یك مقام مسئول در معاونت علمی خبر داد؛

بهره برداری از سامانه مكان محور مشاهدات ماهواره ای سنجش از دور

بهره برداری از سامانه مكان محور مشاهدات ماهواره ای سنجش از دور بازار پرواز: سامانه مکان محور مشاهدات ماهواره ای سنجش از دور در امتداد پایش هوشمند زمین توسط پژوهشگران کشور به بهره برداری می رسد و مقرر است که بصورت گسترده استفاده شود.یاسر ابراهیمیان قاجاری رییس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره ای با حمایت معاونت علمی به بهره برداری می رسد.
وی درباب این سیستم اظهار داشت: سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره ای که توسط پژوهشگران شرکتهای دانش بنیان به نتیجه رسیده با بهره گیری از دریافت تصاویر ماهواره ای و پردازش تصاویر برمبنای الگوریتم های هوش مصنوعی پدیده های محیطی کل کشور را مورد پایش قرار می دهد و گزارش های فنی را به کاربران ارسال می کند.
رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: کاربردهای این سامانه بوسیله پردازش تصاویر ماهواره ای مناطق آتش سوزی در جنگل و مراتع، پایش پهنه آبی تالاب ها و دریاچه ها، پایش گرد و غبار، پایش آلودگی های نفتی در دریاها، پایش جنگلها و کنترل تغییر کاربری و جنگلداری، اکتشاف معادن، پایش و هوشمند سازی مزارع کشاورزی است.
وی با اشاره به کاربردهای دیگر این سیستم اظهار داشت: پیش بینی و امداد رسانی در بحران سیلاب و… را انجام می دهد و به کاربران خود که سازمان ها و مردم هستند به همراه گزارش فنی تحت وب اپلیکیشن و اپلیکیشن تلفن همراه ارسال می کند.
وی افزود: فناوری های مورد استفاده در این سیستم «الگوریتم هوشمند تشخیص آتش»، «فناوری هوشمند مدیریت سیلاب»، «فناوری هوشمند کشاورزی نوین»، «فناوری هوشمند مدیریت تالاب ها و جنگل ها» هستند.
رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباب الگوریتم هوشمند تشخیص آتش این سیستم هوشمند ماهواره ای اظهار داشت: در تشخیص پیکسل آتش با بهره گیری از الگوریتم های خاص برای نخستین بار توانستیم با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ که یکی از ماهواره های آژانس فضایی اروپا است و با رزولیشن ۳۰۰ متر با حذف خطاهای انعکاس آبی و ابری با دقت بالا نقاط آتش فعال کل کشور را روزانه مورد پایش قرار می دهیم.
وی درباب فناوری هوشمند مدیریت سیلاب سیستم هوشمند ماهواره ای اظهار داشت: با بهره گیری از الگوریتم ها و پردازش تصاویر راداری مدل ارتفاعی زمین (DEM) با دقت ۱۵ متر توانستیم با هوشمند سازی، مسیرهای سیلابی ایران را شناسایی نماییم. این مسیرها با محدوده های سیلاب در اپلیکیشن موبایل و تحت وب مشخص می شوند و با بهره گیری از مدلهای پیش بینی هواشناسی میزان بارش باران بصورت پلیگون های منحصر به فرد در این مناطق مشخص می شود پس در بارش های حداکثری به تمامی کاربرانی که موقعیت آنها توسط گیرنده GPS تلفن همراه شناسایی شده و در محدوده سیلابی قرار دارند هشدارهای لازم ارسال می شود.
ابراهیمیان اظهار داشت: کاربر با فناوری هوشمند کشاورزی نوین این سیستم و با بهره گیری از پردازش تصاویر ماهواره ای، موقعیت زمین کشاورزی خودرا ثبت کرده و گزارش های فنی را بصورت راهکارهای آبدهی هوشمند، برمبنای اندازه گیری رطوبت خاک و گیاه و همین طور کنترل آفات و کیفیت سلامت گیاه برمبنای اندازه گیری کروفیل گیاه دریافت می کند. همین طور در جهت برآوردهای خسارت زمینهای کشاورزی گزارش های جامعی بصورت موقعیت محدوده های خسارت دیده شده با درصد خسارت ارسال می شود.
وی اضافه کرد: درباب وضعیت جنگلها و مراتع با پایش مستمر تصاویر ماهواره ای سلامت جنگلها بررسی و گزارش های ریسک آتش سوزی در جنگل برمبنای معیارهای رطوبت خاک و گیاه تهیه می شود. همین طور با پایش مستمر، هر گونه جنگل خواری و تغییر کاربری تحت گزارش های مکان محور به کاربر گزارش می شود.
رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: پایش بدنه آبی تالاب ها و دریاچه ها، پایش و شناسایی مناطق آتش سوزی و تهیه نقشه های ریسک آتش، پایش آلودگی های نفتی، پایش جنگلها و مراتع، پایش سیلاب و تهیه نقشه های ریسک سیلاب، اکتشاف معادن، پایش آلودگی هوا، کشاورزی هوشمند برمبنای اندازه گیری رطوبت، تشخیص آفات و سلامت گیاه از کاربردهای سیستم هوشمند ماهواره ای محسوب می شود.
وی درباب سایر کاربردهای این سیستم اظهار داشت: پایش تغییر کاربری اراضی، خدمات هوشمند فضای سبز شهری، ارزیابی خسارت سیلاب و آتش سوزی پوشش گیاهی از دیگر کاربردهای این محصول دانش بنیان محسوب می شود.


منبع:

1400/03/16
17:16:34
5.0 / 5
548
تگهای خبر: ارتفاع , بال , حمل و نقل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم