استاندار خراسان شمالی: تدوین برنامه سازگاری با كم آبی تسریع شود

استاندار خراسان شمالی: تدوین برنامه سازگاری با كم آبی تسریع شود بازار پرواز: بجنورد- استاندار خراسان شمالی خواهان سرعت بخشی در تدوین برنامه سازگاری با كم آبی در استان شد و اظهار داشت: برای مدیریت منابع و مصارف آب و كاهش و حذف برداشت های غیرمجاز و تامین آب سالم، باید برنامه مشخص اولویت دار داشته باشیم.


به گزارش بازار پرواز به نقل از روابط عمومی شركت آب منطقه ای خراسان شمالی محمدرضا صالحی روز یكشنبه در نشست كارگروه سازگاری با كم آبی اظهار نمود: برنامه ها باید پیوست فرهنگی داشته باشند تا مردم در اجرای برنامه و برخورد با تخلفات، همراه و همگام مسئولان باشند.
استان 28 هزار كیلومتر مربعی خراسان شمالی در سال قبل در زمره سه استان اول كشور از لحاظ خشكسالی شدید تا بسیار شدید قرار گرفته است.
استاندار خراسان شمالی در ادامه اظهار داشت: در برخورد با تخلفات صرف ممنوعیت مشكل را حل نخواهد كرد، باید همزمان با ممنوعیت، مصونیت هم تولید شود.
وی اظهار نمود: اگر كشاورز را از كشت منع می نماییم باید راهكارهای جبران منع كشت را هم به او بدهیم تا به سمت آینده ایمن و افزایش درآمد عمومی برویم.
صالحی خاطرنشان كرد: برداشت های غیرمجاز باید به سمت صفر برود حتی اگر لازم باشد به برخی برداشت های ضروری غیرمجاز با تشخیص دستگاه های مسئول، مجوز داده شود.
وی اضافه كرد: شرایط كم آبی، تنها ناشی از كاهش بارندگی نیست و عوامل دیگری نظیر افزایش دما، افزایش جمعیت، توسعه شهرنشینی و مصرف بی رویه هم در آن تاثیر دارند.
استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: هر كار اجرایی با هر نظری توسط هر شخص مشاور و مدیر، باید در چهارچوب سیاست ها و دستورالعمل های دولت باشد.
وی اظهار داشت: امروزه در مدیریت منابع و مصارف آب بخصوص در بخش كشاورزی دیگر نباید ملاك و شاخص ما تناژ محصول در سطح هكتار باشد بلكه باید به تولید محصول بر حسب مقدار آب مصرفی متمركز شویم.
استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: قانون در مصادیق جرایم بخش آب بخصوص در كشت محصولات پر مصرف آب در مناطق كم آب صراحت دارد و برای مثال وقتی كشت برنج در استان گلستان ممنوع می باشد در این استان باید ممنوع و از كشت آن جلوگیری شود.
مدیر عامل شركت آب منطقه ای خراسان شمالی هم در این نشست اظهار داشت: سطح ذخایر برف استان در سال آبی گذشته 18 هزار كیلومتر مربع به ضخامت 70 سانتیمتر بوده كه در سال آبی جاری به رقم سه هزار و 500 كیلومتر مربع و صخامت 15 سانتیمتر یعنی به كمتر از یك پنجم كاهش یافته است.
مهندس سید ابراهیم علوی اضافه كرد: در شرایط كنونی 71 درصد مخازن سدهای استان خالی است و میزان بارش ها در سال آبی جاری در مقایسه با سال گذشته 20 درصد كاهش یافته است.
وی اظهار نمود: 380 هكتار از زمین های كشاورزی استان زیر كشت برنج می رود كه راهكار اجرایی برخورد قضایی و نوع جریمه و مصادیق جرایم در این زمینه در قانون مشخص نمی باشد.
علوی اظهار داشت: طبق مصوبات شورای حفاظت آب استان، الگوی كشت جهاد كشاورزی در استان ظرف سه ماه آینده باید نهایی شود و چاه های غیر مجاز در حریم یكهزار متری چاه های آب شرب هم در اولویت انسداد قرار گرفته است.
او اضافه كرد: در شرایط كنونی سه هزار و 614 حلقه چاه غیر مجاز در استان شناسایی شده است كه سالانه بیش از 34 میلیون متر مكعب آب از آنها برداشت می گردد.
وی اظهار داشت: علاوه بر برداشت آب از چاه های غیرمجاز سالانه 112 میلیون متر مكعب آب هم به صورت اضافه برداشت از چاه های دارای پروانه برداشت می گردد.
وی اضافه كرد: باید با احصای دقیق وضعیت چاه های غیرمجاز و تدارك تمام امكانات لازم، از حفر چاه های جدید غیرمجاز جلوگیری شود.
دادستان بجنورد هم در این نشست اعلام نمود: دستگاه قضایی برای همكاری در مسلوب المنفعه كردن چاه های غیرمجاز و سایر برداشت های غیرمجاز آب، هیچ محدودیتی در هیچ كدام از مناطق استان ندارد.
مسلم محمدیاران اظهار داشت: آنچه كه در شرایط كنونی به آن نیاز داریم تعریف كار مشخص در زمان مشخص برای كل استان در این زمینه است.
استان 863 هزار نفری خراسان شمالی دارای 344 هزار هكتار عرصه باغی و كشاورزی است.
3007/6042


1397/02/10
14:46:14
5.0 / 5
4333
تگهای خبر: تولید , دستگاه , سرعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
هواپیمای ریموت
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم