در گزارش بازار پرواز اعلام شد؛

برنامه معاونت علمی برای پشتیبانی از اسب کاسپین

برنامه معاونت علمی برای پشتیبانی از اسب کاسپین به گزارش بازار پرواز رئیس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت: برنامه هایی در مورد پرورش اسب های کاسپین و بکارگیری آن در باشگاهای سوارکاری برای کودکان داریم تا نسل این نژاد ایرانی منقرض نشود.دکتر محمد جعفرآقایی رئیس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی و در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اسب کاسپین، گیل اسب یا اسبچه خزر با قدمت بیشتر از ۵ هزار سال بعنوان یکی از قدیمی ترین نژاد اسب های موجود در جهان تا سال ۱۳۴۵ منحصراً در ایران وجود داشت.
عضو هیات علمی و دانشیار موسسه تحقیقات علوم باغبانی اضافه کرد: این نژاد ایرانی از گونه هایی پرارزش بوده و به لحاظ قامت همچون پونی ها کوتاه قامت هستند.
وی افزود: از دیگر نقاط قوت این اسب ها خلق و خوی آرام آنهاست که سواری را برای کودکان و نوجوانان ایده آل می کند و در دنیا مسابقات فراوانی برای سوارکاری با این اسب برگزار می گردد. همینطور برای اسب درمانی روی کودکان دارای اتیسم و بسیاری دیگر از بیماری ها هم در دنیا از این اسب ها استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه صنعت اسب داری در کشور صدمه دیده است، اظهار داشت: این صنعت همواره فعالیت تجاری ندارد و این که پاندمی کرونا هم مزید بر علت شده است.
آقایی اضافه کرد: ایده ما این است که با توسعه و پرورش این نژاد اصیل ایرانی تحولی در صنعت باشگاه های اسب سواری ایجاد شود و لاین های آموزشی برای خردسالان و نوجوانان با این اسب ها را تشکیل دهیم.
وی اظهار داشت: در دنیا گله های بزرگی وجود دارد که مسابقات ویژه ای بین آنها معمول است اما متاسفانه در ایران شناخته شده نیست با وجود این که پتانسیل این مسابقات در کشور ما وجود دارد.
به گفته جعفراقایی، امید ما به این است که با ورود اسب کاسپین به صنعت سوارکاری کشور شاهد رونق کسب و کار باشگاه های سوارکاری باشیم ازاین رو در صدد هستیم برنامه ای برای پرورش این اسب ها داشته باشیم.
وی افزود: با برنامه ای که در پیش داریم می توانیم از انقراض این حیوان در کشور که مبدا این نژاد است جلوگیری نماییم.
وی اظهار داشت: بنا داریم در چارچوب برنامه ای توسعه و پرورش این اسبچه های خزری را در پیش بگیریم تا بتوانیم به مرحله تجاری سازی برسیم.
رئیس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری اضافه کرد: در همین راستا با برخی از باشگاه های سوارکاری مذاکره کردیم تا طی برنامه ای از آنها حمایت نماییم.
وی افزود: بدین واسطه علاوه بر پرورش و پیشگیری از انقراض نسل اسب کاسپین، به صورت کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند.
جعفراقایی افزود: همینطور با مرکز حفاظت از اسب کاسپین وزارت جهاد کشاورزی هم وارد مذاکره شدیم و درحال بررسی نحوه ورود ستاد توسعه زیست فناوری و اشکال حمایتی هستیم.


منبع:

1400/06/31
11:53:00
5.0 / 5
253
تگهای خبر: آموزشی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هواپیمای ریموت
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم