با راهكار پژوهشگران كشور؛

افزایش برداشت از میادین نفتی تحقق می یابد

افزایش برداشت از میادین نفتی تحقق می یابد به گزارش بازار پرواز محققان كشور چاره ای برای كاهش گازهای گلخانه ای عرضه دادند تا با تزریق این گازها به میادین و مخازنی كه مشكل افت فشار دارند راندمان تولید و ضریب بازیافت نفت از این میادین افزایش یابد.به گزارش بازار پرواز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وابستگی جهان به سوخت های فسیلی سبب افزایش گازهای گلخانه ای شده است كه تأثیرات مخربی بر محیط زیست دارد.
ایران با اینكه تنها یك درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است اما یكی از ۱۰ كشور بزرگ آلاینده و منتشر كننده عظیم كربن جهان به حساب می آید. در دهه های اخیر دانشمندان در حال جستجو راه ها و توسعه تكنیك هایی برای كاهش نشر CO۲ و كنترل گرمای زمین بوده اند.
در حال حاضر در دنیا از سه چاره برای كنترل CO۲ و سایر گازهای گلخانه ای استفاده می شود. استفاده كمتر از سوخت های فسیلی، افزایش بازدهی انرژی و نگهداری CO۲ به روش های مختلف همچون این راهكارها است. این امر نه تنها سبب نگهداری ایمن گازها و كاهش تأثیرات آنها شده بلكه تزریق به مخازن نفتی می تواند مرگ زودرس آنها را به تأخیر بیندازد؛ جلوی كاهش چشم گیر تولید نفت ایران را بگیرد و سبب ازدیاد برداشت از مخازن شود. در نهایت هم به تثبیت درآمدهای نفتی ایران كمك نماید.
تزریق سیال گازی مخازن نفتی و واكنش پوش سنگ و مخزن از جنبه ژئومكانیكی می تواند مشكلاتی را به وجود آورد كه جبران ناپذیر است. چگونگی و چرایی اجرای عملیات تزریق گاز به شدت وابسته به نوع و دامنه مطالعه ژئومكانیكی در محدوده مورد مطالعه است.
در صورت عدم توجه به رفتار پوش سنگ و مخزن در اثر فرایند تزریق، نه تنها بعد از صرف هزینه های بسیار امكان دارد این عملیات بی حاصل مانده و نقشی در تولید نداشته باشد بلكه حتی می تواند باعث از دست رفتن میزان تولید فعلی مخزن یا به صورت كلی از دست دادن كل مخزن شود. همین مبحث ضرورت توجه به انجام مطالعات ژئومكانیكی، مدل سازی و مطالعه رفتار مخزن و پوش سنگ پیش از هرگونه فرایند تزریق در میادین نفت و گاز كشور را مشخص می كند.
پس با عنایت به اهمیت انجام مطالعات ژئومكانیكی طرح پژوهشی توسط محققان دانشگاه فردوسی مشهد تعریف شد تا مطالعات در این زمینه در جنوب غرب ایران صورت گیرد. این طرح با عنوان «ارزیابی تزریق گازهای گلخانه ای سر چاهی به مخازن تخلیه شده و دارای افت فشار با هدف حفظ محیط زیست» و «استفاده بهینه از این گازها جهت ازدیاد نفت و بررسی یكپارچگی پوش سنگ در خلال تزریق این گازها در میادین جنوب غرب ایران» توسط پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پشتیبانی و انجام شد.
با توجه به میزان بالای تولید گازهای گلخانه ای در استان های خوزستان و بوشهر و احتیاج به كنترل آنها، این پژوهش می تواند چاره ای برای كاهش این گازها باشد. علاوه بر این تزریق گازهای گلخانه ای به میادین و مخازنی كه با مشكل افت فشار روبرو شده اند می تواند راندمان تولید و ضریب بازیافت نفت از این میادین را افزایش دهد. در صورت عدم توجه به رفتار پوش سنگ و مخزن در اثر فرایند تزریق، نه تنها بعد از صرف هزینه های بسیار امكان دارد این عملیات بی حاصل مانده و نقشی در نگهداری گازهای گلخانه ای نداشته باشد، بلكه حتی می تواند باعث نشت گاز، آلودگی خاك و آب های زیر زمینی شود.
بنابراین این پژوهش اثرات كوتاه مدت و دراز مدت ذخیره گاز CO۲، امكان نشت آن در طول زمان و تغییراتی كه در اثر نگهداری این گاز در سازندهای زیر سطحی به وجود می آید را بررسی كرد و راهكاری برای تزریق این گاز با فشار بهینه، بدون آنكه نشت و تغییر قابل توجه زیست محیطی اتفاق افتد، عرضه داد. از نتایج مهم این طرح ایجاد یك مدل ژئومكانیكی برای مخزن است. با بهره گیری از این مدل می توان سایر مطالعات و مخاطرات ژئومكانیكی مورد استفاده قرار داد.

1398/03/05
14:17:20
5.0 / 5
4014
تگهای خبر: انرژی , بال , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
هواپیمای عمودپرواز
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم