تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران به 9 مورد افزایش می یابد

تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران به 9 مورد افزایش می یابد بازار پرواز: سنندج - رئیس شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور اظهار داشت: تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران از 6 مورد فعلی در صورت موفقیت برنامه های این سازمان در سال 2019 میلادی به 9 مورد افزایش می یابد.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا، ویدا توحدی عصر یكشنبه در شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی كشور از اقدام این سازمان برای ثبت دو شهر و یك روستا در لیست شهرهای جهانی سازمان یونسكو در سال آینده میلادی اطلاع داد.
وی تصریح كرد: این شهرها شامل یزد بعنوان شهر جهانی زیلو و آباده بعنوان شهر جهانی منبت و روستای خراشاد بعنوان روستای جهانی حوله بافی هستند.
توحدی با اشاره به اینكه ثبت شهرها و روستاها در لیست آثار جهانی صنایع دستی با بالقوه كردن پتانسیل های آنها انجام می شود، اضافه كرد: در این زمینه به دنبال تولید پتانسیل های جدید در شهرها نیستیم چون كه اگر دارای شرایط نباشند در لیست جهانی به ثبت نمی رسند.
وی تصریح كرد: سازمان میراث فرهنگی با كمك بخش خصوصی فعال در عرصه صنایع دستی شهرها و روستاهای ملی و جهانی بدنبال آن است بتواند از پتانسیل های موجود هر شهر در جهت ایفای نقش صنایع دستی در توسعه همان شهرها و روستاها و اقتصاد هنرمندان آن نقش آفرینی كند.
توحدی خاطرنشان كرد: ایران مقام اول در ثبت شهرهای جهانی را دارد و تابحال 6 شهر و یك روستای آن در لیست جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) به ثبت رسیده است.
رئیس شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور اظهار داشت: تنها در سال قبل دو شهر مریوان شهر جهانی كلاش و سیرجان شهر جهانی گلیم و روستای گلپورگان بعنوان روستای جهانی سفال در این فهرست ثبت شدند.
وی افزود: تداوم این راه نیازمند همكاری و مشاركت بخش دولتی و خصوصی است كه دولت در برنامه ششم توسعه جهت استفاده از این منابع تاكید دارد و دستگاه های اجرایی می توانند با عنایت به ماموریت خود در عرضه خدمات با تخصیص اعتبارهای ویژه كمك حال معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بالقوه كردن پتانسیل شهرها و روستاهای جهانی باشند.
توحدی تصریح كرد: بخش خصوصی كه بیشتر متشكل از هنرمندان و صنعت گران هنرهای دستی هستند هم در این بین باید در جهت برنامه های تداوم راه جهانی شدن با استفاده از حمایت های دولت و همینطور سرمایه گذاری های خود در این مسیر نقش شان را ایفا كنند.

** ایران سهم ناچیزی از شهرهای خلاق صنایع دستی دارد
مشاور معاون صنایع دستی و رئیس شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور همینطور انتخاب شهرهای خلاق را از دیگر برنامه های سازمان بین المللی یونسكو اعلام نمود.
وی اظهار داشت: این انتخاب در هفت بخش شامل صنایع دستی و هنرهای بومی، طراحی، فیلم، غذا و خوراك؛ ادبیات، موسیقی و هنرهای رسانه ای انجام می گردد.
توحدی اضافه كرد: تابحال در ایران دو شهر رشت بعنوان شهر خلاق غذا و خوراك و اصفهان بعنوان شهر خلاق صنایع دستی به ثبت رسیده اند كه این تعداد سهمی ناچیز از 116 شهر خلاق جهان است.
وی خاطرنشان كرد: داشتن دو مورد شهر خلاق برای كشوری مثل ایران با عنایت به سابقه تاریخی و هنرهای دستی آن ناچیز است و معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در نظر دارد برای جبران، تمام شهرهای جهانی صنایع دستی ایران را با فراهم كردن بستر، نامزد قرار گیری در جمع شهرهای خلاق جهان در سال 2019 كند.
مدیركل صنایع دستی و گردشگری كردستان هم در این نشست اظهار داشت: اهمیت صنایع دستی و شهرهای جهانی در توسعه گردشگری قابل بیان نیست و تنها با همكاری هنرمندان و دستگاه ها قابل تحقق است.
سید محسن علوی تصریح كرد: ثبت مریوان به عنوان شهر جهانی كلاش دستاورد مهمی بود كه سال قبل با همكاری و همدلی مردم مریوان و مسئولان شهرستان، استان و كشور بدست آمد.
وی اضافه كرد: برگزاری جلسات مشورتی به منظور تبادل نظر پیرامون چگونگی توسعه شهرهای ملی و جهانی صنایع دستی لازم و ضروری می باشد.
علوی تصریح كرد: صنایع دستی به عنوان یكی از مهمترین پتانسیل های تولید اشتغال در این استان است و هم اكنون به دنبال ثبت ملی و جهانی دیگر شهرها و روستاهای استان كه دارای پتانسیل های ویژه در زمینه های مختلف صنایع دستی هستند باشیم كه انتظار می رود با همكاری این شورا راه را برای این مساله میسرتر شود.
به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا، دبیران روستاها و شهرهای جهانی مشهد، شهررضا، كلپورگان، لالجین، ملایر، نودشه، مریوان و گلستان حضور داشتند.
هم اكنون ایران دارای 6 شهر جهانی، یك روستای جهانی و پنج شهر و یك روستای ملی صنایع دستی است، مشهد بعنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی، اصفهان بعنوان شهر جهانی صنایع دستی، تبریز بعنوان شهرجهانی فرش دستباف، سیرجان بعنوان شهر جهانی گلیم، لالجین بعنوان شهر جهانی سفال، مریوان بعنوان شهر جهانی كلاش و گلپورگان روستای جهانی سفال است.
همچنین شهرهای و روستاهای ملی صنایع دستی كشور هم شامل ملایر شهر ملی منبت، نودشه شهر ملی گیوه، خشتگه روستای ملی حصیر، میبد شهر ملی زیلو، شهرضا شهر ملی سفال، گنبد شهر ملی فرش دستباف است.
كلاش پاافزاری با قدمت 2 هزار ساله تهیه شده از مواد طبیعی موجود در محیط مانند نخ و چرم است و تنها صنایع دستی استان كردستان است كه در لیست آثار جهانی به ثبت رسیده و مریوان هم بعنوان شهرجهانی این هنر صنایع دستی است.
/9102/3034


1397/04/05
12:54:44
5.0 / 5
4309
تگهای خبر: بال , تولید , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم