ساخت میكروسكوپ بسیار كوچك برای عبور از محدودیت میكروسكوپ های نوری

ساخت میكروسكوپ بسیار كوچك برای عبور از محدودیت میكروسكوپ های نوری بازار پرواز: پژوهشگران، میكروسكوپ بسیار كوچكی ساختند كه می تواند در مقیاس نانومتری تصویربرداری كند در صورتیكه هزینه تولید انبوه این میكروسكوپ می تواند در حدود 10 یورو باشد.به گزارش بازار پرواز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بیمار شدن در یک نقطه دور افتاده در جهان می تواند به معنای چالش یافتن جایی برای مراقبت مناسب باشد. حتی اگر امکانات پزشکی وجود داشته باشد، ممکنست تشخیص قطعی به سبب نداشتن تخصص و تجهیزات آزمایشگاهی نظیر میکروسکوپ، نا ممکن باشد.
دکتر انجل دیگیوز، از دانشگاه بارسلونا می گوید: کوچک سازی به معنای این است که بیماران می توانند از میکروسکوپ روی تراشه بهره مند شوند.
وی پروژه ای به نام « ChipScope » را در دست اجرا دارد که در آن از منابع بسیار کوچک نور برای رفع محدودیت های فعلی میکروسکوپ های نوری استفاده می شود. پژوهشگران این پروژه به دنبال توسعه فناوری هستند که بسیار کوچک باشد بطوریکه در جیب جا شود.
دیگیوز اظهار داشت: ممکنست نهایت کار این باشد که تلفن همراه به شکلی اصلاح گردد که بتوان از فضای نانومتری تصویربرداری کرد.
نمونه پروتوتایپی که در پروژه ChipScope ساخته شده با بهره گیری از دیودهای نشر نور بسیار کوچک نور به نمونه تابیده شده و تصاویر سایه گونه از نمونه ایجاد می شود. این تصاویر سپس با بهره گیری از یک آشکارساز تبدیل به پردازش می شوند.
LED هایی که در این سامانه به کار می رود ۱۰۰۰ برابر نازک تر از موی انسان بوده و در نهایت، امکان تصویربرداری با قدرت تفکیک کمتر ۲۰۰ نانومتر را فراهم می آورد که این رقم از حد قدرت تفکیک معمول در میکروسکوپ های نوری بهتر است.
ساز و کار این دستگاه به این شکل است که یک پمپ بسیار کوچک و دقیق مقدار کمی از نمونه را بوسیله کانال هایی به سطح اسلاید پلاستیک وارد میکند که این فضا در حد سلول انسان است. این میکروسکوپ قادر می باشد پاتوژن ها و باکتری هایی مانند باکتری سل را در نمونه خلط بیمار شناسایی کند.
این میکروسکوپ را می توان با هزینه ای در حدود ۱۰۰۰ یورو تولید کرد و در صورتیکه در مقیاس انبوه تولید شود قیمت آنرا می توان به کمتر از ۱۰ یورو کم کرد.
این فناوری پتانسیل بالایی برای کمک به بهبود زیرساخت های درمانی خصوصاً در شرایط خاص نظیر شیوع بیماری های همه گیر دارد.


منبع:

1399/03/11
22:47:25
5.0 / 5
2394
تگهای خبر: بال , تولید , دستگاه , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
هواپیمای ریموت
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم