محافظه كاری اردن برای اعزام هیئت سیاسی به سوریه

محافظه كاری اردن برای اعزام هیئت سیاسی به سوریه بازار پرواز: به دنبال انتشار اخباری در خصوص احتمال سفر یك هیئت سیاسی اردنی به سوریه، شواهد حاكی از آن هستند كه بررسی پیشنهاد این سفر از طرف مقامات امان به تعویق افتاده و دلیلهای آن همچنان مبهم است.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی با انتشار گزارشی درباره سفر احتمالی یك هیئت اردنی به سوریه نوشت: طی دو هفته تمامی مقدمات لازم انجام شد و كاردار سفارت سوریه در اردن بدون توجه به اسامی هیئت امان چارچوب این سفر را تعیین كرد و ایمن علوش، كاردار سابق سفارت سوریه در اردن نیز استقبال گرم دمشق از هیئت امان را اعلام كرد؛ چونكه وی معتقد می باشد چنین دیدارهایی برای اتخاذ تصمیمات اساسی مهم هستند.
سفر این هیئت به سوریه توسط سمیر الحباشنه، وزیر كشور سابق اردن اعلام شده بود و وی بعد از دریافت چراغ حدودا سبز از طرف مقامات مربوطه، اظهار نمود كه این هیئت شامل شخصیت های برجسته و مهم مختلف است و سفر آنها به دمشق با هدف احیای روابط اردن و سوریه صورت خواهد گرفت.
دو هفته بعد از اظهارات الحباشنه وی كاملا سكوت اختیار كرد و هیچ گونه اظهار نظری درباره روند پیشرفت امور برای انجام این سفر نكرد و احتمال داده می شود كه وی دیگر چراغ سبزی را در این زمینه مشاهده نكرده است.
احتمال داده می شد كه این هیئت سیاسی اردنی به ریاست طاهر المصری، نخست وزیر پیشین این كشور به دمشق سفر كند.
المصری بتازگی به القدس العربی گفته بود كه گفت وگوهایی را در این زمینه با مقامات بلندپایه كشورش انجام خواهد داد.
اما درخواست گفت وگوی المصری با عمر الرزاز، نخست وزیر كنونی اردن اتفاق نیفتاد و طبق گفته نزدیكان الرزاز، نه او و نه ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن چندان به پرونده نرمال سازی فوری روابط با نظام سوریه تمایلی ندارند و الرزاز ترجیح می دهد كه دولتش در مرحله كنونی سرگرم مسأله ای نشود كه اهمیت كمتری نسبت به دغدغه اقتصادی كشورش دارد.
الحباشنه بعد از اظهارات بحث برانگیزش كاملا از نظرها دور شد و المصری نیز صحبتی درباره گفت وگوها برای عملی كردن این ایده نكرد و در مقابل دمشق نیز بیشتر از آنكه باید منتظر این سفر می ماند، صبر كرد و اختلاف نظر درباره بعضی از اسامی هیئت اردنی شكل گرفت.
تمامی این موارد همزمان با یك "تحول بوروكراتیك" رخ داد و طارق حموری، وزیر صنعت و تجارت اردن برای نخستین بار بعد از ممنوع اعلام كردن واردات به اردن از سوریه، با همتای سوری خود تماس گرفت.
دو روز بعد، الحموری بر نادرست بودن اخبار انتشار یافته درباره بازبینی قریب الوقوع وی در تصمیم ممنوعیت واردات بیشتر از ۲۰۰۰ كالا و محصولات از سوریه تاكید كرد. این درحالی بود كه نمایندگان اتاق بازرگانی دمشق بوسیله دوستانشان در امان خواهان صدور ویزای ویژه برای خودشان شده بودند تا بتوانند از كارخانه های اردن بازرسی كنند و به دنبال آن دمشق روند واردات از اردن را از سر بگیرد.
به عبارت دیگر، پیشرفتی در سطح فنی میان دو وزیر شكل گرفت اما همزمان با این پیشرفت از ایده سفر هیئت بلندپایه به ریاست المصری به سوریه و ایستادن اعضای آن در مقابل بشار اسد چشم پوشی شد.
كاملاً واضح است كه الرزاز می خواهد از تمایل المصری برای رایزنی درباره این سفر كه قبل از انجام جنجال به پا كرده، دوری كند.
با این وجود سفر هیئت مذكور به دمشق همچنان در دست بررسی بوده و به شروع سال میلادی جدید موكول شده است.
علاقه مندان به این ایده كه از طبقه نخبگان اردن هستند در این زمینه با كاخ پادشاهی و مقامات امنیتی این كشور صحبت كرده اند و حجم استقبال دمشق از این سفر قبل از نهایی و قطعی شدن آن نوعی شك و تردید را در مقامات اردن ایجاد كرد تا دراین زمینه شتابزده عمل نكنند.
پایگاه خبری "خبرنی" اردن، پیش تر اعلام نموده بود كه یك هیئت سیاسی اردنی به ریاست طاهر المصری بزودی به منظور دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به دمشق خواهد رفت. این در حالیست كه معین نمی باشد كه ایده سفر این هیئت، شخصی است و یا به درخواست رسمی و اعلام نشده امان مطرح گردیده است.
این پایگاه خبری همین طور گزارش داد: این اولین سفر هیئت اردنی به دمشق نیست؛ برای اینكه كه پیش تر هیئت هایی از سطوح مختلف به دمشق سفر كرده و بعضی از آنها با بشار اسد دیدارهایی داشتند.
پایگاه خبری "خبرنی" اعلام نمود: ماهیت سفر این هیئت به دمشق و زمان انجام این سفر بسیار تأمل برانگیز است، خصوصاً اینكه این هیئت شامل وزرای سابق و نمایندگان كنونی و همین طور شخصیت های معروفی است كه در زمانی خاص چنین سفری را انجام می دهند.
بر اساس گزارش منبع مذكور، همگی می دانند كه هیئتی در چنین سطحی نمی تواند بدون موافقت رسمی و از پیش اعلام شده، به دمشق سفر كند و همین طور همگی می دانند دادن چراغ سبز به این هیئت به منزله كوشش های رسمی امان برای تلطیف و آماده سازی فضا میان دو كشور به دلیلهای ملاحظات بسیاری است.
منبع:

1398/10/03
12:45:18
5.0 / 5
4696
تگهای خبر: بال , سفر , فضا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم