افزایش كارایی كاتالیست ها با فناوری نانو، تامین نیاز توسط پژوهشگران

افزایش كارایی كاتالیست ها با فناوری نانو، تامین نیاز توسط پژوهشگران بازار پرواز: یك شركت دانش بنیان موفق به تولید كاتالیست های اقتصادی با فناوری نانو شد كه از كارایی بالایی برخوردار می باشد.به گزارش بازار پرواز به نقل از مهر، امروزه یكی از مواردی كه با بهره گیری از فناوری های جدید پیشرفت زیادی كرده، كاتالیست ها هستند؛ كاتالیست ها در بیشتر صنایع شیمیایی و در تمام پالایشگاه ها و پتروشیمی ها بعنوان یك ماده حیاتی برای سرعت بخشیدن به واكنش های شیمیایی استفاده می شوند. با ورود فناوری نانو به این صنعت و تولید نانوكاتالیست ها تحولی عظیم در كارایی آنها به وجود آمده است.
با توجه به اهمیت این محصول صنعتی، یك شركت دانش بنیان موفق به تولید كاتالیست های صنعتی با فناوری نانو شده است.
كاتالیست شیفت گاز آب دما پایین
یكی از كاتالیست های تولیدی این شركت، كاتالیست شیفت گاز آب دما پایین است كه درون راكتورهای شیفت گاز آب دما پایین جهت تبدیل مونوكسید كربن به هیدروژن مورداستفاده قرار می گیرد. این محصول به صورت قرص های كوچك تولید شده و درون راكتورهای صنعتی بارگذاری و مورداستفاده قرار می گیرد.
دستیابی به ریزساختار نانو در این محصول سطح فعال بیشتر برای محصول و به دنبال آن اكتیویته بیشتری را به همراه خواهد داشت.
روش كلی سنتز شامل تزریق هم زمان محلول اسیدی (خوراك) حاوی یون های فلزی مس، روی و آلومینیوم از یك سو و محلول قلیایی تنظیم كننده pH (در اینجا كربنات سدیم) از جانب دیگر بطوریكه pH در یك مقدار مطلوب در تمام طول تزریق (ترسیب) ثابت بماند است.
با توجه به تعداد واحدهای فعلی و برنامه آتی توسعه تولید آمونیاك در ایران (مجموعاً ۱۴ واحد) تولید كاتالیست واحد LTS حائز اهمیت فراوان است. بدین جهت لازم است تا نیازهای اساسی و استراتژیك این صنعت (كاتالیست) در داخل كشور تأمین و تولید شود.
میزان مصرف سالیانه كاتالیست شیفت دما پایین یا LTS در كشور ۳۵۰ تن در سال است و با احتساب قیمت خرید این كاتالیست از منابع خارجی كه در حدود ۲۰ یورو به ازای هر كیلوگرم است، بومی سازی تولید این محصول می تواند علاوه بر افزودن دانش فنی تولید یك محصول استراتژیك صنعتی به توانمندی های كشور، سالیانه از ارزبری معادل ۷ میلیون یورو جلوگیری كند.
تولید اقتصادی این جاذب ها در داخل كشور علاوه بر صرفه جویی قابل توجه ارزی منجر به بومی سازی دانش فنی این نوع جاذب ها در زنجیره تولید متانول، تولید اوره و آمونیاك و صنایع فولاد به روش احیا مستقیم آهن خواهد شد.


منبع:

1398/05/02
11:44:16
5.0 / 5
4375
تگهای خبر: بال , تولید , خرید , دانش بنیان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هواپیما کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم