تركیه مزدوران خودرا از سوریه به افغانستان اعزام می كند

تركیه مزدوران خودرا از سوریه به افغانستان اعزام می كند بازار پرواز: با وجود هشدارهای مکرر طالبان نسبت به این که با هرگونه حضور بیگانه در افغانستان همانند اشغالگری برخورد خواهد شد، اطلاعات ترکیه و رهبران گروه های وابسته به آنکارا در موضوع اعزام شبه نظامیان از شمال سوریه به کابل به توافقی رسیدند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری المیادین، در صورتیکه درگیری ها میان طالبان و ارتش افغانستان در سراسر مناطق این کشور بالا گرفته، ترکیه با چراغ سبز آمریکا در تلاش است بعد از عقب نشینی نیروهای ناتو و سربازان آمریکایی از افغانستان، مسؤولیت فرودگاه کابل را به دست بگیرد اما طالبان که به نوبه خود بر مناطق وسیعی از مرزهای افغانستان کنترل دارد، این تصمیم آنکارا را نپذیرفت.
محمد نعیم، نماینده طالبان در قطر در گفت و گو با المیادین ضمن محکومیت بیانیه ترکیه درباره ابقای نیروهای نظامی اش برای حفاظت از فرودگاه کابل، اشاره کرد: ماندن نیروهای خارجی تحت هر عنوان مورد قبول مردم ما نیست و هرگونه حضور نظامی غیر ملی در حقیقت اشغالگری و استمرار آنست و با حضور نظامی امنیتی خارجی همانند اشغالگر برخورد می شود.
هشدارهای نعیم دراین زمینه در حقیقت تاکیدی باردیگر بر تهدیدهای قبلی طالبان است که همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اعلام نموده بود با هرگونه حضور خارجی در کشور همانند دشمن و اشغالگر برخورد خواهد شد. طبق تصمیم جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا ۱۱ سپتامبر آتی تاریخ اختتام حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان تعیین شد.
رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه برقراری امنیت در افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی از آنرا مسؤولیت آنکارا دانست و اظهار داشت: ترکیه بعد از تصمیم آمریکا برای خروج از افغانستان، می تواند مسؤولیت های بیشتری را بر عهده بگیرد.
در همین راستا، طبق دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان اعلام کرد، اطلاعات ترکیه و رهبران شبه نظامیان مسلح وابسته به آنکارا در حوزه اعزام شبه نظامیانی از این گروه ها به کابل به توافقی رسیدند.
این دیده بان اضافه کرد: ماموریت این شبه نظامیان احیانا در سپتامبر آتی با نظارت کامل اطلاعات ترکیه و با قراردادهایی رسمی شروع می شود و در این ماموریت تمرکز بر پشتیبانی از فرودگاه کابل، دفاتر دولتی و پشتیبانی از نیروهای بین المللی با حقوق هایی بالا خواهد بود.
در صورتیکه ترکیه گامی در راه اعزام مزدوران به افغانستان بردارد، این سومین باری است که این کشور در مدت کمتر از دو سال چنین کاری انجام می دهد خصوصاً که نیروهای گروه های شبه نظامی وابسته به آن در شمال سوریه جهت شرکت در درگیری های خارج از مرزها مستقر هستند و سال قبل نیز شبه نظامیانی تحت حمایت خودرا به جمهوری آذربایجان اعزام کرد تا در آن کشور در مقابل نیروهای ارمنستانی بجنگند.
ارمنستان اکتبر گذشته زمانی که ترکیه شبه نظامیانی را از سوریه و لیبی به قره باغ اعزام کرده بود، از کشف ۲۵ جسد شبه نظامیان سوری کشته شده در این درگیری ها آگاهی داد.
گزارش هایی که در آن مقطع منتشر شدند، حاکی از این بودند که دستکم ۲۳۵۰ شبه نظامی سوری جهت شرکت در درگیری های قره باغ به جمهوری آذربایجان اعزام شده و ۳۲۰ تن از آنها بازگشتند.
ترکیه چند ماه قبل از این که این شبه نظامیان سوری وابسته به خودرا به درگیری های جمهوری آذربایجان-ارمنستان اعزام کند، آنها را به جنگ لیبی فرستاده بود تا در کنار نیروهای دولت وفاق ملی لیبی با شورشیان تحت فرماندهی خلیفه حفتر بجنگند،
دیده بان حقوق بشر سوریه مه گذشته فاش کرد تعداد نیروهای سوری که وارد خاک لیبی شده اند به حدود ۷۸۵۰ تن رسیده است و بعد از آنکه تعدادی از این گروه ها با اعزام نیروهای خود به لیبی مخالفت کردند، ترکیه حمایت مالی خود از آنها را متوقف کرد.
نجلاء المنقوش، وزیر خارجه لیبی مه گذشته در دیداری با مولود چاووش اوغلو، همتای ترکیه ای خود، درخواست نمود در آستانه برگزاری انتخابات در این کشور، تمامی نیروهای خارجی و مزدوران از لیبی بیرون بروند.
منبع:

1400/04/24
11:48:15
5.0 / 5
175
تگهای خبر: آمریكا , بال , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
پهپاد
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم