بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه عربی

اتحادیه عرب: فلسطین مسئله اول اعراب باقی می ماند

اتحادیه عرب: فلسطین مسئله اول اعراب باقی می ماند به گزارش بازار پرواز دبیرکل اتحادیه عرب در جلسه وزیران خارجه عرب اظهار نمود: تنها با همبستگی می توان در مقابل چالش های امنیت عربی ایستادگی کرد. کشورهای عربی زمانی که مسئله درباره فلسطین است با هم یکصدا درباره آن صحبت می کنند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از سایت النشره، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در جلسه وزیران خارجه کشورهای عربی تصریح کرد: نشست امروز ما پیامی به کل جهان است در خصوص اینکه کشورهای عربی مسئله فلسطین را در راس اولویت های خود قرار داده اند و حل و فصل مبحث فلسطین تنها از یک مسیر امکان دارد که همان راهکار تشکیل دو کشور است.
دبیرکل اتحادیه عرب خاطرنشان کرد: شهرک سازی مانعی خطرناک در راه چاره دو کشوری بوده و مشروعیت ندارد و جامعه جهانی باید مسئله فلسطین را در اولویت های خود قرار دهد.
همینطور سامح شکری، وزیر خارجه مصر در این جلسه تصریح کرد: مصر به تلاش هایش برای آخر دادن به اختلافات فلسطینی ادامه داد و بر ضرورت احترام به وضعیت کنونی قدس و حفظ آن تاکید دارد.
او تصریح کرد: کشورهای عربی باید این نشست برای تاکید بر محوریت مسئله فلسطین استفاده کنند.
در ادامه وزیر خارجه عربستان خاطرنشان کرد: به اصل تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ پایبندیم.
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان تصریح کرد: کشور عربستان به اصل تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی پایبند است و همچنان اقدامات اشغالگران اسرائیلی ضد ملت فلسطین را رد می کند.
وزیر خارجه عربستان ضمن اشاره به این که صلح راهکار استراتژیک برای تضمین ثبات در منطقه است، مدعی شد: عربستان از راهکارهای مسالمت آمیز برای مقابله با بحران ها و توسعه مکانیسم فعالیت اتحادیه عرب حمایت می کند.
وی همینطور اشاره نمود، کشورش از اجرای توافقنامه ریاض توسط گروه های یمنی استقبال می کند.
شربل وهبه، وزیر خارجه دولت موقت لبنان در جریان این نشست تصریح کرد: نشست امروز با عنایت به محوریت مسئله فلسطین استثنایی است و حساسیت مرحله کنونی مستلزم سامان دادن به وضعیت داخلی و وحدت صف فلسطینی است.
وی همینطور بر ادامه نقض های اسرائیلی ضد حریم هوایی، دریایی و زمینی لبنان تصریح کرد.
در این جلسه ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن تصریح کرد: اردن از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در هر گامی برای پشتیبانی از امنیت منطقه ای شان حمایت می کند.
او در این جلسه خاطرنشان کرد: خروجی های نشست العلا در تقویت همبستگی عربی نقش دارد.
به قول او، مسئله فلسطین اساس درگیری و کلید صلح فراگیر است و چاره دو کشور تنها راه آخر دادن به مناقشه اسرائیلی و فلسطینی است.
الصفدی تلاش عربی برنامه ریزی شده برای پشتیبانی از مقدسات فلسطینی را خواهان شد و تلاشهای مصر برای تحقق آشتی فلسطینی را ستود.
وزیر خارجه اردن تصریح کرد: به جریان انداختن تلاش مشترک شرط حل مسائل و مقابله با چالش های عربی است و تقویت اتحادیه عرب در جهت خدمت به منافع مشترک است بنابراین باید عملکرد آن توسعه یافته و موسساتش تقویت شوند.
رئیس دستگاه دیپلماسی اردن درباره مسئله سوریه هم اظهار داشت: سوریه همچنان زخمی است که در حال خونریزی است و باید سازوکاری کارآمد و عملی برای توقف خونریزی ایجاد شود.
وی همینطور تاکید کرد، اردن در کنار عراق است و از امنیت و ثبات آن حمایت می کند.
وی درباره بحران یمن هم اظهار داشت: زمینه ای برای حل بحران وجود دارد و توافق ریاض گامی به سمت چاره است.
همینطور انور قرقاش، دستیار وزیر خارجه امارات در سخنرانی خود ازسرگیری روند صلح معتبر منطقه برپایه قطعنامه های مشروع بین المللی را خواهان شد.
قرقاش ادعا کرد: امارات حمایت های لازم از ملت فلسطین را ادامه می دهد.
او با ادعای موضع حمایتی کشورش از تشکیل کشور فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ گفت، تلاشهای امارات در ایفای نقش منطقه ای فعال برای ادامه ثبات در منطقه تداوم می یابد و باید تلاش گروهی صورت گرفته و همکاری و هماهنگی برای مقابله با چالش های منطقه انجام گیرد.
قرقاش بر ضرورت تلاشهای دیپلماتیک برای حل بحران های منطقه تصریح کرد.
در این جلسه وزیران خارجه عرب بر حل مسئله فلسطین برپایه چاره دو کشوری تاکید کرده و بار دیگر فلسطین درخواست خود برای برگزاری کنفرانس بین المللی به منظور تضمین مذاکرات جدی با اسرائیل را بیان کرد.
در بیانیه پایانی نشست فوق العاده وزیران خارجه عرب تاکید شد: مسئله فلسطین مسئله اول اعراب باقی می ماند و نشست امروز اساس تلاش منسجم تر عربی خواهد بود.
همینطور اشاره شد: اصول تلاش در صلح فراگیر و عادلانه خواهد بود و باید با حصول همبستگی در مقابل چالش ها باشد.

منبع:

1399/11/20
21:51:00
0.0 / 5
838
تگهای خبر: بال , جامعه , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم