عمار حكیم:

دولت باید خروج آمریكا از عراق را تضمین كند

دولت باید خروج آمریكا از عراق را تضمین كند به گزارش بازار پرواز رهبر جریان حکمت ملی عراق با ابراز امیدواری در مورد رویکرد دولت جدید آمریکا اظهار داشت: امیدواریم که دولت جدید آمریکا در دیدگاه ها و پروژه های سیاسی خود در برابر مسائل منطقه رویکرد متفاوتی را پیش گیرد.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از دفتر رسانه ای جریان حکمت ملی عراق، «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در مراسم روز شهید عراقی، در سالروز شهادت شهید آیت الله سید محمدباقر حکیم که با حضور مردم از سرتاسر عراق در میدان خلانی بغداد برگزار شد، اظهار داشت: امروز مانند هر سال در روز شهید عراق به یاد و احترام و بزرگداشت همه قهرمانانی به پای می خیزیم که در راه میهنی جان سپردند که شایسته خودشان و ملتشان و روز گذشته و امروزشان باشد، آنان جان خویش را فدای این راه کردند.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه امروز در مقابل مرحله ای هستیم که خطر و دشواری آن کم تر از آن نیست که شهید محراب تجربه کرد، عنوان کرد: وی در راه آزادی ملتش و تغییر معادله استبداد و محرومیت کوشید و مبارزه کرد و به شهادت رسید. ما هم لحظه دشوار زاده شدن حکومت و ملت و حکمرانی شایسته را تجربه می نماییم.
حکیم با اشاره به اینکه ما مرحله ای سراسر مخاطره را تجربه می نماییم، اظهار داشت: با شرایطی مواجهیم که جای تعارف و مانور سیاسی ندارد، باید با صراحت و شفافیت مسائل را بیان نماییم. ادامه بحران ها و مشکلات و آشوب و تعارض منافع و دیدگاه ها و تلاش ها برای تضعیف حکومت و نهادهای آن و تضعیف برنامه ریزی و خدمات همه فشارهایی است که بر شهروندان و میهن وارد می آید و مانع تراشی در راه آنان و باعث سرخوردگی و خستگی همگان است.
حکیم با تکیه بر اینکه تا وقتی قطب نمای افکار و سازوکار کنش سیاسی در کشور دگرگون و تلاش ها یکپارچه و صحنه باردیگر آراسته نشود، وضع همین خواهد بود که می بینیم، اظهار داشت: در اکتبر سال 2019 شاهد تظاهرات و اعتراضات انبوه جوانان بودیم، آنان مطالبات برحقی را فریاد می زدند که ما هم همواره بدان فرامی خواندیم و 10 سال بود که نسبت به نتایج بی توجهی به آن اخطار داده بودیم، اما گوشی شنوا نیافتیم، و شد آنچه دیدیم: شهیدان و مجروحان و نتایج تلخ دیگری که همه می دانیم.
رهبر جریان حکمت ملی عراق اظهار داشت: مسائل امنیتی و اقتصادی و مبحث حاکمیت ارضی بیشتر از هر زمان اهمیت یافته است. امکان ندارد که پس از شکست دادن تروریسم و بیرون انداختن آن از در، اجازه دهیم که از پنجره به خانه مان بازگردد. لازمه این وضعیت احتیاط و آماده باش و هشیاری و تلاش اطلاعاتی و عملیات پیشدستانه در کنار هشیاری جمعی و هم بستگی آگاهانه اجتماعی است.
ایشان در ادامه تصریح کرد که حاکمیت ارضی کشور از اصول ثابت ساخت حکومت است، کوتاه آمدن از آن یا سهل انگاری در آن به هیچ نحوی پذیرفته نیست، دولت باید با اقدامات کافی برای تضمین امنیت و حاکمیت و پیگیری مصوبه مجلس نمایندگان درباره تعیین جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از کشور همه را خاطرجمع کند. همینطور تاکید می نماییم که هر اقدامی در اینباره باید در قالب نهادهای رسمی کشور باشد و هیچ کس حق تصمیم فردی در اینباره را ندارد و نباید با چنین تصمیماتی حاکمیت و حکومت و نهادهای آنرا تضعیف کند.
رهبر جریان حکمت ملی عراق همینطور درباره انتخابات اظهار داشت: انتخابات قبل از موعد سرمنزلی مهم برای تغییر معادلات سیاسی و تعیین حدود و نشان دادن وزن و اعتبار پروژه ها و برنامه های عقب افتاده نیروهای خواستار حکومت و اعتدال و عقلانیت است.
حکیم بار دیگر فراخوان خود برای تشکیل ائتلاف های انتخاباتی فرافرقه ای و فراقومیتی را تکرار کرد و اضافه کرد: چنین ائتلاف هایی زمینه چینی مناسبی برای تنظیم صحنه سیاسی کشور و تحقق انسجام میان نیروهای سیاسی و تقویت مسیرهای ساخت حکومت برپایه سازوکارها و گفتمان جدید و پروژه ای کامل را فراهم می آورد.
او همینطور تصریح کرد که انتظار تحقق امنیت انتخاباتی و نظارت بین المللی بر انتخابات به دور از هر گونه اقدامی که خلاف حاکمیت ارضی کشور باشد، را داریم.
وی افزود: کسانی به ما می گویند که شما شیعه اید و باید فقط برای برادران شیعه خود تلاش کنید. به صراحت و با اطمینان می گویم: ما به پیروی از مکتب خاندان علیهم السلام می بالیم و آنرا افتخار خود می دانیم و در عین حال کسانی در بین ما هستند که به مذاهب و ادیان دیگر باور دارند. ما هم معتقدیم که هویت شیعی ما و حقوق شهروندی ما جز با هویت ملی عراقی که جامع همه ماست حفظ نخواهد شد. هویتی که اشتراک ما با دیگر شرکای وطن است. همین را درباره دیگر طیف های جامعه می توان گفت. تشیع و مذهب وقتی امنیت خواهد داشت که میهن در امنیت و اتحاد باشد، حکومت مقتدر و باثبات حکومتی است که از آنِ همگان باشد، تشیع و تسنن هم از آن فرزندانشان با حرمت و آزادی کامل.
حکیم در ادامه تصریح کرد که روزگار سرکوب و استبداد و به حاشیه راندن سرآمده، همه بعنوان شهروندان عراقی باید مسیری متفاوت طی نماییم که آینده ای درخشان و فردایی بهتر بسازیم.
رهبر جریان حکمت ملی عراق با اشاره به اینکه همه ما فقط آنگاه قدرتمند خواهیم بود که عراق قدرتمند باشد و آنگاه از حقوق شهروندی برخوردار خواهیم شد که «حکومت» بسازیم، اظهار داشت: آنگاه است که یکپارچه و یک صدا در مقابل دخالت های خارجی و برنامه های بیگانه می ایستیم و طرح موفق خویش را به همگان تحمیل می نماییم طرح عراق مستقل باثبات شکوفه هایی که با دیگران به احترام برخورد می کند و دیگران را به احترام گذاشتن به عراق وامی دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه مرجعیت عالی همیشه و در همه مواضع بر اتحاد یکپارچگی و پایبندی به هویت دینی و ملی و ساخت حکومت و پایبندی به قانون و دفاع از حاکمیت ارضی و حرمت ها و منافع کشور تاکید کرده، خاطرنشان کرد: امکان ندارد که از این اصول ذره ای عقب نشینی نماییم، که خیر، سراسر در این رهنمودها و سفارش هاست.
رهبر جریان حکمت ملی عراق با ابراز امیدواری در مورد رویکرد دولت جدید آمریکا اظهار داشت: امیدواریم که دولت جدید آمریکا در دیدگاه ها و پروژه های سیاسی خود درقبال مسائل منطقه رویکرد متفاوتی را پیش گیرد.
حکیم تصریح کرد که بازگشت فوری به توافق هسته ای و برداشتن فوری تحریم ها از ملت مظلوم ایران سرآغازی ضروری بازگشت امنیت و ثبات به منطقه خواهد بود.
ایشان در ادامه اظهار داشت که فشار اقتصادی و تهدید امنیتی کمکی به حل مسائل نمی نماید. چاره فقط با گفتگو و مذاکره به دست می آید. این را از سر ایمان می گوییم، تا عراق و منطقه از دخالت ها و نزاع ها برکنار بماند، چشم امید به عراقی باثبات و امن در دل منطقه ای باثبات و امن داریم.
رهبر جریان حکمت ملی عراق همینطور خاطرنشان کرد که فلسطین مسأله اصلی و محوری در وضعیت اسلامی و عربی خواهد ماند و به حمایت نامحدود خود از حقوق عادلانه ملت فلسطین ادامه می دهیم. حق چیزی نیست که مشمول گذر زمان شود.
منبع:

1399/11/24
23:05:59
0.0 / 5
703
تگهای خبر: آمریكا , بال , جامعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
پهپاد
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم