تخم مرغ خراسان رضوی ارزانتر از سایر استانها

تخم مرغ خراسان رضوی ارزانتر از سایر استانها بازار پرواز: مشهد- ایرنا- تخم مرغ بعنوان محصولی مهم در سبد غذایی خانوار از اهمیت و جایگاه ویژه برخوردار می باشد كه این جایگاه به علت ارزش غذایی و قیمت مناسب از آن این محصول شده است.


افزایش قیمت تخم مرغ طی هفته های اخیر كه به 2 برابر مبلغ گذشته هم رسیده است باعث نگرانی های فراوان، تحت تاثیر قرار گرفتن سبد غذایی مردم و همینطور طرح این مورد به اشكال طنز و طعنه آمیز در شبكه های مجازی شده است.
شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در كشور مهمترین عامل گرانی و كاهش تولید تخم مرغ بوده است كه در كنار مواردی همچون افزایش قیمت نهاده ها، مكمل های غذایی مرغ تخم گذار و سایر اقلام مورد نیاز مرغداران، شرایط را برای افزایش قیمت این محصول فراهم نموده است.
در این میان استان خراسان رضوی گرچه درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نشد اما تحت تاثیر بازار تخم مرغ در كشور، به كاروان گرانی كشیده شد البته این استان همچنان جزو استانهای عرضه كننده تخم مرغ به قیمت ارزانتر از دیگر استانهای غربی به حساب می آید.

* كمترین نوسان قیمت مرغ و تخم مرغ در خراسان رضوی
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به علت برنامه ریزی و مدیریت تولید مرغ، رعایت اصول و میزان جوجه ریزی بر مبنای زمانبندی اعلام شده، تولید تخم مرغ بر مبنای نیاز بازار و توجه به عرضه و تقاضا، قیمت مرغ و تخم مرغ در این استان طی سه سال قبل كمترین نوسان را داشته است.
جعفر حاجی مجتهد با اشاره به منطقی شدن نوسانات قیمت تخم مرغ و مرغ طی سه سال گذشته، اضافه كرد: پیش از این افت و رشد نامتعادل در قیمت این محصولات را شاهد بوده ایم.
وی اظهار نمود: رعایت میزان جوجه ریزی بر مبنای نیاز بازار ضرورتی است كه با رعایت آن مرغداران می توانند از هر گونه خسارت و افزایش بی رویه تولید جلوگیری كنند اما برخی مرغداران بدون توجه به این اصول و با جوجه ریزی بی موقع زمینه ضرر و زیان همكاران خویش را باعث می شوند.
وی اظهار داشت: هم اكنون ماهیانه حدود 160 هزار تن مرغ گوشتی در خراسان رضوی تولید می گردد كه بر مبنای نیاز بازار است اما ظرفیت و امكان تولید تا 200 هزار تن هم وجود دارد.
حاجی مجتهد مهمترین مشكل مرغداران را افزایش قیمت نهاده ها دانست و اضافه كرد: افزایش بیش از 20 درصدی قیمت نهاده ها سبب شده هزینه تولید افزایش یابد و همین امر در كنار كاهش مصرف باعث گلایه و بروز مشكل برای مرغداران شده است.

* شروع زودهنگام آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در كشور
مالك یك واحد مرغداری هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان سبب معدوم سازی 20 میلیون مرغ تخم گذار در كشور شده كه این امر در تولید و قیمت آن تاثیر داشت.
علی صفا اضافه كرد: این بیماری امسال از مهر ماه مرغداران غرب كشور تا استان های مركزی را درگیر كرد.
وی با اشاره به اینكه در كنار افزایش بهای تخم مرغ به علت كاهش تولید ناشی از این بیماری، افزایش اقلام مصرفی مرغداران تخم گذار هم شرایط را برای افزایش بیشتر قیمت مهیا نمود اظهار نمود: قیمت نهاده های مورد نیاز همچون ذرت، سویا و مكمل های خوراكی هم افزایش پیدا كرد.
وی اظهار داشت: قیمت ذرت كه پیش از این كیلویی 6500 ریال بود هم اكنون به 11 هزار و 500 ریال، سویا از كیلویی 13هزار ریال به 22 هزار ریال و مكمل خوراكی مرغ تخم گذار از كیلویی 34 هزار ریال به 105 هزار ریال افزایش یافته است.
صفا اضافه كرد: در بعضی مباحث مطرح شده، مرغداران بعنوان مقصر گرانی تخم مرغ معرفی می گردند حال آنكه شرایط پیش بینی نشده، شیوع بیماری و افزایش قیمت تمام شده تولید تخم مرغ، عوامل گرانی این محصول بوده است.
وی اظهار نمود: برخی افراد هم بدون توجه به این مسائل با انتشار طنز و مطالب طعنه آمیز در شبكه های مجازی فعالیت مرغداران را زیر سوال می برند كه بسیار دردناك است.

* تولید تخم مرغ خراسان رضوی تحت تاثیر بیماری نیوكاسل طیور
عضو هیات مدیره مرغداران مرغ تخمگذار استان خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیماری آنفلوآنزای پرندگان به مرغداران این استان نرسید اما شماری از مرغداران شاهد ابتلای گله های مرغ خود به بیماری نیوكاسل طیور بودند.
هادی موسوی اضافه كرد: این بیماری باعث كاهش 50 تا60 درصدی تولید تخم مرغ در واحدهای درگیر بیماری شده است.
وی اظهار نمود: جو روانی بوجود آمده در زمینه افزایش قیمت تخم مرغ علیه تولید كنندگان است حال آنكه این افزایش قیمت ناشی از شرایط به وجود آمده و بیماری بوده است.
وی با اشاره به مبلغ بسیار و میلیاردی سرمایه گذاری تولید كنندگان تخم مرغ در این زمینه اظهار داشت: با عنایت به خسارتی كه این بیماری می تواند به مرغداران مرغ تخم گذار وارد كند كسی حاضر نیست در این زمینه سرمایه گذاری كند.
موسوی اضافه كرد: 50 قلم كالا از جانب مرغداران مرغ تخم گذار در روند تولید مورد استفاده قرار می گیرد كه در این زمینه هم شاهد افزایش بها بوده ایم كه در نهایت قیمت تمام شده را بالا می برد.
وی اظهار نمود: برخی اقلام مصرفی در مرغداری های مرغ تخم گذار هم تا 300 درصد افزایش قیمت داشته اند.

* توزیع روزانه 20 تن تخم مرغ در استان
رئیس سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی اظهار داشت: علت افزایش قیمت تخم مرغ كاهش تولید بخصوص در استان های مركزی است.
مجتبی مزروعی اضافه كرد: میزان تولید این محصول در این استان تغییر چندانی نداشته و روزانه 200 تن تخم مرغ در خراسان رضوی تولید می گردد.
وی اظهار نمود: با عرضه تخم مرغ تنظیم بازار، افزایش قیمت این محصول در بازار شكسته و كاسته می شود.
وی با اشاره به اینكه توزیع روزانه 20 تن تخم مرغ با هدف تنظیم بازار از هفته گذشته در بازار مشهد شروع شده است، اظهار داشت: كاهش بهای تخم مرغ با این اقدام مورد انتظار است.

*واردات تخم مرغ آزاد شد
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی هم با اشاره به اینكه مجوز واردات تخم مرغ با هدف تامین بازار این استان از جانب وزیر كشاورزی صادر گردیده است، اظهار داشت: با اجرای طرح حمایتی و واردات تخم مرغ قیمت این محصول كه در هفته های اخیر افزایش یافته بود بزودی شكسته می گردد.
سید حمیدرضا جوادی اضافه كرد: واردات تخم مرغ بدون سقف معین و به میزان تشخیص به منظور تنظیم بازار انجام می گردد.
وی اظهار نمود: با عنایت به نیاز روزانه 100 تا 110 تن تخم مرغ برای مصرف خانگی و حدود 40 تن برای بخش صنعت تلاش می گردد دست كم 20 درصد نیاز بازار با استفاده از واردات تامین شود.
وی اظهار داشت: به رغم افزایش قیمت تخم مرغ در خراسان رضوی این استان جزو استانهای دارای كمترین قیمت این محصول به حساب می آید.
جوادی با اشاره به اینكه هم اكنون هزار و 410 واحد مرغ گوشتی با ظرفیت تولید 24 میلیون قطعه و 270 واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت تولید 98 هزار تن تخم مرغ در خراسان رضوی فعالیت دارد، اضافه كرد: وضعیت تولید تخم مرغ در این استان مطلوب است و امیدواریم قیمت این محصول هم كاهش یابد.
گزارش: آرزو جاودانی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم
7496 / 6053


1396/10/08
21:17:43
5.0 / 5
4573
تگهای خبر: تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کوادکوپتر کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم