به بهانه پخش مستند غیررسمی۳؛

دلگرمی رهبر انقلاب به اهالی علم وفناوری

دلگرمی رهبر انقلاب به اهالی علم وفناوری بازار پرواز: اهالی علم و فناوری همیشه دیدارهای زیادی با مقام معظم رهبری داشته اند، دیدارهایی که به زعم پژوهشگران مایه دلگرمی و محرک واقعی برای آنها در راه توسعه و پیشرفت علمی بوده است.به گزارش بازار پرواز به نقل از مهر، مقام معظم رهبری همیشه جلسات مختلفی با مسئولان دستگاهها و نهادها در عرصه های مختلف دارند؛ این دیدارهای رسمی و غیر رسمی با اهالی فرهنگ و هنر و متخصصان رشته های مختلف علم و فناوری و گروه های مختلف مردمی بوده است.
به تازگی سومین قسمت از مستندی در رسانه ملی پخش گردید که مجموعه ای از دیدارهای غیر رسمی رهبر انقلاب اسلامی با مسئولان و فعالان عرصه علم و فناوری کشور با موضوع «توقف ممنوع» بود. در این مستند، سلسله دیدارهای مسئولان معاونت علمی و فناوری و ستادهای زیرمجموعه این نهاد، جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه رویان، مدیران شرکت های دانش بنیان از ۱۹ سال پیش به تصویر کشیده شد.
رهبر انقلاب همیشه در این دیدارها به اهمیت استفاده از نتایج تحقیقات پژوهشگران در رفاه مردم، پیشرفت و توسعه در تکنولوژی با تاکید بر علم پژوهشگران کشور تاکید زیادی کرده اند.
ایشان در بعضی دیدارها موضوع «ما می توانیم» را با صراحت مطرح نمودند و افزودند که بسیاری از کسانی که دست اندرکاران اساسی هستند این را نمی توانند درست درک کند. ایشان در بخش دیگری از این مستند که در دیدارهایشان با اهالی علم و فناوری بوده است، می گویند «سالهاست همه حرفم در گفتارهای عمومی متمرکز روی این است که اثبات کنم که نیروهای انسانی ما از متوسط دنیا بالاتر هستند. هر چیزی که زیرساخت لازمش را در ایران داشته باشد حتما جوانان ما می توانند آنرا انجام دهند.»
رهبر انقلاب نیز در این مستند به استعداد ایرانی اشاره می کنند و می فرمایند: «کی بوده در طول تاریخ که ایرانی استعداد خودرا نشان نداده باشد شما نگاه کنید».
یکی از بخش های این مستند به مجموعه دیدارهای اعضای ستاد توسعه فناوری نانو با رهبری اختصاص داشت. مسئولان ستاد نانو از ۱۵ سال پیش در دیدارها علاوه بر پیشرفت ها در زمینه نانو، «دستیابی جایگاه مناسب در میان ۱۵ کشور برتر فناوری نانو» را در حضور رهبر انقلاب مطرح کردند؛ مقام معظم رهبری با اشاره به پیشرفت ها و جهش های حوزه نانو در کشور تصریح کردند که این موفقیت ها نباید ما را غره کند و ما را وادار به این نکند که به وضع موجود قانع باشیم؛ نه. باید پیش برویم.
در همین زمینه دکتر سعید سرکار درباب تحلیل دیدارهای اهالی علم و فناوری با مقام معظم رهبری طی قریب به دو دهه اخیر به خبرنگار مهر اظهار داشت: مقام معظم رهبری همیشه به بحث علم و فناوری توجه داشتند و همیشه به فناوران و فعالان این عرصه امید دادند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر این که رهبر انقلاب با القا روحیه خودباوری و خداباوری به فناوران کشور، امید و دلگرمی را به فعالان عرصه علم و فناوری داده اند، بیان کرد: این مجموعه دیدارها نشان میدهد که ایشان ارتباط مستقیمی با مجموعه های فعال در عرصه فناوری دارند.
هدایتگری مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری
به گفته وی، همین طور مقام معظم رهبری یک نظارت عالیه به حوزه علم و فناوری همچون ستاد نانو، پارک های فناوری، شرکت های دانش بنیان، جهاد دانشگاهی و فعالان عرصه فناوری دارند و این مساله نقش هدایت گری و راهبردی ایشان را در حوزه فناوری نشان میدهد.
سرکار اظهار داشت: از بیست سال پیش تاکنون، مقام معظم رهبری همیشه درباره اهداف دوردست امید می دهند و خطاب به فناوران تاکید دارند که «با تلاش و فعالیت در این حوزه ها می توانید به قله های پیشرفت دست پیدا کنید».
وی اضافه کرد: ایشان با دیدگاهی که به حوزه فناوری دارند معتقدند که ایران می تواند جزء مراجع علمی جهانی قرار بگیرند؛ در اصل یکی از مطالبات رهبر انقلاب، رسیدن به مرجعیت علمی است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اشاره کرد: البته که در امتداد مرجعیت علمی و توسعه فناوری و تحقق اقتصاد دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری کارهای خوبی را آغاز نموده و درحال انجام بوده که در این راستا حمایت و هدایت هایی هم دارد.

وی با اشاره به عناوینی که در حضور مقام معظم رهبری طی این چند سال از طرف اهالی علم و فناوری مطرح شده اظهار داشت: ما در این نشستها و دیدارها، مطرح کردیم که این قابلیت پژوهشگران و فناوران کشور بالا است اما باور این قابلیت توسط مسئولان رده بالای کشور همچون وزیر، استاندار، معاون و … وجود ندارد. مقام معظم رهبری هم به این مساله تاکید داشته اند که ما همیشه به مسئولان متذکر می شویم.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در ذهن مسئولان همیشه این مانع ذهنی «ما نمی توانیم» وجود دارد؛ اما لازم است بگوییم وقتی رهبر انقلاب از سال ها پیش موضوع «اقتصاد مقاومتی» و در ادامه اقتصاد دانش بنیان، جهش تولید و … را مطرح نمودند یعنی به پیشرفت و توسعه در این حوزه توجه دارند.
وی افزود: وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند اقتصاد مقاومتی باید سرلوحه کشور باشد و همان زمان این راهبرد و مطالبه شان ظاهراً در بدنه سیاست گذاری و اجرائی به خوبی جذب و تحلیل نمی گردد، مجدد کلیدی را برای اجرای این مطالبه تحت عنوان اقتصاد دانش بنیان مطرح می کنند؛ همین طور در ادامه ایشان به تولید و جهش تولید در امتداد تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید می کنند.
سرکار افزود: اما باز هم رهبر انقلاب با وجود مطرح کردن مطالبه شان، می بینند که مسئولان به این مساله توجه نمی کنند ادرس را دقیق تر به مسئولان با شعار سال عنوان می کنند در خصوص این که مانع زدایی کنید تا به اقتصاد مقاومتی برسیم.
باید جرقه ای در ذهن مسئولان زده شود
وی اضافه کرد: ایشان در صحبت هایشان مطرح می کنند که برای تحقق اقتصاد مقاومتی تحقق اقتصاد دانش بنیان، جهش تولید، مانع زدایی و… لازم است اما هنوز ظاهراً جرقه ای که باید در ذهن مسئولان بخورد نخورده و عزمی که باید صرف این راه کنند را جزم نکرده اند.
سرکار با اعلان اینکه ۳۰ درصد این مانع زدایی مربوط به موانع فیزیکی و بروکراسی می شود، اظهار داشت: اما هفتاد درصد این موانع، همان موانع ذهنی مسئولان رده بالای کشور است که باید رفع گردد برای اینکه هنوز این در ذهنشان جا نیافتاده که «ما میتوانیم».
وی با اعلان اینکه مسئولان به ما می توانیم باور ندارند، اظهار داشت: اگر این ما می توانیم را باور داشتند که موانع از بین می رفت؛ اما در اصل این رفع موانع از دیدگاه رهبری، مانع زدایی ذهنی است. اگر مسئولان، وزیران، معاونان، مدیر کل ها و استاندارها این مانع ذهنی را از بین ببرند و باور کنند، یک تغییر نگرشی اتفاق می افتد و تا زمانی که باور نکنند نمی توانند قابلیت های این مملکت را به رسمیت بشناسند.
سرکار تغییر نگرش ها را موجب تغییر رفتارها دانست و اظهار داشت: اگر باور کنند بیشتر در این حوزه تلاش می کنند و جدی تر بصورت عملی ظاهر می شوند؛ بدین سبب این مسئله همیشه از طرف مقام معظم رهبری مورد پیگیری قرار می گرفته و همیشه دوشادوش فناوران در این حوزه برای ایجاد باور فعال بوده اند.
دلگرمی مقام معظم رهبری به فناوران؛ مسئولانی که میدان نمی دهند
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: همراهی و پیگیری مقام معظم رهبری خیلی در روحیه فناوران و فعالان عرصه فناوری و شرکت های دانش بنیان تاثیر به سزایی دارد برای اینکه وقتی عالی ترین مقام این مملکت خودشان وارد این عرصه شده اند؛ اگر این مساله را در سراسر دنیا رصد نماییم می بینیم که رهبری یا رییس جمهوری به اندازه رهبر ایران تاکید بر علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ندارد.
سرکار اشاره کرد: همیشه در مواقعی که لازم بوده مقام معظم رهبری خودشان وارد عرصه می شوند و این، کلید موفقیت و سبب دلگرمی و ارتقا روحیه اهالی علم و فناوری است.
وی اشاره کرد: این دلگرمی ایشان محرکی واقعی است اما گاهی هم ایشان گله مند از مسئولان بالادستی هستند و تاکید دارند مسئولان نمی فهمند و درک نمی کنند. اما من فراتر می روم و می گویم مسئولان نمی خواهند بفهمند برای اینکه فیلتر ما نمی توانیم در ذهنشان وجود دارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو عنوان کرد: هر چه سفارش و رهنمود از طرف رهبری داده می شود تبدیل به رفتار و عمل در بعضی از مسئولان نمی شود؛ در اصل اینها گوش می کنند اما فقط می شنوند و آن مانع ذهنی ما نمی توانیم در ذهنشان را تداعی می کنند و همین عدم ورود جدی آنها به این عرصه می شود.
سرکار با اشاره به مسائلی که در جلسات دیدار با مقام معظم رهبری از طرف پژوهشگران مطرح می شود، افزود: در این جلسات اکثراً گله هایی داشتند که اقدامات خوب و پیشرفته ای در وضعیت تحریمی انجام می دهیم اما مسئولان به ما میدان نمی دهند و مانع تراشی می کنند؛ در ادامه خود مقام معظم رهبری هم گله گذاری می کنند که در هر فرصتی سفارش می نماییم و تذکر می دهیم.

بن بستهای ذهنی مسئولان باید باز شود
وی اضافه کرد: این بن بست ذهنی که در ذهن مسئولان به وجود آمده باید اصلاح گردد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: ما اعتقاد داریم زمانی این کاروان پرشتاب علمی و فناوری پیش می رود که مسئولان خودباوری و خداباوری داشته باشند به این معنا که نیتی باشد تا میدان را برای کارهای پژوهشگران خالی کنند و کارهای آنها در جهت رفاه مردم انجام بگیرد.
وی اشاره کرد: باید نگاه مسئولان نگاه داخل باشد و توانمندی های جامعه را ببینند نه این که قطب آرزوهایشان نگاه به دوردست ها و فراتر از مرزها باشد؛ نگاه کنند و ببینند و فرق است بین نگاه کردن و دیدن.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اضافه کرد: مسئولان استعداد و ظرفیت جوانان کشور را نمی بینند. باید این مانع ذهنی و نقاب جلوی چشمشان را بردارند؛ ما نمایشگاه هایی را برگزار می نماییم که ببینند فقط نگاه می کنند اما باور نمی کنند که این قابلیت وجود دارد.
سرکار در آخر اظهار داشت: مسئولان هم باید این خودباوری و خداباوری را داشته باشند تا با حمایت بیشتر در عرصه علم و فناوری، انتظارات رهبری براورده شود و به پیشرفت برسیم.


منبع:

1400/03/27
23:23:59
5.0 / 5
305
تگهای خبر: بال , تكنولوژی , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم