مدیر بانك خون بند ناف خبر داد؛

درمان ۷۰ بیماری با سلول بنیادی

درمان ۷۰ بیماری با سلول بنیادی به گزارش بازار پرواز مدیر بانک خون بند ناف رویان با اعلان اینکه تامین ذخیره سلولی مناسب می تواند منجر به جلوگیری از خروج ارز شود، اظهار داشت: حالا این سلولها در کشور ذخیره می شود که در درمان بیش از 70 بیماری موثر هستند.به گزارش خبرگزار، مهر به نقل از بانک خون بند ناف، دکتر مرتضی ضرابی ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل، شهدای انقلاب، دفاع مقدس، مدافعین حرم و شهدای مدافع سلامت اظهار داشت: ایام دهه فجر ایام بازخوانی پیشرفت ها و دستاوردهایی است که به واسطه وقوع انقلاب اسلامی داشته ایم.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان اظهار داشت: دانش سلول های بنیادی از دستاوردهای بسیار مهم پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی است که با تلاش محققین جوان ما به نتیجه رسید.
وی اضافه کرد: هدف آن بود که بتوان سلول های بنیادی را از منابع مختلف استحصال و در درمان بیماری های مختلف از آنها استفاده نماییم. در ابتدا خون بندناف بعنوان یک منبع سلول های بنیادی مطرح بود که این کار آغاز شد تا بتوان با جمع آوری خون بندناف، سلول های بنیادی آنرا جداسازی کرد و در درمان بیماری های بدخیم به خصوص بیماری هایی که منشأ خونی دارند استفاده گردد.
جمع آوری سلول های بنیادی از منابع مختلف
ضرابی با تکیه بر اینکه به تدریج نظر ما به جمع آوری سایر منابع سلول های بنیادی نیز جلب شد اظهار داشت: خون محیطی، مغز استخوان، بافت چربی یا حتی خود بافت بندناف هم بعنوان یک منبع سلولی مورد توجه قرار گرفت.
واردات هر نمونه سلول بنیادی از خارج ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو هزینه دارد
وی با اشاره به اینکه با ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف، خون محیطی، مغز استخوان و بافت بندناف یک منبع باارزش از سلول های بنیادی داریم، اظهار داشت: تا حالا بیش از صد و پنجاه هزار نمونه خون بندناف ذخیره شده که با این ذخیره سازی، بزرگترین بانک سلولی را در سطح خاورمیانه بوجود آورده ایم. این ذخیره باارزش قابل استفاده برای بیمارانی است که نیازمند پیوند سلول های بنیادی خونساز هستند.
ضرابی اظهار داشت: ذخیره سازی این سلول ها از این جهت باارزش است که اگر به این منبع سلولی دسترسی نداشته باشیم و بخواهیم از منابع خارجی استفاده و وارد نماییم، هزینه بسیار بالایی باید صرف تامین سلو ل های بنیادی خونساز شود. در حقیقت هر نمونه سلول های بنیادی بین ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو هزینه دارد.
وی تصریح کرد: تامین ذخیره سلولی مناسب می تواند منجر به پیشگیری از خروج ارز و همین طور تامین سلول سالم، مناسب و باارزش برای بیماران شود.
استفاده از سلول های بنیادی در بیماری های خونی و غیرخونی
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان اظهار داشت: دومین دستاورد ما، امکان استفاده از سلول های بنیادی خونساز در بیماری های بدخیم خونی و غیر خونی است. بیماری هایی که زمانی لاعلاج بودند، امروزه بخش قابل توجهی از آنها با سلول های بنیادی خونساز قابل درمان هستند. حتی برخی بیماری های غیرخونی که امروزه با آنها رو به رو هستیم با استفاده از سلول های بنیادی در کشور درمان می شود.
ضرابی اظهار داشت: سلول های بنیادی پتانسیل درمان بیش از ۷۰ بیماری را دارند که امکان انجام کارآزمایی های بالینی در فازهای یک و دو در بعضی از این بیماری ها را فراهم نموده ایم.
ضرابی درباره نوع بیماری ها اظهار داشت: در کشور، کارآزمایی بالینی درباره بیماری فلج مغزی اطفال(cp)، اوتیسم، آرتروز و حتی بیماری کرونا را آغاز کرده ایم و بخش قابل توجهی از کارآزمایی های بالینی انجام شده و نتایج آن رضایت بخش بوده و می تواند مبنای انجام کارآزمایی های بعدی قرار گیرد.
وی اضافه کرد: آماری که در دنیا برای کارآزمایی های بالینی بیماری های عصبی وجود دارد بسیار تعجب آور است. امیدوارم با تکمیل کارآزمایی های بالینی شاهد انجام سلول درمانی در این بیماری ها باشیم.
بخشی از پالایشگاه ضمائم زایمانی را راه اندازی کرده ایم
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان اظهار داشت: دستاورد چهارم ما، بحث پالایشگاه محصولات زایمانی و فرآوری محصولات مشتق از ضمائم زایمانی است. این نکته بسیار اهمیت دارد، چیزی که بعنوان زباله بیولوژیک پس از تولد نوزاد دور ریخته می شود در پزشکی قابل استفاده می باشد.
وی اضافه کرد: در تلاشیم که از این ضمائم، محصولات ارزشمندی تهیه نماییم. هم اکنون از خون بندناف، بافت بندناف و پرده جنینی یا پرده آمنیوتیک، مایع جنینی و جفت محصولات مختلفی را فرآوری کرده ایم و برای نخستین بار در دنیا می توانیم مدعی شویم که قسمتی از پالایشگاه محصولات زایمانی را راه اندازی کرده ایم و بخش دیگر هم نیاز به همتی دارد که بتوانیم آنرا در ادامه فعالیتهای پالایشگاه به بهره برداری برسانیم.
ضرابی با اشاره به اینکه سه محصول از این ضمائم قابل استحصال و فرآوری است افزود: امیدواریم علاوه بر اینکه بتوانیم این محصولات را برای مصرف داخلی فرآوری می نماییم، فرصت صادرات آنرا هم فراهم نماییم.


منبع:

1399/11/14
11:53:06
0.0 / 5
918
تگهای خبر: بال , شركت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
پهپاد
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم