كشته های اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت

كشته های اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت درگیری ها بین معترضان مخالف کودتا و نیروهای امنیتی میانمار همچنان ادامه داشته و منابع از کشته شدن حداقل ۱۴ تن دیگر در جریان تظاهرات روز دوشنبه این کشور خبر دادند. همینطور گزارش شده که معترضان با هدف تشدید نافرمانی مدنی تاکتیک به تاکتیک رهاسازی زباله های در تقاطعهای شهری روی آورده اند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، گزارشها حاکی از آن هستند که با ادامه تظاهرات ضدکودتا در میانمار تعداد کشته های غیرنظامی در این کشور به دست کم ۵۱۰ تن رسیده است.
روز دوشنبه هم هزاران نفر در اعتراض به کودتای اول فوریه گذشته میانمار در شهرهای مختلف این کشور به خیابانها آمدند.
گروه معروف به انجمن کمک به زندانیان سیاسی در میانمار روز دوشنبه از کشته شدن حداقل ۱۴ تن دیگر اطلاع داد. این گروه اظهار داشت که هشت نفر در منطقه داگون، حومه جنوبی شهر یانگون، پایتخت سابق، کشته شدند.
به گزارش رویترز، بنا بر اظهارات شاهدان و یک کلیپ ویدئویی، نیروهای امنیتی در داگون برای پاکسازی موانع بوجود آمده با کیسه های شن، از یک سلاح با کالیبر سنگین تر استفاده کردند که به نظر می آید یک نارنجک انداز بوده باشد.
کاخ سفید کشتار غیرنظامیان در میانمار را "منزجر کننده" خواند و اقدامات نیروهای امنیتی این کشور ضد معترضان را محکوم نمود. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم از فرماندهان ارتش میانمار خواست کشتار و سرکوب تظاهرات را متوقف کنند.
تلویزیون دولتی میانمار در گزارشی اظهار داشت که نیروهای امنیتی از "سلاح های ضد شورش" برای پراکنده کردن "تروریست های خشن" که در حال خرابکاری بودند استفاده کردند.
یکی از فعالان دانشجویی به خبرگزاری رویترز اظهار داشت که دو نفر هم در تیراندازی در شهر مرکزی مینگین کشته شدند.
همینطور این خبرگزاری گزارش کرد، معترضان میانماری در یک تاکتیک جدید به منظور تشدید نافرمانی مدنی، از مردم خواستند زباله ها را در تقاطعهای اصلی شهر رها کنند. روی یک پوستر انتشار یافته از جانب جنبش اعتراضی در رسانه های اجتماعی نوشته شده است: "این اعتصاب زباله ای اعتصابی در مخالفت با خونتا است. همه می توانند به آن ملحق شوند."
تصاویر انتشار یافته در رسانه های اجتماعی توده های انباشته شده از زباله در شهر یانگون را نشان دادند.
این کمپین پس از آن به راه افتاد که مقامها با بلندگو در بعضی محله های شهر یانگون از مردم خواستند نحوه درست بیرون گذاشتن زباله هایشان را رعایت نمایند.
به گزارش بی. بی. سی، از طرفی، کمیته معروف به "کمیته اعتصاب عمومی ملیت ها"، یکی از گروه های اصلی سازمان دهنده اعتراضات جاری، در نامه ای سرگشاده در فیس بوک از شبه نظامیان اقلیت قومی میانمار خواست که به افرادی که در مقابل "ظلم" ارتش ایستاده اند، کمک کنند.
این گروه اظهار داشت: "لازم است سازمان های مسلح قومی به صورت دسته تعدادی از مردم محافظت کنند."
شبه نظامیان اقلیت قومی میانمار سالهاست که با دولت مرکزی جنگیده اند. خیلی از این گروه ها مدتیست که آتش بس را پذیرفته بودند اما در ایام اخیر بین بعضی از این گروه ها و ارتش در بخش های شرقی و شمال شرق میانمار درگیری هایی رخ داده است.
در ایام اخیر در نزدیکی مرز تایلند بین ارتش و شبه نظامیان معروف به "اتحادیه ملی کارن" درگیری شدیدی صورت گرفت.
گفته می شود که به دنبال حمله این شبه نظامیان به یک پایگاه ارتش و کشته شدن ۱۰ نفر، جت های ارتش منطقه تحت کنترل این نیروها را بمباران کردند که منجر به فرار حداقل ۳۰۰۰ هزار روستایی به تایلند شد.
مقامات تایلند گزارش ها در خصوص این که حدود ۲۰۰۰ پناهجو را مجبور به بازگشت به میانمار کرده اند رد می کنند، هرچند یک مقام محلی در تایلند گفت، سیاست دولت این است که ارتش تایلند جلوی عبور پناهجویان را از مرز بگیرد و مانع دسترسی گروه های امدادرسان خارجی به آنها شود.
سونای فاسوک، از فعالان سازمان دیده بان حقوق بشر در تایلند، در حساب کاربری توییتر خود نوشت: "این اقدام بی رحمانه و غیرقانونی تایلند باید حالا متوقف شود."
دوشنبه همینطور گزارش شد که تعداد کشته های سرکوب خونین روز شنبه گذشته میانمار به ۱۴۱ نفر رسیده است. این رقم پیش تر ۱۱۴ نفر اعلام شده بود.
روز یکشنبه نیروهای امنیتی در نزدیکی یانگون به روی سوگوارانی آتش گشودند که در مراسم خاکسپاری یکی از کشته شدگان اعتراضات روز شنبه شرکت کرده بودند.
روز یکشنبه همینطور وزیران دفاع ۱۲ کشور همچون آمریکا، انگلیس، کره جنوبی و ژاپن در اطلاعیه ای استفاده نظامیان از زور ضد شهروندان غیرمسلح را محکوم کردند. به قول آنها، یک ارتش حرفه ای باید از مردمش حمایت کند نه آنکه به آنها آسیب برساند.
منبع:

1400/01/10
11:36:35
5.0 / 5
625
تگهای خبر: آمریكا , بال , جت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
drone
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم