تلاشهای پیچیده برای كنترل بر مرزهای سوریه و عراق

تلاشهای پیچیده برای كنترل بر مرزهای سوریه و عراق به گزارش بازار پرواز سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد، نیروهای امنیتی برای ممانعت از تکرار نقض ها و حملات داعش، تغییراتی در طرح های امنیتی ایجاد و آنها را روزآمد می کنند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه قطری العربی الجدید، تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق گفت، صحبت از امکان کنترل داعش بر مناطق یا روستاهای کوچک از راه حملات نه تنها غیر ممکن بلکه رویای تحقق نشدنی است. علاوه بر اینکه داعش با تعداد نفرات کم بین چهار تا شش نیرو دست به حمله می زند و با این تعداد نمی توان منطقه ای را اشغال یا کنترل کرد.
وی افزود، فرماندهی های نظامی و امنیتی برای وضع طرح های مستحکم و بستن هرگونه شکافی که داعش برای تحرک و شروع حمله از آنها بهره برداری می کند، جلسات مختلف تشکیل می دهد. بعلاوه حملات هوایی و عملیات برای هدف قرار دادن مراکز کنترل و فرماندهی وابسته به داعش ادامه دارد.
الخفاجی گفت، برخی شکاف ها همچنان در مرزهای مشترک عراق و سوریه وجود دارند، این شکاف ها تهدیدی برای امنیت شهرهای عراق و ثبات آنها محسوب می شوند، هم اکنون سیم های خاردار، خاکریز و دوربین ها در مرزها برای بستن این شکاف های امنیتی کار گذاشته شده اند تا از نفوذ نیروهای داعش بخصوص بعد از افزایش فعالیت این گروه تروریستی در مناطق شمال شرقی سوریه ممانعت کنند.
اما ژنرال بازنشسته عبدالکریم الزهیری، کارشناس مسائل امنیتی عراق گفت، حملات داعش مبین ناکامی عراق در تثبیت امنیت در یک سطح واحد است و ابتکارعمل دست داعش است، بنابراین دولت باید برای برقراری مجدد امنیت آنطور که قبلا برقرار بود اقدام نماید.
وی افزود، ماهیت حملات اخیر داعش نشان داده است که نیاز است راه ها و شیوه های جدیدی به جز عملیات پاکسازی و تعقیب برای حمله به گروهک های داعش تعیین شود چون که به نظر می آید داعش موفق به برخورد با این شیوه ها و شکست آنها شده است.
در این راستا، دولت سوریه و عراق تلاش می کنند مرزهای مشترک را در مقابل فعالیتهای داعش ایمن کنند و در این حوزه عراق اقداماتی را شروع کرده است.
به نقل از العربی الجدید، فعالیت رو به رشد داعش در صحرای سوریه و در مرزهای مشترک عراق و سوریه نگرانی طرف های بسیاری را برانگیخته که با بالا رفتن عمر درگیری ها در سوریه مواضع خویش را در مرزها بوجود آورده اند اما طرف عراقی که می خواهد به حملات داعش در خاک خود آخر دهد، از این فعالیتهای داعش بیشتر ترسیده است تا جایی که وادار شده حفر خندق در طول مرزها در امتداد ۶۰۰ کیلومتر را تکمیل کند تا به نفوذ گروهک های داعش آخر دهد و برای کنترل مرزها تلاش کند که به لحاظ جغرافیایی ساده و به لحاظ سیاسی پیچیده است.
تحسین الخفاجی به تازگی گفته بود، حفر خندق در مرزهای مشترک با سوریه با هدف بستن تمامی شکاف های امنیتی شروع شده است.
وی افزود، کار ادامه دارد و ائتلاف بین المللی برج ها و سیم های خاردار در اختیار گذاشته است. تا دو ماه آینده حفر سنگرها آخر می یابد و همه شکاف های امنیتی موجود در مرزهای مشترک بسته می شوند.
اما وب سایت "نورث پرس" نزدیک به اداره خودمختار کردها در شمال و شرق سوریه و شاخه نظامی آن نیروهای سوریه دموکراتیک به نقل از الخفاجی اعلام کرد، وی در اظهارات بعدی خود از هماهنگی عراقی - سوری و هماهنگی با نیروهای سوریه دموکراتیک درباره اماکن حضور تروریست ها و راه های احتمالی نفوذ آنها به عراق اطلاع داد.
الخفاجی گفت، اتاق امنیتی و مرکز امنیتی مشترکی در مقر وزارت دفاع متشکل از افسران عراق، سوریه، روسیه و ایران وجود دارد و هدف از این مرکز امنیتی مشترک مقابله با تروریست ها در مرزهاست. نیروهای عراقی از راه ائتلاف بین المللی در هماهنگی کامل با نیروهای سوریه دموکراتیک هستند.
اما در سوریه به سبب اینکه طرف های مختلفی بر مناطق آن کنترل دارند و هر کدام از این طرف ها دنبال منافع خود هستند، کنترل مرزها به یک بحران تبدیل گشته است.
منبع:

1400/02/14
15:37:52
5.0 / 5
737
تگهای خبر: بال , دوربین , سایت , هوایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
drone
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم