ارمغانی:

مشکل تیم ملی سرمربی نیست

مشکل تیم ملی سرمربی نیست به گزارش بازار پرواز، سرمربی سابق تیم ملی بسکتبال ایران می گوید که مشکل تیم ملی با تغییر سرمربی حل نمی گردد.سعید ارمغانی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با انتقاداتی که از فدراسیون بسکتبال ایران می شود، توضیح داد: من فکر می کنم نفراتی مثل مدیر تیم یا حتی رئیس فدراسیون، دبیر و حتی سرپرست تیم، هیچ دلیلی ندارد که حتما بسکتبالی باشند. بعنوان مثال یکی از مدیران موفق بسکتبال ایران بطور قطع آقای غضنفری بود که اصلا دستش به توپ بسکتبال نخورد، اما چون مدیر یک شرکت قوی در آلمان بودند، می دانستند که یک مجموعه را چطور هدایت کنند. می دانستند چه کاری نیاز است و کاری که ایشان کرد چراغ راه ۲۰ تا ۲۵ سال بسکتبال ما شد.

یکی از مدیران موفق بسکتبال ایران بطور قطع آقای غضنفری بود که اصلا دستش به توپ بسکتبال نخورد، اما کاری که ایشان کرد چراغ راه ۲۰ تا ۲۵ سال بسکتبال ما شد.

او افزود: این که یکسری از آقایان در جامعه بسکتبال یا جامعه خبرنگاری انتقاد می کنند که چرا سرپرست یا مدیر تیم بسکتبالیست نیست، از نظر بنده انتقاد درستی به شمار نمی رود. خود همین منتقدان ضد و نقیض صحبت می کنند؛ اگر در فدراسیون بسکتبال فقط افراد بسکتبالی نیاز هستند، در این صورت جواد داوری بهترین انتخاب است و نباید به مدیریت ایشان انتقاد کنند. ما باید این مورد را در نظر بگیریم که بد یا خوب بودن مدیریت یک فرد به بسکتبالی بودن یا نبودنش نیست، این مورد بستگی به این دارد که افراد چقدر در حیطه مدیریت توانا هستند.

سرمربی سابق تیم ملی بسکتبال ایران تصریح کرد: یک فرد مثل غضنفری که اصلا هم بسکتبالی نبود، مدیر خوبی بود و بسکتبال را دگرگون کرد. سرپرست های مختلفی را می شناسم که بسکتبالی نبودند اما خیلی خوب کار کردند. افراد در چنین سمت هایی باید مدیریت را بلد باشند و کارهای اجرایی را در تیم انجام دهند. باید با فضای بین الملل آشنا باشند و اصلا احتیاج به بسکتبالی بودن نیست. بعنوان مثال اگر جواد داوری مدیر خوبی باشد به علت بسکتبالی بودن یا نبودن نیست، اگر هم بد است، به بسکتبالی بودنش بستگی ندارد. بحث من این نیست که انتخاب ها و نفرات فعلی خوب هستند یا بد، انتقادی که صورت می گیرد را درست نمی دانم.

او در پاسخ به این سؤال که دلیل اصلی حال بد بسکتبال ایران در سالهای اخیر را چه می داند، خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در عدم کسب نتایج خوب اثرگذار بوده، حال بد بسکتبال پایه ایران است. بعنوان مثال همین هم اکنون نمی توانیم بگوییم که در تیم ملی ۵ یا ۱۰ بازیکن جوان و بااستعداد را داریم که از پشت خط وارد می شوند و جای قدیمی ها را می گیرند. دلیل این اتفاق هم بی توجهی به پشتوانه سازی و رده های پایه، در سالیان گذشته و زمان درخشش نسل طلایی بود.

به داوری گفتم با هر شرایطی، تیم ملی ایران به جام جهانی صعود کرده است، باید از روزی که به جام جهانی رسیدیم کل تیم ملی را یا این که ۹۰ درصد را تغییر می دادیم.

کارشناس بسکتبال ایران تصریح کرد: در این ۲۰ سالی که در اوج بودیم پشتوانه سازی نکردیم. غیر از داوری هرکس دیگری هم می آمد با این مورد روبرو می شد. متاسفانه بازیکنانی که داریم در سطح نسل طلایی نیستند و آقای داوری هم باید این مورد را تشخیص می داد. من همان زمان هم به داوری گفتم که هم اکنون با هر شرایطی، تیم ملی ایران به جام جهانی صعود کرده است، و ما باید از روزی که به جام جهانی رسیدیم کل تیم ملی را ۹۰ درصد تغییر می دادیم و پایه تغییر نسل را آنجا می گذاشتیم. با تیم جوان می رفتیم و جامعه بسکتبال هم با هم قبول می کردند که ما اگر با بهترین ترکیب هم برویم همین نتیجه به دست می آید. بهتر بود جوانان را می بردیم و با یک برنامه ریزی قوی در راه پیشرفت قدم بر می داشتیم.

او اظهار داشت: ما باید در جام جهانی نسل جوان را هر چه زودتر و بهتر به کار می گرفتیم تا از آن مسابقات بعنوان یک تدارکات خوب برای جوان سازی تیم ملی استفاده نماییم. در کنارش باید بسکتبال پایه را هم مد نظر قرار می دادیم تا به سطح بالاتری برسانیم. البته همه این موضوعات به زمان نیاز دارد و پیدا کردن جایگزین برای نفراتی چون حدادی، صمد نیکخواه، کامرانی، آفاق و ساهاکیان راحت نیست. این جوانگرایی زمانی باید انجام می شد که این نفرات در اوج بودند. نمی گویم که نفراتی چون یخچالی و جمشیدی جانشینان خوبی نیستند، منظور من اینست که تیم کاملی را نساخته ایم.

داوری به این فکر بود که با این تیم در جام جهانی ۲۰۲۳ نتیجه بگیرد، اما باید به این مورد توجه می کردیم که نمی شد با این تیم برزیل را ببریم.

ارمغانی در پاسخ به این سؤال که دلیل تغییرات زیاد در سمت سرمربیگری تیم ملی را چه چیزی می داند، اظهار نمود: داوری به این فکر بود که با این تیم در جام جهانی ۲۰۲۳ نتیجه بگیرد، اما باید به این مورد توجه می کردیم که نمی شد با این تیم برزیل را ببریم. به المپیک هم نمی رسیدیم چون فعلاً در تیم ملی ایران پتانسیل این کار را نداریم. داوری باید این مهم را تشخیص می داد و درست عمل می کرد. تحت فشارهایی قرار گرفت و تلاش کردند تغییرات ایجاد کنند که البته تغییر سرمربی هم نتیجه نداد. مشخص شد که چاره، تغییر سرمربی نبود و مربی جادوگر نیست.

او در پاسخ به این سؤال که آیا با عنایت به این توضیحات، برکناری هاکان دمیر چاره مناسبی است، خاطرنشان کرد: من نحوه کار ایشان را نمی شناسم و اصلا روابط ایشان را نمی دانم که چگونه است، ولی به صورت کلی به نظر من اگر این اتفاق هم بیفتد تغییر خاصی صورت نمی گیرد. مشکل جای دیگری است. با این وجود بنده در هر شرایطی آرزوی موفقیت برای بسکتبال ایران دارم و به داوری هم گفته ام که اصلا دنبال پست و سمت نیستم، اما من ایرانی هستم و با تمام وجودم هر کمکی از دستم برآید بدون هیچ چشم داشتی انجام می دهم. از جامعه بسکتبال خواهش دارم که این مخالفت های شخصی را کنار بگذارند، مهم این نیست چه کسی در راس کار است و مهم انجام کار است.

منبع:

1403/01/14
08:38:11
5.0 / 5
197
تگهای خبر: بازی , بال , جامعه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم