده است.به گزارش بازار پرواز به نقل از نیواطلس، دارپا که به وزارت دفاع آمریکا وابسته است، قراردادی را با جنرال اتمیکس، بلو اوریجین و لاکهید مارتین بدین منظور منعقد کرده تا مرحله نخست از برنامه DRACO اجرا شود. برنامه مورد اشاره با هدف پرتاب و استقرار تجهیزات پیشرفته علمی و نظامی در مدار زمین و حد فاصل کره زمین تا ماه توسط ارتش آمریکا به اجرا در می آید.
انتظار می رود ان تی پی مد نظر دارپا تا سال ۲۰۲۵ در مدار پایین کره زمین مورد استفاده قرار گیرد. علت استفاده از این ابزار پیشرفته آن است که با استفاده از راکت ها و فضاپیماهای فعلی دیگر امکان دستیابی به اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت منظومه شمسی و نحوه شکل گیری آن وجود ندارد. این ابزار به دلیل محدودیت های فناورانه خود نمی تواند کسب اطلاعات دقیق و عمیق از نقاط دوردست منظومه شمسی را ممکن کند.
از همین رو وزارت دفاع آمریکا در تلاش است پس از تأسیس نیروی فضایی بر اطلاعات و دانش خود در این عرصه بیفزاید. هم اکنون موشک هایی مبتنی بر انواع سوخت شیمیایی از توان پیشرانه بالا و بهره وری پایین و در مقابل موشک های مبتنی بر سوخت الکتریکی از توان پیشرانه پایین و بهره وری بالا برخوردار می باشند. ازاین رو هیچ یک از این موشک ها در فضای درخلال مدار زمین و کره ماه کارآیی ندارند. چونکه در این محیط به دلیل تغییر سریع مدارهای هر دو سیاره به توان پیشران و بهره وری بالا نیاز است.
سیستم های ان تی پی در این شرایط قابل استفاده خواهند بود. در این سیستم ها به جای فرآیند احتراق شیمیایی در راکت از راکتور هسته ای برای گرما دادن پیشرانه ای مانند هیدروژن استفاده می شود تا گرمای شدیدی ایجاد شود. توان پیشران راکت مبتنی بر سیستم ان تی پی، ده هزار برابر بیشتر از موتورهای الکتریکی و بهره وری آن پنج برابر بیشتر از راکت های شیمیایی است.
دارپا پیش از این با شرکت گریفون تکنولوژیز برای تولید یک سیستم ان تی پی مبتنی بر اورانیوم کمتر غنی شده قرارداد امضا کرده بود.
بر مبنای قرارداد جدید جنرال اتمیکس طراحی اولیه راکتور ان تی پی و سیستم احتراق آنرا انجام می دهد، بلو اوریجین و لاکهید مارتین هم سیستم عملیاتی فضاپیمای مبتنی بر این سیستم را خواهند ساخت.


منبع:

1400/01/25
21:50:11
5.0 / 5
542
تگهای خبر: آمریكا , الكتریكی , بال , پرتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
هواپیما کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم