خبرنگار، بخشی از مكانیسم تصمیم گیری

خبرنگار، بخشی از مكانیسم تصمیم گیری بازار پرواز: یزد - تهیه خبر، مصاحبه، گزارش و توجه خاص به رویدادهای اجتماعی با اتكا به ذوق و استعداد ذاتی و استفاده از منابع خبری، همه آن چیزی است كه یك خبرنگار با خود دارد.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا، واژه خبرنگار برای اقشار مختلف مردم آشناست اما اغلب به مشكلات و سختی های این شغل واقف نیستند.
خبرنگاری، شغلی پر هیجان و البته پر استرس است و یك خبرنگار برای كسب اخبار و اطلاعات موثق باید موانع زیادی را پشت سر بگذارد تا به اطلاعات صحیح دست یابد.
مخاطبان هم از خبرنگاران انتظاراتی دارند كه باید آن را سرلوحه كار خود قرار دهند تا بتوانند اعتماد آنها را جذب كنند.
شهید محمود صارمی خبرنگار ایرانی و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف در سال 1377 در جریان كشتار دیپلمات های ایرانی در مزار شریف شهید شد و شورای فرهنگ عمومی كشور در نخستین سالگرد این رخداد، 17 مرداد ماه را بعنوان «روز خبرنگار» نامگذاری كرد.
خبرنگار ایرنا به همین بهانه به سراغ یك كارشناس و تعدادی از شهروندان یزدی رفت تا نظر آنان در مورد خصوصیت های یك خبرنگار خوب جویا شود.
یك استاد دانشگاه با تبریك روز خبرنگار اظهار داشت: ورود به دوران جدید و حل كردن مسائل كشور و در صدر آنها نیل به پیشرفت همه جانبه، ما را نیازمند خبرنگاران متفاوتی نموده است و از خصوصیت های دوران جدید، رشد رسانه های نوظهور و تعاملی شدن ارتباطات رسانه ای است.
'مسعود طوفان' تصریح كرد: رسانه های جدید از انحصار دولت ها و تصمیم گیران خارج شده اند و قادرند هر خبر و رویدادی را به سرعت در جهان منتشر نمایند، دو طرفه بودن رسانه ها نقش خبرنگاران و مسئولیت آنها را برای تقویت اصل شفافیت افزایش داده است.
وی افزود: خصوصیت دیگر دوران ما توزیع دانایی و انتظار عمومی برای به اشتراك گذاشتن اطلاعات با مردم است كه خوشبختانه با تصویب و اجرای قانون اتنشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و تهیه پیش نویس لایحه شفافیت توسط مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری می توان انتظار داشت سهم خبرنگاران از شفاف سازی افزایش یابد.
طوفان در ادامه تصریح كرد: افزایش بی اعتمادی به دولت ها و تشدید شكاف اعتماد از مختصات همه دولت های مدرن است كه منجر به اعتراضات و آشفتگی عمومی می گردد.
وی افزود: دیگر اعتقاد نداریم وظیفه و رسالت خبرنگار اعتماد سازی است بلكه رسانه امروز بیان كننده مرزهای اعتماد و بی اعتمادی است و می تواند میزان انتظار از دولت ها، مدیران و سیاستمداران را تنظیم نماید.
طوفان اظهار داشت: رسانه های نوظهور، خبرنگاران را نیازمند افزایش مهارت آموزی مضاعفی نموده است و شبكه های اجتماعی نظیر توئیتر، فیسبوك و یا اینستاگرام در عمل منجر به كم رنگ شدن رسانه و برجسته شدن نقش و ارتباط مستقیم خبرنگار شده و خبرنگارانی كه اصول استفاده از این رسانه ها را می دانند بخوبی ازآن بهره می برند.
این استاد دانشگاه اضافه كرد: خبرنگاران به بخشی از مكانیسم تصمیم گیری قدرت تبدیل گشته اند و اینكه پنهان كاری حدودا دیگر جایی در تصمیم گیری ها نمی تواند داشته باشد.
حسین حسینی، شهروند یزدی هم اظهار داشت: خبرنگاران چشم بینای و شنوای جامعه هستند به همین خاطر باید واقعیت ها را منعكس كنند.
وی اضافه كرد: یك خبرنگار خوب هیچگاه نباید مسائل و گرایش سیاسی و شخصی خویش را در خبر لحاظ كند یا تحت تاثیر التهابات و كنش های سیاسی جامعه قرار گیرد.
زهرا زارع هم اظهار داشت: خبرنگار خوب كسی است كه آنچه را رخ داده به مردم و جامعه منتقل كند و در گفت و گو با مسئولان هم تا به نتیجه مطلوب دست نیافته كوتاه نیاید.
وی تصریح كرد: مردم از خبرنگاران، انتطار انعكاس مشكلات خود و جامعه را دارند و از این رو یك رسانه و یك خبرنگار باید هدف اولش رفع مشكلات اجتماعی باشد، یكی از خصوصیات كه یك خبرنگار باید داشته باشد تعهد به نظام و انقلاب، مخالفت با معاندان و حركت در راه ولایت است.
زارع اضافه كرد: بطور قطع اگر خبرنگار، با هدف رسیدن به امیال شخصی با گروهی خود، قلم بزند نه تنها در برابر افكار عمومی پاسخگو است بلكه در جهان دیگر هم باید به آنچه نوشته جواب دهد.
رضا رضایی هم پرسشگری را از دیگر خصوصیت های خبرنگار خوب بیان كرد و اضافه كرد: لازمه كار یك خبرنگار كشف حقایق است باید به سوالهای طرح كند كه عامه مردم می­ خواهند پاسخ آنها را بدانند.
وی افزود: خلاق بودن، داشتن تخصص، تجربه، شجاعت و امانتداری از خصوصیت های یك خبرنگار خوب است تا بتواند اخبار و اطلاعات را به خوبی به مردم منتقل كند.
حسین حسین زاده هم اظهار داشت: خبرنگار باید فردی كنجكاو برای یافتن علل و عوامل وقوع رویدادها باشد، اگر یك خبرنگار از كنار رویدادها و وقایع به سادگی عبور كند هیچگاه در كارش موفق نخواهد بود و اعتماد خویش را از دست می دهد.
وی اضافه كرد: سرعت انتقال اخبار از دیگر خصوصیات یك خبرنگار خوب است البته نباید بخاطر سرعت عمل، خبر اشتباه و بدون منبع به مردم داد و بی اعتماد در جامعه تولید كرد.
حسین زاده افزود: بالاخره ما شهروندان برای كسب اطلاعات جدید روز به رسانه های مكتوب، نوشتاری و یا تصویری رجوع می نماییم و دوست داریم اخبار صحیح در اختیار ما قرار گیرد.
علی روشن هم با اشاره به اینكه رسالت خبرنگاری، اطلاع رسانی و انعكاس اخبار و اطلاعات است اضافه كرد: در بعضی مواقع ما می بینیم كه برخی رسانه ها با انتشار اخبار كذب، به امنیت اجتماعی خدشه می زنند كه در این زمینه باید هوشیار باشیم.
وی خاطرنشان كرد: خبرنگار باید در جلب اعتماد مخاطب تلاش كند و وظیفه خویش را به خوبی انجام دهد.
2088/ 6197


1397/05/17
12:05:34
5.0 / 5
4971
تگهای خبر: جت , سرعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
هواپیما کنترلی کاغذی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم