سوئیچ های تك اتمی پرظرفیت جایگزین تراشه ها می شوند

سوئیچ های تك اتمی پرظرفیت جایگزین تراشه ها می شوند بازار پرواز: پژوهشگران دانشگاه تگزاس از تولید تراشه های كامپیوتری جدیدی آگاهی داده اند كه مبتنی بر استفاده از تك اتم ها و تحركات آنها برای ذخیره سازی اطلاعات هستند.به گزارش بازار پرواز به نقل از نیواطلس، تراشه های تک اتمی یکی از کوچک ترین ابزار موجود در جهان برای ذخیره کردن اطلاعات دیجیتال محسوب می شوند و مبتنی بر استفاده از اتم های چند نانومتری هستند.
تراشه های جدید که اتم ریستور نام گرفته اند، زمینه را برای تولید سیستم های حافظه جدیدی هموار می کنند که ظرفیت بالایی برای ذخیره سازی اطلاعات دارند.
تراشه های تک اتمی در صورت قرار گرفتن در معرض ولتاژهای خاص برق، شاهد تغییر مقاومت الکتریکی خود خواهند بود و این تحول در شدت و ضعف مقاومت مذکور ذخیره سازی داده ها و قرائت آنها را ممکن می کند. تک اتم های اتمریستورها بر روی سطح این محصول که آغشته به دی سولفید مولیبدن (MoS2) است جابجا می شوند و این جابجایی میزان رسانایی آنرا تغییر می دهد.
تغییر میزان رسانایی اتمریستورها موجب می شود بتوان از آنها برای تولید محصولات برقی مختلف و کم حجم به آسانی استفاده نمود. ابعاد نهایی تراشه ای که بدین شکل تولید می شود یک نانومتر در یک نانومتر است و ضخامت آن هم از یک اتم فراتر نمی رود. اگر ابعاد این اتمریستورها به یک سانتیمتر مربع افزایش یابد از آنها می توان برای ذخیره سازی ۲۵ ترابایت اطلاعات استفاده نمود. این ظرفیت ۱۰۰ برابر بیشتر از پرظرفیت ترین حافظه های فلاش موجود در بازار است.
محققان می گویند این دستاورد جدید علمی انقلابی در زمینه تولید حافظه های کوچک و بسیار پرظرفیت، سیستم های کامپیوتری پیشرفته، مجموعه های مخابراتی رادیویی و غیره به وجود می آورد.


منبع:

1399/09/05
12:56:09
5.0 / 5
1208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
هواپیمای عمودپرواز
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم