بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیكی چند گونه جانوری در كشور

بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیكی چند گونه جانوری در كشور به گزارش بازار پرواز كارگروه زیست بانك و ذخایر ژنتیكی ستاد توسعه زیست فناوری برنامه ای برای حفظ و اصلاح ۷ گونه گیاهی و جانوری را با همكاری بخش خصوصی در پیش گرفته است.به گزارش بازار پرواز به نقل از مهر، دکتر محمد جعفرآقایی رئیس کارگروه زیست بانک و ذخایر ژنتیکی ستاد توسعه زیست تکنولوژی امروز در وبینار زیست فناوری کشور اظهار داشت: ایجاد هماهنگی میان بانکهای ژن و زیست بانکهای موجود در کشور برای جلوگیری از موازی کاری امری واجب است که باید برنامه ریزی هایی برای تشکیل شبکه بانکهای ژن کشور ایجاد شود.
وی با اعلان اینکه برای تحقق این برنامه، قرار بود نقشه راهی برای شبکه بانکهای ژن کشور تدوین و در چارچوب پورتالی راه اندازی شود، اظهار داشت: بدین واسطه اطلاعات همه بانکهای ژن کشور در این پورتال نگهداری و با بهره گیری از آن بانکهای ژن مدیریت می شوند.
جعفرآقایی اضافه کرد: مدیریت این بانک ها ماموریتی بود که از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به ستاد زیست فناوری واگذار شده بود.
وی اشاره کرد: این شبکه راه اندازی و قسمتی از اطلاعات این بانک ها جمع آوری شده اما به سبب تغییر نگاهی در قانون، این طرح متوقف شده است. بر طبق این ماموریت به میزان ۶۱۷۵۰ میلیون ریال از زیست بانک ها از سال ۸۴ تا ۹۶ حمایت شد.
رئیس گروه زیست بانک و ذخایر ژنتیکی ستاد توسعه زیست فناوری درباب این تغییرات اظهار داشت: در سال ۹۷ قانون «حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور» به تصویب مجلس رسید و ابلاغ گردید.
رئیس گروه زیست بانک و ذخایر ژنتیکی ستاد توسعه زیست فناوری افزود: طی این تغییرات وظایف هماهنگی میان بانکهای ژن و جمع آوری اطلاعات آنها از ما در ستاد گرفته شد و به ۳ دستگاه اجرائی وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست محول شد.
جعفرآقایی با اعلان اینکه هم اکنون این ۳ دستگاه مبادرت به تدوین بخشنامه های مربوطه کردند که حالا در دست تصویب است، اظهار داشت: تصویب این بخشنامه مراحل نهایی را می گذراند و پیش بینی شده است که سامانه جامعی تهیه شود تا مسئولیت حفاظت از اطلاعات و هماهنگی میان بانکهای زیستی را بر عهده بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه در این راستا در صدد اجرای برنامه هایی در امتداد بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی هستیم، اظهار داشت: در همین راستا حالا به بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی «مرغ بومی»، «گاندو»، «اسب کاسپین»، «کدو آجیلی»، «نوغان؛لارو کرم ابریشم»، «گردو ارقام چالدران، الوند، کاسپین و پرشیا» و «بز مرخز» تمرکز داریم.
وی اظهار داشت: برای بهره برداری اقتصادی از اسب کاسپین با یکی از شرکت های سوارکاری مذاکره کرده ایم تا یک لاین برای اسب سواری این نوع اسب راه اندازی شود، اظهار داشت: همین طور تا سال ۱۳۹۶ علاوه بر تولید لارو کرم ابریشم در کشور، آنرا به کشورهای همسایه صادر می کردیم؛ اما از آن به بعد کاملا وارد کننده آن بودیم به شکلی که سال قبل از ۴۹ هزار جعبه تخم نوغان که در کشور توزیع شده است، تنها ۵ هزار جعبه آن تولید داخل بوده و ۴۵ هزار جعبه آن وارداتی از چین بوده است.
جعفر اقایی اضافه کرد: بدین جهت موجب می شود که با چنین برنامه ای نمونه های ایرانی جایگزین نمونه های خارجی شود.
وی درباره بز مرخز اظهار داشت: این نژاد بز در معرض خطر انقراض است ما در حال انجام مطالعاتی برای بازاریابی این نژاد هستیم تا نژادهای اصلاح شده ای از این بز ارائه شود.
جعفر آقایی اضافه کرد: در این راستا با یکی از شرکت ها مذاکراتی داشته ایم که در حال ارزیابی است.


منبع:

1399/07/22
13:20:36
5.0 / 5
1321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم