مردم شیلی امروز پای صندوق های رای می روند

مردم شیلی امروز پای صندوق های رای می روند بازار پرواز: مردم شیلی برای چهارمین بار در ۱۸ ماه گذشته امروز (یکشنبه) پای صندوق های رای می روند تا رییس جمهوری جدید خودرا انتخاب کنند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این رای گیری دو سال بعد از قیامی اجتماعی ضد نابرابری عمیق و چند ماه بعد از انتخابات برای نهادی برگزار می گردد که مجلس موسسان نام دارد و پیش نویس قانون اساسی جدید شیلی را که خواسته معترضان بود، عرضه می کند؛ در این رای گیری که در مه سالجاری میلادی برگزار شد رای دهندگان قویا احزاب سیاسی این کشور آمریکای لاتین را رد کردند که از زمان سقوط دیکتاتوری آگوستو پینوشه در ۳۱ سال قبل زمام امور را در دست داشتند.
نزدیک به ۱۴ میلیون شهروند شیلیایی دعوت شده بودند برای تعیین ۱۵۵ نماینده شورایی که مقرر است پیش نویس قانون اساسی جدید شیلی را تهیه نماید در انتخابات ۱۵ و ۱۶ مه شرکت نمایند.
امروز یکشنبه همینطور هفت کاندیدا مقرر است برای انتخابات ریاست جمهوری رقابت کنند.
این رقبای انتخابات ریاست جمهوری "گابریل بوریس" ۳۵ ساله از ائتلاف چپ گرای "شرافت را تایید کنید" شامل حزب کمونیست و کاندیدای راست افراطی حزب جمهوری خواه "خوزه آنتونیو کاست" ۵۵ ساله هستند که یک چهارم از رای دهندگان تمایل دارند به آنها رای بدهند. همینطور هر دوی این افراد از احزاب اقلیتی هستند که در دولت سباستین پینه را، رئیس جمهوری کنونی شیلی حضور ندارند.
در نظرسنجی های صورت گرفته مشخص شده که میانه روها همچون کاندیدایی از حزب پینه را کمترین رای را آوردند و همینطور مشخص شد که نیمی از ۱۵ میلیون رای دهنده حائز شرایط اصلا تصمیمی برای انتخاب این کاندیداها را ندارند.
معترضان در اعتراض به سیاست های دولت پینه را ضد پایین بودن دستمزدها و حقوق بازنشستگان، بهداشت عمومی ضیعف و آموزش ناکارآمد شکایت داشتند و علت اصلی این وضعیت را بیشتر به علت قانون اساسی دوران پینوشه می دانستند که به قول کارشناسان شیلی ثروتمند را به هزینه فقرا و طبقه کارگر، در دام شرکتهای خصوصی انداخت.
در جریان اعتراضات ۲۰۱۹ ده ها تن از معترضان کشته شدند که این مسئله به بدترین بحران اجتماعی در طول چند دهه گذشته شیلی بدل شد.
علاوه بر انتخاب رئیس جمهوری که امروز برگزار می شود، مردم شیلی باید ۱۵۵ نماینده و ۲۷ سناتور از ۴۳ نفر را هم انتخاب کنند.
حوزه های رای گیری امروز ساعت ۸ بامداد به وقت محلی باز می شوند و در ۱۰ ساعت بعد بسته خواهند شد. نتایج اواخر امروز اعلام می شود.
منبع:

1400/08/30
22:09:40
5.0 / 5
218
تگهای خبر: آمریكا , جت , سقوط , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
کوادکوپتر کوچک
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم