شوق پاك شدن در بهشت پنهان

شوق پاك شدن در بهشت پنهان بازار پرواز: بیرجند- اینجا «بهشت پنهان» یك از مراكز ترك اعتیاد در بیرجند مركز استان خراسان جنوبی است كه مردانی شرافتمندانه و با شوق پاك شدن كنار هم زندگی می كنند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا، ساعت حدود 9 بامداد همراه تعدادی از خبرنگاران به این مركز نزدیك می شویم در حیاط باز است مسئولان كمپ بیرون منتظر ایستاده اند گویا از قبل می دانستند كه مهمانان امروز چه كسانی هستند.
وارد منزل می شویم رنگ آبی در و دیوار بوی رهایی می دهد، داخل سالن اتاق های مجزایی است كه اسم هر اتاق بر سر در آن نوشته شده، نام یكی از این اتاق ها را به یاد دارم « اتاق سم زدایی» ؛ چند جوان در این اتاق خوابیده اند اما از حیاط سر و صدای بازی فوتبال می آید در همین حال كه به داخل یكی از اتاق ها راهنمایی می شویم با صدای مدیر مركز، افراد از حیاط به داخل فراخوانده می شوند و پشت سر هم می نشینند 36 مرد كه كوچك ترین شان 22 ساله است.
مردان « بهشت پنهان» گویا از حضور مهمانان خود خوشحال هستند، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی در ابتدای امر سر صحبت را با آنها باز می كند گپ و گفتی دوستانه سبب می گردد كه آنها هم جسارت سخن گفتن را پیدا كنند.

** دغدغه پس از ترك اعتیاد
اولین نفری كه با ما هم كلام می گردد جوان 35 ساله ای است كه شغلش میوه فروشی بوده و دو دختر 5 ساله و 2 ماهه دارد با یكی از خبرنگاران همكلاس است خودش را به او معرفی می كند و می گوید: تو به كجا رسیدی، من به كجا!
می خواهد به خاطر فرزندانش ترك كند و به كارش شرافتمندانه ادامه دهد، او شیشه را به سختی تهیه می كرده و آنطور كه خودش تعریف می كند اگر پول باشد ساقی فورا مواد را می رساند، اما هیچ وقت پول كافی نداشته تا مواد را به صورت وزنی بخرد و بیشترین خریدش از ساقی 20 سانت بوده است.
جوان 23 ساله ای كه به قول خودش از اول با سیاه ( تریاك) آغاز كرده الان در این جمع قرار دارد، او از خدمات كمپ تشكر می كند و علی رغم اینكه مصمم شده تا پاك شود اما دغدغه دارد كه وقتی از این جا بیرون برود چطور می تواند بدون پول و كار زندگی كند.
«ح» می گوید: هر وقت خواستم ترك كنم پدرم می گفت تو همانی كه هستی و عوض نمی شوی!

** كاش یك دكتر نبی در بیرجند هم پیدا شود
«ر » كه دانشجوی اخراجی رشته برق است و راننده آژانس بوده از مسئولان می پرسد پس از اینكه درمان شویم و از اینجا بیرون برویم چطور می توانیم یك شغل خوب پیدا كنم كه دیگر معتاد نشویم.
بحث اشتغال كه داغ می گردد یك نفر دیگر هم از میان جمعیت فریاد می زند كاش یك دكتر نبی دیگری پیدا شود و مشابه كارخانه ای كه در مشهد برای معتادان بهبود یافته راه اندازی كرده است كاری هم برای معتادان خراسان جنوبی انجام دهد.
دكتر نبی كارآفرینی است كه شرط استخدام در شركت خویش را داشتن سوء پیشینه گذاشته است.

** دسترسی ساده به شیشه
«م» كه از ابتدا شیشه مصرف می كرده ؛ از 28 روز پیش به این مركز آمده و می گوید: شیشه را گرمی 70 هزار تومان می خریدم.
او به دسترسی آسانش به شیشه اشاره می كند و می افزاید: ساقی ها آنقدر دم دست بودند كه فورا جنس را می رساندند و به شوخی می گوید: حتی از اورژانس 115 هم زودتر می آیند.
«الف» كه شاگرد مغازه ای در بازار است با كمك دایی اش به این مركز معرفی شده آخرین قیمت شیشه را گرمی 90 هزار تومان خریده است، او می گوید: ماهانه 600 هزار تومان درآمد داشتم اما 2 برابرش را خرج مواد می كردم.
این جوان 23 ساله با تعارف دوستانش معتاد شده اما در عین حال پدرش هم به خاطر اعتیاد در زندان به سر می برد. او اعتیاد را از تریاك آغاز كرده و با شیشه و كریستال ادامه داده اما اكنون كه تصمیم به ترك گرفته نگران است كه اگر بخواهد پس از ترك مجدد به جامعه برگردد چطور می تواند دور از چشم ساقی ها بماند.

** تعارف یك دوست
«م » 23 ساله از 20 روز قبل میهمان « بهشت پنهان» شده به قول خودش یك سالی را تریاك می كشیده و بعد شیشه را تجربه كرده است.
او به اعتیاد مادرش اشاره می كند و می افزاید: نخستین بار توسط یكی از دوستان هم كلاسی به سمت مواد كشیده شدم ولی الان دیگر خسته شدم و می خواهم پاك شده و دنبال زندگی خودم بروم.
جوان روستایی كه پدر و مادرش را متهم اعتیادش می داند و می گوید: از همان بدو تولد به خاطر اعتیاد مادرم انگ معتادی به من خورد و تا 6 سالگی مواد را بدون خواست و اراده خودم استفاده می كردم اما از آن به بعد مرا ترك دادند و باز در نوجوانی دوباره معتاد شدم.
او كه از هفت سال قبل موزع روزنامه در یكی از شهرستان های استان بوده به خاطر اعتیادش بیكار شده و در این خصوص می گوید: به علت اینكه شب ها تا دیر وقت مشغول كشیدن مواد بودم بامداد دیرتر از خواب بیدار می شدم بنابراین توزیع روزنامه ها به تاخیر می افتد و كارفرما هم پس از چند مورد تذكر اخراجم كرد.

** خانواده مهمترین ركن در سلامت جسم و روح
در كنار این صحبت ها دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران خانواده را مهمترین ركن در سلامت جسمی و روحی فرزندان عنوان نمود و اظهار داشت: نقش خانواده را می توان همواره پررنگ ترین و مهمترین عامل در گرایش یا عدم گرایش به مواد مخدر دانست.
علی زندی تصریح كرد: مهمترین عواملی كه در معتاد شدن افراد می تواند دخیل باشد پیشنهاد مصرف مواد مخدر از جانب دوستان و بستگان، ارضای حس كنجكاوی، عدم اوقات فراغت و بی توجهی خانواده به فرزندان است.
وی با اشاره به اینكه خیلی از مردم تصور می كنند بیكاری علت مهم اعتیاد است، تصریح كرد: متأسفانه آمارهای موجود از آن حكایت می كند كه 63 درصد جمعیت معتادان را شاغلان تشكیل می دهند.
زندی با تاكید بر ضرورت نهادینه شدن مقبولیت اجتماعی بهبودیافتگان، ادامه داد: تابحال این مهم در جامعه نهادینه نشده است و این یك صدمه جدی است كه تا محقق نشود در برنامه های مبارزه با مواد مخدر موفق نخواهیم بود.
وی خاطرنشان كرد: امروز جامعه باید متوجه شود كه بهبودیافتگان از مواد مخدر كار بسیار بزرگی انجام دادند و باید نگاه جامعه نسبت به آنان تغییر یابد والا اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر دچار چالش جدی می گردد.

** نواخته شدن آهنگ ورود خیران به حوزه مبارزه با مواد مخدر
زندی با اشاره به اینكه آهنگ ورود خیران به حوزه مبارزه با مواد مخدر نواخته شده است، اظهار داشت: باید كمك گردد تا ورود خیران به این عرصه و مبارزه با پدیده شوم اعتیاد را پررنگ تر نماییم.
وی مبارزه با مواد مخدر را از عهده یك دستگاه اجرایی خارج دانست و اضافه كرد: اعتیاد بلای خانمان سوزی است كه مبارزه با آن نیازمند احساس مسئولیت و مشاركت تك تك آحاد جامعه و اهتمام ویژه مسئولان است بنابراین باید در این راستا از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و تریبون های رسانه ای استفاده گردد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به اینكه اشتغال یكی از اشكالات و حلقه های مفقوده پس از درمان معتادان است، بیان كرد: در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان مقرر شده تا برای الگوگیری در خراسان جنوبی از دكتر علیرضا نبی (كار آفرین برتر مشهدی كه برای معتادان بهبود یافته اشتغال تولید كرده) دعوت شود.
به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا، « بهشت پنهان» با ظرفیت 40 نفر در ماه تلاش می كند كه عده ای را از دام اعتیاد رها كرده و به آغوش جامعه بازگرداند.
بیكاری، چراغ سبز ساقی ها، نبود نشاط اجتماعی و از همه مهمتر نداشتن جایگاه در خانواده زمینه های بازگشت افراد به مواد مخدر را فراهم می كند پس باید مراقب جهنم پس از این بهشت بود.
گزارش از عصمت برزجی
9766 * 6054


1397/04/07
13:19:57
5.0 / 5
5084
تگهای خبر: بال , جت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کوادکوپتر کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم