شكایت ارمنستان از آذربایجان در دیوان بین المللی دادگستری باكو:

متقابلا شکایت می نماییم

متقابلا شکایت می نماییم ارمنستان پرونده شکایتی را به دیوان بین المللی دادگستری عرضه کرده است که طبق آن، ایروان گفته است باکو معاهده بین المللی تبعیض نژادی را نقض کرده است.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، در مقابل سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان اظهار داشت که باکو از خود دفاع خواهد نمود و می خواهد ضد ارمنستان پرونده مشابهی را به جریان اندازد.
به گزارش یورو نیوز، نیروهای آذربایجان در نبرد سپتامبر تا نوامبر سال قبل پیش از میانجیگری روسیه برای آتش بس نیروهای قومی ارمنی را از بخش هایی از مناطق تحت کنترل خود در دهه ۱۹۹۰ در منطقه قره باغ و اطراف آن بیرون راندند.
در این پرونده ارمنستان، آذربایجان را متهم کرد که ارمنی ها را «برای چندین دهه» تحت تبعیض نژادی قرار داده است و این امر بر خلاف کنوانسیون بین المللی رفع انواع تبعیض نژادی است که هر دو کشور آنرا امضا کرده اند.
دادگاه جهانی با استناد به این شکایت اظهار داشت که جمهوری آذربایجان از زمان آتش بس ۱۰ نوامبر، به «قتل، شکنجه و سایر سواستفاده های از اسرای جنگی ارمنی، گروگان ها و سایر افراد بازداشت شده ادامه می دهد.»
در این شکایت اضافه شده است: «بنابراین ارمنستان از دادگاه درخواست می کند که آذربایجان را مسئول تخلف های خود … برای پیشگیری از صدمه های آینده بنامد.» ارمنستان همینطور از دادگاه خواسته است تا «جمهوری آذربایجان را به جبران صدماتی مجبور کند که قبلا بوجود آمده است.»
سخنگوی دولت آذربایجان اظهار داشت که این کشور درحال جمع آوری شواهدی درباره نقض حقوق بشر از جانب ارمنی ها ضد آذربایجانی هاست و ظرف چند روز آینده شکایت خویش را به دادگاه عرضه می کند.
دادگاه جهانی که به صورت رسمی بعنوان دیوان بین المللی دادگستری شناخته می شود، دادگاه سازمان ملل برای حل اختلاف بین کشورهاست. دادگاه هنوز مشخص نکرده است که آیا صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد یا خیر.
منبع:

1400/06/26
14:50:56
5.0 / 5
191
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم