توسط محققان كشور محقق شد؛

مقایسه مدل شبكه متابولیك میان سلول های پرتوان بدن

مقایسه مدل شبكه متابولیك میان سلول های پرتوان بدن بازار پرواز: پژوهشگران در تحقیقاتی تلاش كردند كه اختلافات متابولیك میان این دو سطح از پرتوانی را مشخص كنند.به گزارش بازار پرواز به نقل از مهر، پرتوانی سلولها در بدن در دو سطح متفاوت مقدماتی (Primed) و خام (Naive) وجود دارد. سطح پرتوانی در سلول های پرتوان خام بالاتر است اما سلول های بنیادی پرتوان انسان كه بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرند، در حالت مقدماتی قرار دارند.
در سال های اخیر برخی دستور العمل ها كوشیده اند سلول های بنیادی پرتوان خام تولید كنند. تابحال هیچ یك از این روش های كشت بعنوان استاندارد طلایی در تولید سلول های بنیادی پرتوان خام مطرح نبوده است.
علاوه بر این، در هیچ یك از روش های مورد اشاره ثبات ژنتیكی سلول های حاصل مورد بررسی قرار نگرفته است. مضافاً اینكه درباب عوامل اصلی كه سبب اختلاف متابولیك میان سلول های پرتوان مقدماتی و خام می شود اطلاعات اندكی وجود دارد.
بر اساس پژوهشی از طرف محققان ایرانی انجام شده است، سلول های پرتوان خام با هشت پروتكل مختلف تولید و ترنسكریپتوم (ژن های بیان شده) آنان با سلول های پرتوان مقدماتی مقایسه شد. در این روش مدل متابولیك سلول های بنیادی جنینی پرتوان مقدماتی و خام به صورت شبكه ای تهیه شد، سپس اختلاف مهم متابولیكی میان آنان بررسی گردید.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Cell & Bioscience به چاپ رسیده است، نشان داد، بیان ژن های مربوط به متابولیسم تریپتوفان وابسته به كینورنین در سلول های پرتوان خام به شكل مدلول داری كاهش داشته است.
این پژوهش نشان می دهد، با عنایت به ترنسكریپتوم به دست آمده، هر هشت روش تمایزی برای تولید سلول های پرتوان خام، كاربردی هستند و نتایج حدودا همسانی دارند. همچنین، نتایج این پژوهش نشان داد، در سلول های پرتوان خام OXPHOS فعال است و پتانسیل اكسیداسیون-احیا میان سلول های خام و مقدماتی متفاوت می باشد.
علاوه بر این، برمبنای نتایج این پژوهش متابولیسم تریپتوفان كه بعنوان یك مسیر كلیدی در سلول های پرتوان مقدماتی شناخته می شود، در سلول های خام مهار شده و می تواند نشانگر مناسبی برای تشخیص سلول های پرتوان خام از مقدماتی باشد.
دكتر علی شریفی زارچی، میثم یوسفی، دكتر سارا طالع احمد و همكارانشان در دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و پژوهشگاه رویان، با استفاده از روش های كامپیوتری در این تحقیقات تلاش كردند اختلافات متابولیك میان این دو سطح از پرتوانی را مشخص كنند.


منبع:

1398/08/08
09:20:19
5.0 / 5
4737
تگهای خبر: بال , تولید , مسیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم