گردهمایی زنان برای شبكه ­سازی علمی در پاكستان برگزار می گردد

گردهمایی زنان برای شبكه ­سازی علمی در پاكستان برگزار می گردد به گزارش بازار پرواز نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در پاكستان با هدف گردهمایی زنان و مطرح كردن مباحث علمی برای شبكه ­سازی و بهره گیری از تجارب برگزار می گردد.به گزارش بازار پرواز به نقل از مهر، شقایق حق­جو درباره مورد توجه قرار گرفتن نقش زنان در پنجمین نشست استپ، اظهار داشت: زنان نیمی از افراد جامعه و نیمی از سرمایه انسانی موجود در هر كشوری برای توسعه هستند. امروزه در بین پژوهشگران و سیاست­گذاران، ایجاد فرصت های برابر جنسیتی، پیش­نیازی برای رقابت های آتی كشورها است كه به بهره ­برداری از همه منابع انسانی خود(چه زن و چه مرد) نیازمندند.
وی افزود: تحقیقات نشان می­ دهد تفاوت فاحشی بین میزان زنان و مردان از نظر ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تكمیلی)ارشد و دكترا) و مهم تر از آن جذب در مراكز علمی و تحقیقاتی بعنوان عضو هیئت علمی و یا دسترسی آنها به موقعیت­های مدیریتی در مراكز دانشگاهی وجود دارد.
دبیر پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در كشورهای اسلامی، با اشاره به اینكه یكی از الزامات نهاد اجتماعی علمی، خصلت عام گرایانه و مستقل از جنسیت آن است، اظهار داشت: نقش آفرینی در فرآیند تولید و رشد علم، یك فرآیند كاملا شایسته­ سالار است. باآنكه در جوامع مختلف، همچون جوامع اسلامی، زنان معمولا از فرصت های برابر و مبتنی بر شایستگی برخوردار نبوده­ اند.
حق­جو اضافه كرد: نشست استپ با تاكید ویژه بر گردهمایی زنان و برگزاری مباحث علمی به منظور شبكه ­سازی و بهره گیری از تجارب یكدیگر، در نهایت خلقِ ارزشِ دانشِ جمعی را مد نظر قرار دارد. بعلاوه نتایج بررسی های سازمان جهانی بهداشت نشان می ­دهد زنان در جهان، محور ایجاد تغییر در سبك زندگی هستند و تغییر سبك زندگی به سمت زندگی سالم از مهمترین رویكردهای كاهش بیماری های غیر واگیر بعنوان مهمترین عامل مرگ و میر در جهان امروز است.
دبیر پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در كشورهای اسلامی درباره مقایسه برابری اهداف نشست استپ و جوایز بین­المللی نظیر جایزه نوبل، اظهار داشت: همان­طور كه می­ دانید نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در كشورهای اسلامی به منظور تحقق اهداف بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) و جایزه مصطفی(ص) به منظور ایجاد فضای همكاری و تعامل بین متخصصان و دانشمندان كشورهای اسلامی انجام می ­شود.
وی افزود: طرحی كه ضمن تبیین گفتمان علم و فناوری و توسعه شبكه ارتباطات دانشمندان جهان اسلام، به زمینه­ سازی برای ایجاد هم­افزایی و توسعه همكاریهای علمی می پردازد و زمینه ساز توسعه فعالیت های تحقیقاتی و فناورانه در كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی است. امیدواریم این استپ فرصتی برای دانشمندان جهان اسلام در جهت توسعه بیشتر علم و فناوری در كشورها و جوامع اسلامی باشد.
وی درباره شبكه­ سازی نشست استپ میان دانشمندان مسلمان برای پیشرفت علم و فناوری در كشورهای اسلامی اظهار داشت: شناسایی ظرفیت های برجسته علمی مسلمانان و احصاء این ظرفیت ها، قدم اولیه بسیار مهمی است.
حقجو اضافه كرد: بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با عرضه فرصت های شناسایی افراد با پتانسیل ها و علاقمندی­های مشترك در حوزه­ های علمی به صورت هدفمند در چارچوب رویداد استپ و سپس ایجاد سازوكارهای حمایت مالی در حوزه پژوهش های كاربردی، علاوه­بر شبكه­ سازی و هم­افزایی پژوهشگران، فرصتی برای ارتباط سرمایه­ گذاران جهان اسلام با شبكه ای از دانشمندان برجسته و بستر مناسبی برای توسعه دانش­بنیان كشورهای اسلامی را فراهم می­ كند.
حق­جو با اشاره به اینكه نشست استپ به یافتن دانشمندان جدید كه پتانسیل توسعه مرزهای دانش را دارند، كمك شایانی می كند، اظهار داشت: غالب این افراد كسانی هستند كه امیدواریم طی سال های آتی بتوانند برای جایزه مصطفی(ص) نامزد شوند.
دبیر پنچمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در كشورهای اسلامی بیان داشت: پیشنهاد برگزاری این نشست از جانب كشور پاكستان عنوان شد و پروفسور اقبال چودری، رئیس مركز بین­المللی علوم شیمی و زیستی (ICCBS) دانشگاه كراچی پاكستان نقش قابل ملاحظه ای در دعوت، پیگیری و انتخاب محل برگزاری این دوره از نشست استپ داشتند.
حق­جو در مورد اهمیت برگزاری نشست استپ در كراچی پاكستان تصریح كرد: این دوره از نشست استپ، به اشتراك ­گذاشتن تجربیات جهان اسلام برای طراحی و اجرای مداخلاتی به منظور كاهش بیماری­های غیر واگیر بعنوان مهمترین عامل مرگ و میر در جهان امروز مورد توجه قرار می­ گیرد كه یكی از مهم ترین نكات این نشست است.
پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در كشورهای اسلامی، در اسفندماه سال جاری در دانشگاه كراچی پاكستان برگزار می شود.

1397/12/06
14:13:06
5.0 / 5
4733
تگهای خبر: بال , تولید , جت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
لوازم پرواز
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم