نقشه سه بعدی از كهكشان راه شیری ترسیم شد

نقشه سه بعدی از كهكشان راه شیری ترسیم شد بازار پرواز: ستاره شناسان با كمك ستارگانی تپنده به نام متغیرهای قیفاووسی، نقشه ای سه بعدی از كهكشان راه شیری ترسیم كردند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از اسپیس، پژوهشگران دانشگاه ورشو با محاسبه مسافت خورشید تا هزاران ستاره تپنده در سراسر كهكشان راه شیری بزرگترین نقشه سه بعدی از آنرا رسم كرده اند. این نقشه سه بعدی نشان داده است برخلاف تصور كارشناسان راه شیری پیچ و تاب هایی دارد. كهكشان راه شیری در حقیقت متشكل از یك منطقه مركزی نواری شكل است كه دور آن دیسك های مسطح با عرض ۱۲۰ هزار سال نوری از گاز، گرد و غبار و ستارگان وجود دارد. منظومه شمسی نیز در فاصله ۲۷ هزار سال نوری از مركز این كهكشان و در یكی از چهار بازوی مارپیچ این صفحه وجود دارد. در این تحقیق پژوهشگران بطور مستقیم فاصله میان خورشید و ستارگانی درخشان و تپنده به نام متغیرهای قیفاووسی را اندازه گیری كردند. متغیرهای قیفاووسی ستاره های عظیم و جوانی هستند كه صدها هزار برابر درخشان تر از خورشید هستند. این سیارات تپنده بطور مداوم كم نور و پرنور می شوند. دانشمندان با بررسی كم نور و پرنور شدن این ستارگان می توانند مسافت آن از زمین را اندازه گیری كنند. دانشمندان با دقت بسیار بالایی می توانند مسافت تا متغیرهای قیفاووسی را اندازه گیری كنند. آنها با استفاده از آزمایش های لنز گرانشی نوری(OGLE) و اندازه گیری بیشتر از ۲۴۰۰ ستاره قیفاووسی نقشه سه بعدی از كهكشان راه شیری را ترسیم كرده اند.
نقشه سه بعدی آنها نشان داد راه شیری در حقیقت یك صفحه مسطح با ۴ بازوی پیچ خورده و مركزی نوار مانند است. همین طور این نقشه نشان داد ضخامت صفحه كهكشان راه شیری در نقاط مختلف متفاوت است.
پژوهشگران با استفاده از تلسكوپی در شیلی متغیرهای قیفاووسی را جستجو كردند.


منبع:

1398/05/12
17:21:15
5.0 / 5
4693
تگهای خبر: بال , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
کوادکوپتر کوچک
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم