توسعه شهرهای جدید تدبیر دولت در مدیریت جمعیت

توسعه شهرهای جدید تدبیر دولت در مدیریت جمعیت بازار پرواز: مشهد - توسعه شهرهای جدید در كشور گام بلند دولت برای جلوگیری از حاشیه نشینی در كلانشهرها و هدایت جمعیت سرریز به شهرهای جدید است كه طی پنج سال قبل پیشرفت قابل ملاحظه داشته است.


از نیمه اول دهه 60، قانون احداث شهرهای جدید برای كاستن از بار مشكلات جمعیتی كلانشهرها و تمركززدایی جمعیت در شهرهای بزرگ، در مجلس شورای اسلامی تصویب و در سال 1364 ابلاغ گردید.
شركت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در خرداد سال 1368 تشكیل شد، متعاقب آن شركت های وابسته برای پیگیری طراحی، احداث و مدیریت هر شهر جدید در استانها تاسیس شدند كه در این راستا برنامه ریزی برای 2 شهر جدید گلبهار و بینالود در خراسان رضوی انجام شد.
شركت عمران شهر جدید گلبهار در سال 1369 و شركت عمران شهر جدید بینالود در سال 1381 تاسیس شد و تولید این 2 شركت سبب آغاز عملیات اجرایی 2 شهر جدید در نزدیك مشهد شد.
این 2 شهر در پنج سال قبل رشد قابل ملاحظه ای پیدا كردند، به صورتی كه هم اكنون گلبهار به شهری زیبا از نظر آب و هوا و گردشگری تبدیل گشته و شهر بینالود چهره صنعتی به خود گرفته و هر 2 این شهرها در پیشبرد اهداف كلان موفق بوده اند.

* شهر جدید گلبهار
شاید مهمترین شاخصه شهر جدید گلبهار را بتوان پروژه مترو چناران - گلبهار - مشهد دانست كه عملیات اجرایی آن از چند سال قبل شروع شده و در سایه این پروژه به امید پیشرفت مطلوب گلبهار، اجرای عملیات زیربنایی و روبنایی در این شهر رشد قابل ملاحظه داشته است.
دریاچه مصنوعی، فرودگاه تفریحی – آموزشی، واحدهای تجاری متنوع با ساختارهای زیبا، فضای سبز مطلوب و بوستان های متعدد، آب و هوای مطلوب و باد موافق كه از شمال می وزد، سكونت در این شهر را لذت بخش نموده است.
مدیر عامل شركت عمران شهر جدید گلبهار در این باره اظهار داشت: این شهر یكی از شهرهای جدید ایران و استان خراسان رضوی در 35 كیلومتری شمال غربی كلانشهر مشهد قرار دارد.
هومن گریوانی اضافه كرد: این شهر از جنوب به سلسله كوه های بینالود، از شمال كوه های هزار مسجد منتهی شده و به دلیل قرار گرفتن بین 2 رشته كوه دارای هوای مناسب می باشد.
وی تصریح كرد: مطالعات و طراحی شهر جدید گلبهار در سال 1369 شروع شد كه این مطالعات بر پایه موقعیت مكانی شهر مشهد و شهرهای اقماری آن و همینطور دورنمای توسعه این مناطق استوار گردید.
وی اظهار داشت: گلبهار یكی از 18 شهر جدید كشور و شهری رو به توسعه است كه جمعیت فعلی آن به حدود 75 هزار نفر رسیده و امید است بتوان جمعیت سرریز مشهد را در این شهر ساكن كرد.
گریوانی با اشاره به پروژه قطار برقی مشهد - گلبهار - چناران اضافه كرد: اجرای این پروژه از سال 1391 از محل اعتبارات دولتی شروع شد و تابحال ساخت پل ها، ابنیه فنی و زیرسازی 30 كیلومتر از مسیر پروژه ملی قطار برقی مشهد - گلبهار - چناران به اتمام رسیده و آماده ریل گذاری شده است.
وی تصریح كرد: تابحال 2 هزار میلیارد ریال برای تملك اراضی و عملیات اجرایی پروژه قطار برقی مشهد – گلبهار – چناران هزینه شده و چون پیشرفت كار مناسب بوده، این پروژه جزو پروژه های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی در جذب فاینانس خارجی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: مبلغ فاینانس پروژه قطار برقی مشهد – گلبهار – چناران 186 میلیون یورو و تامین كننده آن كشور چین است، طی قراردادی كه با این كشور منعقد شد 85 درصد از این فاینانس توسط سرمایه گذار چینی و 15 درصد از این مبلغ توسط كارفرما یعنی وزارت راه و شهرسازی تامین می گردد.
گریوانی اضافه كرد: با پیگیری های انجام گرفته هزار و 500 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به این پروژه اختصاص یافت تا برای فاینانس هزینه شود.
وی تصریح كرد: در صورتیكه تحریم ها مانع از همكاری كشور چین در این بخش نشود، در شرایط اجرایی شدن فاینانس، پروژه قطار برقی مشهد – گلبهار – چناران 2.5 سال دیگر به بهره برداری می رسد.
وی درباره پروژه مسكن مهر این شهر هم اظهار داشت: از مجموع 39 هزار و 833 واحد مسكن مهر در شهر جدید گلبهار تابحال 28 هزار و 682 واحد افتتاح شده و طبق سیاستگذاری انجام گرفته باقی واحدهای نیمه ساز تا آخر امسال به بهره برداری می رسد و واحدهای فاقد متقاضی هم تعیین تكلیف می گردد.
مدیر عامل شركت عمران شهر جدید گلبهار اضافه كرد: در سفر اردیبهشت ماه رئیس جمهوری به خراسان رضوی، بیشترین اعتبارات به گلبهار اختصاص یافت به صورتی كه هزار و 500 میلیارد ریال مربوط به قطار برقی، 400 میلیارد ریال مربوط به بیمارستان 60 تختخوابی و 200 میلیارد ریال برای پروژه فرهنگی – ورزشی بود كه از این مبلغ 500 میلیارد ریال برای امسال تخصیص یافته است.
وی تصریح كرد: پروژه هایی همچون بوستان محله 11، مسجد محله 11، مركز فوریت های پزشكی، چهار باب زمین ورزشی روباز، راه اندازی مركز كنترل ترافیك در هفته دولت امسال در این شهر به بهره برداری رسید.
وی اظهار داشت: همزمان با هفته دولت، عملیات اجرایی 2 پارك آبی به مساحت پنج هزار مترمربع با طراحی جدید، 10 هكتار از زمین 50 هكتاری آرامستان در مجموع با اعتبار 1700 میلیارد ریال شروع شده است.
گریوانی اضافه كرد: یك زورخانه با سالن های جانبی مربوط به چندین رشته ورزشی، بیمارستان 60 تختخوابی گلبهار، مجموعه بوستان 80 هكتاری و بوستان ویژه بانوان، همچون پروژه هایی است كه آماده اجراست.
وی تصریح كرد: از آنجائیكه این شهر بعنوان شهر پاك مطرح است، از سال قبل مطالعات برای ساخت 9 بوستان در گلبهار شروع شده كه تابحال 2 بوستان بهره برداری شده، یك بوستان در محله 19 و بوستان انرژی در مرحله برگزاری مناقصه است.
وی اظهار داشت: ساخت یك شهربازی با همكاری شركت آلمانی، یك مجموعه تجاری - تفریحی با 17 هزار مترمربع زیربنا از جانب سرمایه گذار داخلی، عقد قرارداد برای اجرای 2 پروژه سرمایه گذاری دیگر به مبلغ 300 میلیارد ریال از پروژه هایی است كه سرمایه گذار برای آن جذب شده است.
مدیر عامل شركت عمران شهر جدید گلبهار اضافه كرد: زمین فرودگاه آموزشی – تفریحی گلبهار در سال 1386 به سرمایه گذار واگذار شد و امروز بعد از گذشت 10 سال جایگاه بسیار خوبی در آموزش پرواز و انجام پروازهای فوق سبك دارد.
وی تصریح كرد: امید است در آینده نزدیك پروازهای سبك در این فرودگاه برای طی مسیر از گلبهار به مشهد یا شهرستان های اطراف مانند نیشابور و سبزوار صورت گیرد و طرح 'ایر – تاكسی' در این فرودگاه عملیاتی گردد.

*شهر جدید بینالود
شهر جدید بینالود در 53 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
این شهر یكی از 2 شهر جدید استان خراسان رضوی است كه در اسفند 1370 تأسیس و عملیات اجرایی آن از سال 1381 شروع شد.
این شهر حدود سه هزار و 300 هكتار وسعت دارد كه حدود هزار و 100 هكتار آن مسكونی و عمده خانه ها مربوط به پروژه مسكن مهر است.
پیشتر تعداد زیادی از واحدهای مسكن مهر به علت عدم تكمیل خدمات زیربنایی و روبنایی، خالی بود اما در دولت تدبیر و امید با اقدامات انجام گرفته، جمعیت ساكن در این شهر افزایش یافت.
پیش بینی اولیه این بوده است كه جمعیت شهر بینالود در افق سال 1405 به 135 هزار نفر برسد اما هم اكنون حدود 6 هزار نفر در این شهر ساكن هستند.
مدیر عامل شركت عمران شهر جدید بینالود با اشاره به توسعه خدمات زیربنایی و روبنایی در این شهر طی دولت تدبیر و امید و تاثیر آن بر جمعیت شهر اظهار داشت: سال گذشته هزار و 100 نفر در قالب 600 خانوار به جمعیت بینالود اضافه گردید به صورتی كه جمعیت این شهر از چهار هزار و 800 نفر در سال 95 به 6 هزار نفر در انتها سال 96 رسید.
حمیدرضا یزدانی با اشاره به صنعتی بودن بخشی از این شهر و حضور پرتعداد كارگران و كارفرمایان اضافه كرد: بینالود تنها شهر جدید در كشور است كه جمعیت روز آن بیشتر از جمعیت شب است.
وی تصریح كرد: شهرك صنعتی بینالود 250 هكتار از اراضی این شهر را به خود اختصاص داده كه مدیریت این شهرك بر عهده شركت شهركهای صنعتی استان است.
وی اظهار داشت: 31 واحد تولیدی در شهرك صنعتی بینالود وجود دارد كه مهترین آن واحد ایران خودرو خراسان با حدود چهار هزار نیروی كار بعنوان بزرگترین واحد تولید خودرو در شرق كشور است، از جانب دیگر 30 واحد صنعتی دیگر در این شهر در دست ساخت است.
مدیر عامل شهر جدید بینالود در باره پیشرفت پروژه مسكن مهر این شهر اضافه كرد: پیشرفت این پروژه از 58 درصد در سال 1392 به 74 درصد در انتها پنج ماه ابتدای امسال رسید.
وی تصریح كرد: تعداد واحدهای مسكن مهر تحویل شده در بینالود تا سال 1392 حدود 200 واحد بود اما از سال 1392 تا آخر پنج ماه امسال 807 واحد تحویل گردید.
وی اظهار داشت: هم اكنون سه هزار و 700 واحد مسكن مهر در شهر جدید بینالود در سه بخش انبوه سازان، تعاونی ها و خودمالكین در حال ساخت است.
یزدانی با اشاره به پروژه های عمرانی انجام شده طی پنج سال دولت تدبیر و امید در شهر جدید بینالود اضافه كرد: در حوزه زیربنایی، شبكه توزیع آب به طول 6 هزار و 500 متر، شبكه توزیع برق به طول 20 هزار و 600 متر، شبكه توزیع گاز به طول 2 هزار و 300 متر، شبكه مخابرات به طول 2 هزار متر در این شهر بوجود آمده است.
وی تصریح كرد: همینطور مطالعات تكمیلی سیستم دفع و جمع آوری فاظلاب شهری (مسكن مهر) به اتمام رسیده و در مرحله جذب اعتبار برای اجرا می باشد.
وی آسفالت و روسازی حدود 250 هزار متر مربع از معابر شهر، اجرای بیش از 14 هزار و 900 متر جدول گذاری، 2هزار و 450 متر كانال كشی، 2 هزار و 650 متر آب رو در معابر شهر و بافت فرسوده آن را از دیگر اقدامات زیربنایی در شهر جدید بینالود برشمرد.
یزدانی اظهار داشت: طی سال های 1392 تا آخر پنج ماه امسال 29 فقره قرارداد در جهت تكمیل و احداث پروژه های روبنایی و زیربنایی شهر جدید بینالود به اعتبار 186 میلیارد ریال منعقد شده است.
وی پروژه های این قراردادها را شامل محوطه سازی سایت مسكن مهر، اصلاح خط انتقال آب، روسازی و آسفالت معابر اصلی سایت مسكن مهر، اجرای تقاطع غیر همسطح شرقی شهر جدید بینالود، احداث بوستان در سایت مسكن مهر، احداث دبیرستان 12 كلاسه در سایت مسكن مهر، احداث درمانگاه در سایت مسكن مهر، ساخت سالن ورزشی چند منظوره، تكمیل نازك كاری مساجد محله فخر داود و سامانیه، نصب و راه اندازی 2 زمین بازی كودكان در محلات شمال و جنوب شهر ذكر كرد.
مدیر عامل شركت عمران شهر جدید بینالود اضافه كرد: در شهر جدید بینالود تابحال 100هكتار فضای سبز شهری شامل بوستان ها، حاشیه بولوارها و كمربند سبز حاشیه بزرگراه مشهد - نیشابور بوجود آمده كه با عنایت به جمعیت ساكن در شهر از سرانه استاندارد فضای سبز بسیار بیشتر است.
وی تصریح كرد: در سال های اخیر با عنایت به كاهش نزولات جوی و كمبود منابع آب، در جهت صیانت از منابع آب زیرزمینی، مهمترین اقدام شركت عمران شهر جدید بینالود در این شهر اجرای سیستم آبیاری تحت فشار بوده كه تابحال سبب صرفه جویی 35 درصدی در آبیاری فضای سبز شهری شده است.
وی اظهار داشت: تولید قطار حومه ای بینالود – مشهد از پروژه های مصوب رویداد فرهنگی مشهد 2017 است كه كل طول مسیر 7.5 كیلومتر با 2 ایستگاه است.
یزدانی اضافه كرد: این شركت نسبت به انتخاب مشاور برای طراحی مرحله یك این مسیر ریلی اقدام نموده و مطالعات این مسیر توسط راه آهن جمهوری اسلامی تایید شد كه بعد از آن مطالعات مرحله دوم هم شروع شده و نقشه برداری لازم توسط مشاور تكمیل شده است.
وی تصریح كرد: مطالعات مرحله دوم تولید مسیر ریلی برای قطار حومه ای بینالود – مشهد برای گرفتن تایید به شركت راه آهن جمهوری اسلامی ارسال شده است.
وی اظهار داشت: در این مسیر ریلی، عبور از جاده قدیم به صورت روگذر و عبور از بزرگراه مشهد ـ نیشابور به صورت زیرگذر خواهد بود و مدت زمان لازم برای ساخت این مسیر بعد از تملك زمین، یك سال و مدت زمان سفر از مشهد به بینالود 57 دقیقه پیش بینی شده است.
7489 / 6053


1397/06/08
19:19:25
5.0 / 5
4495
تگهای خبر: پرواز , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
هواپیما کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم