جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با نانوذرات

جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با نانوذرات بازار پرواز: محققان توانستند فیلمی با نانوذرات بسازند كه می تواند پرتو مادون قرمز را به نور مرئی تبدیل كند و بهره تولید انرژی را در پیل های خورشیدی افزایش دهد.به گزارش بازار پرواز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بیشتر فناوری های خورشیدی روی نور مرئی متمركز هستند و از جذب امواج مادون قرمز نزدیك عاجزند؛ ازاین رو بخشی از طیف خورشیدی هدر می رود. مادون قرمز نیمی از تابش خورشیدی به سطح زمین را تشكیل می دهد اما سامانه های خورشیدی رایج توانایی محدودی را برای تبدیل این طول موج به انرژی دارند. یافته های محققان KTH می تواند پیشرفت بزرگی در این راه ایجاد كند.
این گروه تحقیقاتی به سرپرستی هانس آگرن، استاد شیمی در موسسه فناوری KTH، فیلم نازكی تولید كرده كه می تواند روی سطح پیل های خورشیدی قرار گرفته و به این پیل ها اجازه دهد تا بتوانند پرتوهای مادون قرمز را به انرژی تبدیل كنند. با این كار، كارایی پیل خورشیدی بیشتر از ده درصد افزایش می یابد.
آگرن یكی از محققان این پروژه اظهار داشت: ما موفق به افزایش ده درصدی در كارایی پیل خورشیدی شدیم. با كمی كار بیشتر، تخمین می زنیم كه ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش بهره وری در پیل ها حاصل شود. مواد حساس به كار رفته در پیل های خورشیدی مانند پروسكیت های معدنی، توانایی محدودی در پاسخ به طول موج مادون قرمز دارند. چاره ای كه محققان این گروه عرضه كردند، استفاده از تركیب نانوبلورها با زنجیره میكرولنز بود.
آگرن اضافه كرد: توانایی میكرولنزها برای متراكم كردن نور به نانوذرات اجازه می دهد تا تابش ضعیف مادون قرمز را به پرتوهای نور مرئی تبدیل كنند، طول موجی كه برای پیل های خورشیدی مناسب می باشد.»
نتایج این پژوهش در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.

1398/09/12
21:52:27
5.0 / 5
4605
تگهای خبر: انرژی , تولید , فناوری , كارایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم