خشم شهرهای جنوب شرق تركیه از اقدام آنكارا در بركنار كردن شهرداران حزب دموكراتیك خلق

خشم شهرهای جنوب شرق تركیه از اقدام آنكارا در بركنار كردن شهرداران حزب دموكراتیك خلق به گزارش بازار پرواز خیلی از ساكنان شهر ماردین واقع در جنوب شرق تركیه جایی كه اخیراً شاهد اقدام مقام های دولت این كشور در تغییر شهردار محبوب مردم این شهور بود، از وضعیت به وجود آمده به وضوح خشمگین و ناخرسند هستند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، به تازگی دولت ترکیه شهردار محبوب شهر ماردین را با یکی از گزینه های مورد اعتماد خودش جایگزین کرد.
در حالیکه یک سال از زمان برگزاری انتخابات محلی ترکیه می گذرد از مجموع ۶۵ حوزه شهرداری که نامزدهای حزب دموکراتیک خلق ترکیه (حامی کردهای این کشور) در آنها پیروز شدند الان ۴۰ مورد در کنترل عوامل مورد اعتماد منصوب شده از جانب دولت ترکیه قرار گرفته اند.
در شهر ماردین احمد تورک، نامزد حزب دموکراتیک خلق ترکیه در مارس ۲۰۱۹، ۵۶.۲ آرا را کسب کرده بود اما در ماه آگوست او همراه با نامزدهای پیروز وابسته به کردها در انتخابات در شهرهای دیاربکر و وان، تبدیل به نخستین نامزدهای کرد در این انتخابات شد که از جانب دولت برکنار و با گزینه های جدید جایگزین می شوند. شش ماه پس از این اقدام ساکنان شهر ماردین جایی که هم اکنون فرماندار، اداره این شهر ۸۰۰ هزار نفری را به عهده دارد نسبت به کمبود خدمات و توسعه در این شهر انتقاد دارند.
فیرات کایاتار مدیر کافه ای در ماردین به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: هیچکس مزاحمتی درست نمی کند هیچ کس نمی خواهد کاری انجام دهد هیچ کس صدایش را بلند نمی کند الان که ما داریم با شما صحبت می نماییم چه کسی می داند که فردا چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد؟
کایاتار که در منطقه قدیمی این شهر زندگی می کند تصریح کرد: آنها امکان دارد همینطور دیگر انتخابات را در جنوب شرق برگزار نکنند چون دو انتخابات برگزار کردند و پس از هر دوی آنها گزینه های مورد اعتماد خودشان را منصوب کردند.
عبدالعزیز ۵۷ ساله، یکی از مشتری های این کافه هم اظهار نمود: به هر ترتیب هیچ کس به صدای ما گوش نمیدهد ما نمی توانیم گلایه هایمان را به گوش هیچ کسی برسانیم. فرماندار در حالی مبادرت به واردات موز می کند که ما احتیاج به نان داریم.
مرد دیگری در همان نزدیکی که نامش را ذکر نکرد اظهار داشت: جوانان منطقه به دانشگاه رفتند اما قادر به پیدا کردن شغل نیستند. او اظهار نمود: این مشکلی است که شهر ماردین هم با آن دست به گریبان است.
حزب دموکراتیک خلق ترکیه اقدام مقام های این کشور در تغییر دادن شهرداران مورد حمایت کردها را "حمله" به کردها خوانده اما دولت آنکارا حزب دموکراتیک خلق را متهم به ارتباط داشتن با پ ک ک (حزب کارگران کردستان) می کند. کردها حدود ۲۰ درصد از کل جمعیت ترکیه را ایجاد کرده اند.
ماه گذشته میلادی حزب دموکراتیک خلق ترکیه آنکارا را متهم کرد به اینکه "با سرکوب نهادهای دموکراتیک کردها بخصوص شهرداری های آنها کار را برای کردها برای مبارزه با کرونا ویروس حتی سخت تر کرده است". البته چنین اقداماتی جدید نیستند. آنکارا در سال ۲۰۱۴ هم پس از آنکه حزب دموکراتیک خلق ترکیه در 102 حوزه شهرداری نامزدهایش پیروز شدند ۹۵ تن از شهرداران این حزب کرد را برکنار کرد.
اما سینکلر وب، مدیر بخش ترکیه در سازمان دیده بان حقوق بشر اظهار داشت: وقتی مبحث به حزب دموکراتیک خلق ترکیه می رسد وارد کردن اتهامات ساختگی تروریسم به این حزب آسان ترین کار برای عبور از مشکل است و این یک تلاش سیاسی برای از بین بردن مشروعیت آنها است.
رئیس شاخه حزب حاکم متعلق به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در شهر ماردین از اقدامات دولت وی حمایت و پ ک ک را متهم به استفاده از شهرداران حزب دموکراتیک خلق برای به دست آوردن کنترل کرد. فاروق کیلیچ، عضو ارشد حزب عدالت و توسعه ترکیه اظهار نمود: در حقیقت این شهرداران نمایندگان "قندیل" (اشاره به کوهستان های محل استقرار رهبران و پایگاه های پ ک ک) هستند.
کیلیچ اظهار نمود: هیچ کس از این شهرداران بر مبنای اراده مستقل خودشان صحبت نمی کنند.
دولت ترکیه مکرراً شهرداران حزب دموکراتیک خلق را متهم به استفاده از بودجه های شهرداری ها برای پشتیبانی از پ ک ک و یا استخدام بستگان شبه نظامیان پ ک ک کرده است. وزارت کشور ترکیه ادعا کرده بعضی از این شهرداران در تجمعات سیاسی و تظاهرات ها و حتی تشییع جنازه های شبه نظامیان پ ک ک حضور پیدا می کنند. حزب دموکراتیک خلق ترکیه می گوید ۲۱ تن از شهردارانش پشت میله های زندان هستند.1399/02/06
13:59:18
5.0 / 5
2695
تگهای خبر: خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فروش هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم