با پیروزی در انتخابات؛

نخست وزیر سابق، رئیس جمهور جدید مغولستان شد

نخست وزیر سابق، رئیس جمهور جدید مغولستان شد اوخنا خرولسوخ، نخست وزیر پیشین مغولستان با یک پیروزی چشم گیر توانست کرسی ریاست جمهوری را از آن خود کند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیته عمومی انتخابات گفت خرولسوخ که بعد از اعتراضات در اوایل سالجاری مجبور به استعفا از نخست وزیری شد، در یک رأی گیری ملی، به سادگی سودنومزوندوی اردنه از حزب مخالف حزب دموکرات و دانگاسورن انخبات از ائتلاف "فرد درست منتخب" را شکست داد.
با شمارش ۹۹.۷٪ آرا خرولسوخ به ۸۲۱، ۱۳۶ یا ۶۸٪ از کل آرا را به دست آورده است، که بیشترین سهم آرا از زمان برقراری دموکراسی در سال ۱۹۹۰ است.
انجبات با ۲۴۲، ۸۰۵ رأی، ۲۰.۱٪ دوم شد، در حالیکه اردنه با ۷۲، ۵۶۹ رأی، ۶٪ از کل آرا جایگاه سوم را بدست آورد.
نامزد پیروز در یک سخنرانی اظهار داشت که ریاست جمهوری "مسئولیت بزرگی" است. خرولسوخ اظهار داشت: "من درک می کنم که همه مردم مغولستان که در این انتخابات رأی داده اند امیدوارند ما کارهایی را که شروع کرده ایم، به پایان برسانیم... و کارهای بیشتری برای کشور خود انجام دهیم خرولسوخ جایگزین دولت فعلی خالتما باتولگا خواهد شد، که به دنبال تغییرات بحث برانگیز در قانون اساسی مغولستان که رئیس جمهوری را به یک دوره ریاست جمهوری محدود کرد، از فرصت برای انتخاب مجدد محروم شد.
سیستم سیاسی ترکیبی مغولستان به پارلمان منتخب خود حق تعیین دولت و تصمیم گیری در مورد سیاست را می دهد، اما رئیس جمهور قدرت وتو را در قانونگذاری دارد و تا تغییرات اخیر قانون اساسی هم می تواند قضات را استخدام و برکنار کند. با کنترل ریاست جمهوری که اغلب توسط حزب مخالف کنترل می شود، تقسیم قدرت بن بست سیاسی بوجود آورده است که برخی معتقدند مانع پیشرفت مغولستان شده است. انتظار می رود که انتخاب خورلسوخ به حزب مردم مغولستان کنترل بیشتری بر اهرم های قدرت بدهد، هرچند وی موظف است بمحض شروع به کار ریاست جمهوری از عضویت در حزب خود چشم پوشی کند.
منبع:

1400/03/20
13:07:57
5.0 / 5
316
تگهای خبر: بال , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم