در گزارش بازار پرواز عنوان شد؛

طرح تولید آزمایشگاهی جنین شتر تك كوهانه ایرانی

طرح تولید آزمایشگاهی جنین شتر تك كوهانه ایرانی به گزارش بازار پرواز معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا با اعلان اینکه درصدد تولید و تکثیر دام های سنگین همچون گاو، گاومیش و شتر هستیم، اظهار داشت: این اقدام برای افزایش راندمان گوشت و شیر دام انجام می گیرد.دکتر رامین قهرمان زاده در گفتگو با خبرنگار مهر درباب یکی از طرح های پژوهشگاه ابن سینا اظهار داشت: پژوهشگران گروه پژوهشی جنین شناسی پژوهشگاه ابن سینا بیش از یک دهه است که به علت محدودیت منابع طبیعی و بحران قابل پیش بینی آن، با استفاده از تکنولوژی های جدید برای افزایش کمی و کیفی تولیدات غذایی حاصل از حیوانات سنگین مزرعه ای، تحقیقات و فعالیتهایی را آغاز نموده اند.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه یکی از با اهمیت ترین این فعالیتها تولید آزمایشگاهی و خارج رحمی جنین های گاوهای ممتاز و نژادهای خاص است، اظهار داشت: تولید جنین منجمد تعیین جنسیت شده از عمده کارهای پژوهشگران این گروه به حساب می آید که برای نخستین بار در کشور صورت گرفته است.
قهرمان زاده با اشاره به اینکه تیم تحقیقاتی پژوهشگاه، تخمک های گاوهای ممتاز وارداتی را با اسپرم های تجاری تلقیح کرده و جنین حاصل از این لقاح را بدست آوردند، اظهار داشت: با این اقدام، گاوهای گوشتی، شیری یا دومنظوره تولید می شوند.
وی ضمن اشاره به مزایای این تلقیح در امتداد تولید گاوهای ممتاز اظهار داشت: مزیت گاوهای گوشتی این است که با مصرف جیره غذایی مشابه با سایر گاوها، وزن گیری زیادی خواهد داشت و از جانب دیگر میزان نسبت گوشت به استخوان در این گاوها بالا می رود.
به گفته معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا، طی چندسال گذشته توانستیم با حدود ۵۰ راس از سه نژاد «آکیتن»، «شاروله» و «لیموزین» از نژادهای گوشتی که وارد کشور شدند، بانک جنینی این نژادها را تهیه نماییم.
قهرمان زاده افزود: در این راستا نخستین نسل گوساله های این گاوهای گوشتی در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی هلجرد متولد شد.
وی افزود: امید است با توجه مشکل محدودیت منابع، بدین شکل میزان تولید گوشت قرمز را افزایش دهیم و از طرفی هم با افزایش کیفیت و کمیت شیر گاو در سال های آتی قسمتی از این مشکل حل شود.
تجهیز آزمایشگاه برای تولید جنین دام های سنگین
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا تصریح کرد: طی چند سال اخیر بمنظور صنعتی کردن این طرح، مرکز خدمات تخصصی بیوتکنولوژی تولید مثل حیوانات در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی هلجرد تأسیس شد که مجهز به آزمایشگاه، تجهیزات مورد نیاز، مزرعه نگهداری حیوانات، انبار، شیردوشی، اتاق اپو و سایر فضاها و امکانات مورد نیاز است.
وی افزود: حالا در این مرکز انواع خدمات همچون تولید جنین، انتقال جنین، آبستنی تضمینی و … درحال انجام شدن است و اخیراً شرکتی در امتداد فعالیت ها و بمنظور تجاری سازی فرآورده های این مرکز ثبت شده و در این راستا فعالیت خودرا آغاز نموده است.
قهرمان زاده با اشاره به اینکه در این پژوهشگاه روی اصلاح نژاد دام های سنگین فعالیت می نماییم، بیان کرد: درباب گاوهای ممتاز حالا به تولید انبوه رسیده ایم.
آغاز مطالعات روی گاومیش ایرانی
معاون پژوهشی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه در میان گونه های دامی سنگین مزرعه ای موجود در کشور، گاومیش با وجود این که از دام های بومی ایران است از توجه کمی برخوردار بوده، اظهار داشت: از مزیت های اقتصادی گاومیش هزینه پایین نگهداری خصوصاً خوراک، ماندگاری بالا در گله و مقاوم بودن به بیماریها و شرایط اقلیمی نامناسب در کنار کیفیت شیر است که این محاسن موجب ایجاد رویکرد جدیدی در حوزه پرورش صنعتی این دام شده است.
وی با تکیه بر این که این دام را دام هزاره سوم می نامند، اظهار داشت: پژوهشگران گروه پژوهشی این پژوهشگاه تحقیق بر روی این دام را آغاز نموده اند.
قهرمان زاده با اشاره به اینکه همین طور این گروه مبادرت به شناسایی و خریداری گاومیش های ممتاز و عاری از بیماری کرده اظهار داشت: حالا تولید جنین های اصلاح نژاده شده این دام شروع شده و به زودی اقدام برای صنعتی شدن این تکنولوژی در این دام سنگین نیز در مرکز هلجرد شروع خواهد شد.
تولید جنین شتر با اصلاح نژاد
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن سینا افزود: شتر سومین گونه دام سنگین بوده که در مراتع فقیر و بیابانی قابلیت نگهداری و تکثیر آن امکان پذیر است؛ شترهای تک کوهانه ایران عمدتا شیری هستند و در مناطق خشک ایران همچون در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، اصفهان و ترکمن صحرا در استان گلستان سکونت دارند.
وی افزود: گروه دیگری از پژوهشگران این گروه پژوهشی در پژوهشگاه مصمم شده اند تا کارهای تحقیقاتی بر روی اینگونه از دام سنگین را شروع کنند.
به گفته معاون پژوهشی پژوهشگاه ابن سینا، بمحض پشتیبانی از این طرح تحقیقاتی، کارهای تحقیقاتی در حوزه اصلاح نژادی و تولید جنین آزمایشگاهی از این دام نیز شروع خواهد شد.
وی اظهار داشت: مرکز خدمات تخصصی بیوتکنولوژی تولید مثل در حیوانات متشکل از تیمی از پژوهشگران و اساتید برجسته که زیر نظر پژوهشگاه تکنولوژی های جدید علوم زیستی جهاددانشگاهی ابن سینا فعالیت می کند و در تلاش است تا بسترهای خودکفایی کشور در حوزه فرآورده های لبنی و گوشتی حیوانات ذکر شده را فراهم آورد و مانع از حجم بالای ارزبری که در امتداد واردات انواع محصولات ذکر شده به کشور اتفاق می افتد را بگیرد.
قهرمان زاده اضافه کرد: امید است در آینده ای نزدیک، استفاده از این فناوری در کشور فراگیر شود و در قبال کمترین استفاده از منابع طبیعی برای تامین جیره غذایی این حیوانات، شاهد بازده بالای فرآورده های حاصل از حیوانات مزرعه ای همچون شیر و گوشت یعنی افزایش راندمان باشیم.


منبع:

1400/04/12
16:31:22
5.0 / 5
223
تگهای خبر: بال , تكنولوژی , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هواپیمای ریموت
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم