عبدالباری عطوان:

توافق اسرائیل و امارات اوج خیانت است

توافق اسرائیل و امارات اوج خیانت است بازار پرواز عبدالباری عطوان: توافق اسرائیل و امارات اوج خیانت است


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، عبد الباری عطوان، سردبیر و تحلیلگر سرشناس روزنامه رأی الیوم در یادداشتی درباره توافق اخیر رژیم صهیونیستی و امارات نوشت: توافق نرمال سازی که تحت نظارت آمریکا میان امارات و اسرائیل حاصل شد، مانند تمامی توافقنامه ها و معاهدات گذشته با مصر، اردن و سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)، اوج خیانت است.
این دردآور است که برخی دنبال توجیه این توافق هستند و آنرا "تاریخی" میخوانند و مدعی اند بیان کننده یک دوره جدید برای جهان عرب است. آیا فروش فلسطین برای اجرای طرح معامله قرن، چشم پوشی از قدس و مسجدالأقصی و خروج از تمامی اصول عربی و اسلامی روز تاریخی است؟ آیا تاجگذاری اسرائیل توسط رهبر عرب سنی آن به بهانه مقابله با ایران دوره و عصر جدیدی بشمار می رود و طرح اصلی در راه روند صلح عادلانه است؟ چه صلح عادلانه ای در طرحی وجود دارد که قدس و کشور فلسطین و یا حتی ابتکار عمل صلح عربی در آن ذکر نشده است؟ خواهش میکنیم که اگر به احساس ما احترام نمی گذارید به عقلمان احترام بگذارید.
آری این توافق میان اسرائیل و امارات منجر به صلح پایدار در مسأله فلسطین خواهد شد؛ اینگونه که موجب ازبین رفتن نهایی آن می شود. شاید نتانیاهو درست می گفت، زمانی که تاکید کرد آنها (عرب ها) روابطشان را با ما عادی می کنند چونکه ما قوی و آنها ضعیف هستند. منظور نتانیاهو عرب هایی هستند که درحال نرمال سازی روابط با او هستند و یا در آینده روابطشان را با اسرائیل عادی می کنند نه عرب های مقاوم دیگری که سبب شده اند مانند موش دنبال نجات جانش باشد. مانند زمانی که موشک های نوار غزه مانند باران بر سر او و شهرک نشینانش در جریان سخنرانی انتخاباتی اش فرود می آمدند.
بعضی از ما قبل از این در مقابل حمایت به شکل نقدی و یا بوسیله معاملات تسلیحاتی به واشنگتن و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پاداش می دادیم و الان برخی کشورهای عرب حوزه خلیج (فارس) از ترس این پاداش را به دولت اشغالگر می دهند.
ما می دانیم که هم نتانیاهو و هم ترامپ گرفتار بحران پیروزی این توافق ولو بطور موقت هستند اما دستاوردهایی که امارات از آن محقق کرده است، چه هستند؟ درحالی که خودش یک کشور ثروتمند نفتی است و توافقنامه های دفاعی مشترکی را با فرانسه، آمریکا و انگلیس امضا نموده است و همین طور این کشورها پایگاه های نظامی در خاک امارات دارند. وزیر خارجه آن نیز یک هفته پیش به شکل دوستانه ای با و در امتداد بهبودی فوری روابط میان تهران و ابوظبی با وزیر خارجه ایران دیدار نمود.
کشورها معمولا توافقنامه های صلح را بعد از جنگ و تنش با دشمنان امضا می کنند، آیا امارات در حال جنگ با اسرائیل بوده است و یا پیش تر جنگ هایی را مقابل آن انجام داده است و ما از آن ناآگاه هستیم؟
ما احوال کشورهایی را که با اسرائیل توافق و معاهدات صلح امضا کردند و از این خیانت سودهای اقتصادی، نظامی و تکنولوژیک برده اند میدانیم اما در این جا مشخصا منظورمان مصر، اردن و سازمان آزادیبخش فلسطین است چونکه وضعیت این مثلث بسیار بدتر است. اسرائیل با پشتیبانی از ساخت سد النهضه اتیوپی و حفاظت نظامی از آن مصر را مجازات کرد و برای تاکید بر حسن همجواری با اردن، برای الحاق غور اردن و سرقت آب و اراضی این کشور تلاش می کند و اما تشکیلات خودگردان فلسطین که واسطه ای برای ترویج نرمال سازی بوده و سابقه هماهنگی امنیتی با اسرائیل دارد، خدا کافر را هم به وضعیت آن گرفتار نکند.
از انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه تشکر و قدردانی می نماییم که به ما اطمینان داد امارات سفارتش را در تل آویو و ابو دیس برپا می نماید نه قدس اشغالی و طبق گفته او این یک موضع "ملی" است. ما و میلیون ها عرب و مسلمان زمانی عاشق امارات شدیم که قبله عربیت و یاریگر منحصر به فرد مسائل عربی بود و مردی فاضل آنرا رهبری می کرد و در سنگر مقاومت بود و در جریان جنگ ۱۹۷۳ فریاد تاریخی برآورد و گفت "نفت ارزشمندتر از خون نیست".
ما حالا نسبت به دلیلهای توطئه ها برای ویران کردن عراق، لیبی، یمن، سوریه، گرسنگی دادن به ملت فلسطین، زیبا جلوه دادن خیانت به سازمان آزادیبخش فلسطین و مسموم کردن رهبر موسس آن اطمینان پیدا کردیم.
از شکست لبنان در سال ۱۹۸۲، مقاومت اسلامی پدید آمد و از شکست ژوئن ۱۹۷۶ مقاومت فلسطین پدید آمد و از قلب دومین توطئه کمپ دیوید در سال ۲۰۰۰ برای به زانو درآوردن رهبری فلسطین، انتفاظه دوم در فلسطین اشغالی شروع شد.
این امت عقایدش استوار و مردمانش سخاوتمند هستند؛ مردمانی که دارای سابقه قابل توجهی از پیروزی ها و میراث فرهنگی هستند که گاهی ممکنست گرفتار سختی شوند اما در نهایت برمی خیزند و قیام می کنند.1399/05/25
13:58:16
5.0 / 5
2082
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم