برای نخستین بار در كشور صورت گرفت؛

ابداع روشی برای كنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز

ابداع روشی برای كنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز به گزارش بازار پرواز گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران موفق به استفاده از روش نویز الکتروشیمیایی برای کنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز شدند.به گزارش بازار پرواز به نقل از دانشگاه تهران، برای اولین بار در کشور محققان دانشگاه تهران موفق به استفاده از روش اندازه گیری نویز الکتروشیمیایی برای پایش و کنترل خوردگی خطوط لوله های انتقال نفت و گاز شدند که در این روش اندازه گیری نویز توسط آنالیز نوسانات خود به خودی پتانسیل و جریان الکتروشیمیایی برای فلزی که در حال خورده شدن است و در شرایط غیر پلاریزه قرار دارد، انجام می گیرد.
این موفقیت حاصل تلاش گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر سعیدرضا الله کرم است که برای اولین بار در کشور به اجرا درآمده است.
سعیدرضا الله کرم استاد تمام دانشکده مهندسی مواد و متالوژی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران در مورد اهمیت این ابداع اظهار داشت: خوردگی در صنایع یکی از بزرگترین معضلاتی است که منجر به تحمیل هزینه های گزاف سالیانه و در بعضی موارد اتفاقات ناگوار جانی و زیست محیطی در کشور می شود. یکی از مهم ترین منابع خسارت در صنایع نفت و گاز، خطوط انتقال و مخازن است. ایران با داشتن بیشتر از یکصد هزار کیلومتر خطوط لوله های انتقال نفت، گاز، آب یکی از پر ازدحام ترین مناطق جغرافیایی از نظر خطوط لوله در بین کشورهای منطقه است.
استاد تمام دانشگاه تهران اضافه کرد: اصولاً پدیده نویز الکتروشیمیایی بعنوان ماهیت تصادفی فرایند خوردگی در نظر گرفته می شود. این تغییرات به صورت کاملاً موضعی ناشی از سرعت حرکت سیال و تغییرات دما و pH و همینطور ترکیب شیمیایی سیال، سبب کاهش خواص فیزیکی و در نتیجه مقاومت به خوردگی فلز می شود و با تولید نویزهایی در پتانسیل و جریان فلز در فرکانس های بسیار پایین سبب بروز خوردگی های موضعی نظیر حفره دار شدن می گردند.
وی افزود: از منظر دیگر جوانه زنی و رشد حفرات و شکست لایه های محافظ سطحی هم می تواند منشأ تولید نویزهای الکتروشیمیایی باشد. بنابراین در روش اندازه گیری این نوسانات میتوان به ماهیت خوردگی، به خصوص خوردگی های موضعی که از مؤثرترین عوامل تخریب تجهیزات و مخصوصاً خطوط انتقال می باشد، پی برد. علاوه بر این، دیگر روش های پایش برای تشخیص خوردگی های موضعی، بسیار محدود و بسیار هزینه بر است.
سرپرست تیم تحقیقاتی این ابداع جدید در مورد کاربردهای این روش افزود: از مهم ترین کاربردهای روش اندازه گیری نویز الکتروشیمیایی میتوان به پایش و کنترل خوردگی، تعیین مکانیزم های خوردگی، مطالعه فرایندهای خاص خوردگی و بهینه سازی میزان تزریق مواد بازدارنده جهت کنترل خوردگی اشاره نمود.
الله کرم اضافه کرد: از این روش برای نخستین بار به صورت on-line جهت بهینه سازی میزان تزریق مواد بازدارنده و همزمان کنترل خوردگی خط انتقال گاز از فاز ۶ به فاز ۱۰ شرکت پارس جنوبی در عسلویه و همینطور در پالایشگاه سرخون و قشم بکار گرفته شد که تجهیزات اندازه گیری آن به صورت کامل در ایران و توسط تیم دانشگاهی طراحی و ساخته شده بود.
گفتنی است؛ این طرح تحقیقاتی از سال ۱۳۹۲ شروع شده که با طراحی و ساخت دستگاه استفاده از آن در خطوط انتقال گاز شروع شده است.

1400/02/19
15:15:42
5.0 / 5
704
تگهای خبر: تولید , دستگاه , سرعت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم