رهبر صرب های بوسنی:

اگر تحریم شویم، پوتین و چین به ما کمک می کنند

اگر تحریم شویم، پوتین و چین به ما کمک می کنند به گزارش بازار پرواز رهبر صرب های بوسنی متهم به کوشش برای جنگ افروزی در منطقه به وسیله پیگیری تجزیه بوسنی و هرزگوین، تهدید تحریم های غربی را رد کرده و با اشاره به اجلاسی قریب الوقوع با ولادیمیر پوتین اظهار داشت: من به جهت اینکه ترسو و بزدل باشم، انتخاب نشدم.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، میلوراد دودیک عضو شورای سه نفره ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین در گفتگویی با روزنامه گاردین اظهار داشت: من بواسطه خشم لندن، واشنگتن، برلین و بروکسل نمی ترسم و عقب نمی نشینم.
دودیک ۶۲ ساله که یکی از چهره های کلیدی در عرصه سیاست بوسنی در ۳۰ سال قبل است و زمانی حامی غرب بوده، حالا می گوید که برای اجرای برنامه هایش نیازی به انتها بوسنی و هرزگوین ندارد: "تحریم ها و قطع بودجه و کمک های مالی از طرف اتحادیه اروپا من را مجبور می کند تا از چین سرمایه گذاری بطلبم و انتظار دارم تا ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه هم به زودی به درخواست کمک من پاسخ بگوید."
وی ادامه داد: من همیشه چنین فکری داشته ام. وقتی با پوتین دیدار کنم درخواستی ندارم. اوست که همیشه می گوید "چه کمکی از دستم برمی آید؟" درباره رییس جمهوری چین هم همین طور است.
دودیک در هفته های اخیر بابت تمایلش برای خروج بخش صرب بوسنی و هرزگوین از نهادهای دولتی این کشور نظیر اداره مالیات، آژانس اطلاعات، قوه قضاییه و حتی ارتش ملی با هدف تشکیل یک نیروی صرب مورد انتقاد قرار داشته است.
این پیشنهاد در گزارشی به سازمان ملل به مثابه "جدایی طلبی" است و ریسکی خطرآفرین برای توافق صلح ۱۹۹۵ دیتون است که به جنگ داخلی بوسنی با ۱۰۰ هزار کشته بعد از تجزیه یوگسلاوی تمام کرد.
آن توافق صلح موجب تشکیل کشور بوسنی و هرزگوین شد که دو ماهیت دارد: فدراسیون بوسنی و هرزگوین شامل مسلمانان بوسنیایی و کروات ها و جمهوری صرب بوسنی. شورای سه نفره ریاست جمهوری بوسنی نیز توسط نمایندگانی از سه گروه اصلی قومی این کشور اداره می شود.
تحت اختیارات موسوم به "بُن" در سال ۱۹۹۷، اختیارات قابل توجهی برای قانونگذاری نیز به دفتر نماینده عالی اتحادیه اروپا مسئول اجرای این توافق اعطا شد. "پدی اشدان"، رهبر سابق لیبرال دموکرات های انگلیس، در دوران نمایندگی اش به صورت گسترده از این اختیارات برای متمرکز کردن اداره بوسنی و هرزگوین بهره برد.
همین اواخر نیز، "ولانتین اینزکو" که این پست را در تابستان سال جاری میلادی ترک کرد در پاسخ به کوشش های برخی افراد برای کم اهمیت جلوه دادن دامنه کشتار سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵، از این دفتر برای غیرقانونی کردن انکار نسل کشی استفاده نمود. این مساله موجب شد تا دودیک در ژوئیه امسال نمایندگان جمهوری صرب بوسنی را از نهادهای مرکزی خارج و در اکتبر هم پیشنهاد برگرداندن اختیارات و انتقال اراضی متعلق به دولت مرکزی را بیان کرد.
رهبر صرب های بوسنی که مدت هاست مخالف تغییرات ادعایی در توازن قدرت در بوسنی است گفته که همچنان بر توافق صورت گرفته در دیتون باور دارد اما این توافق بواسطه یک خارجی غیرمنتخب با اعمال بیش از ۱۴۰ قانون بوسیله جایگاه نماینده عالی اتحادیه اروپا و بدون یک دستورکار دموکراتیک کنترل شده است.
وی افزود: تمامی این دردسرها در کشور توسط چهار خارجی غیرمنتخب شامل نمایندگان عالی و سه قاضی منصوب شده از طرف دادگاه حقوق بشر اروپایی به وجود آمده است. آنها بعنوان یک سازمان مجرمانه هماهنگ مقابل ترتیبات قانون اساسی عمل می کنند.
از ۲۰۱۷ و بعد از آنکه دودیک حکم دادگاه قانون اساسی بوسنی را بابت برگزاری یک همه پرسی برای جشن گرفتن روز جمهوری صرب رد کرد، از سفر به آمریکا یا دسترسی به دارایی هایش برمبنای صلاحیت قضایی منع شد.
وی بتازگی به گابریل اسکوبار، معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور اروپایی مسئول اروپای مرکزی و جنوبی گفته بود که از تهدیدهای مطرح شده مقابل خودش ترسی به دل ندارد و تحریم های مالی احتمالی آلمان نیز او را از ادامه فعالیتش باز نمی دارد.
دودیک همچین اظهار داشته بود: البته که من به این تحریم های احتمالی خونسرد نیستم اما به جهت اینکه یک ترسو و بزدل باشم، انتخاب نشده ام.
برنامه هایی برای بازگرداندن اختیارات مقرر است در جریان جلسه پارلمان جمهوری صرب که ۱۰ دسامبر برگزار می شود، مطرح شود و دودیک بر تصمیمش درباره این طرح ها بعد از یک گفتگوی شش ماهه تاکید می کند.
او موضع خودرا در مورد بحث برانگیزترین پیشنهاد یعنی تشکیل ارتش جدید صرب ها با پیشنهاد گزینه های دیگر اصلاح کرده و اظهار داشت: نخستین مورد کاهش تعداد نیروهای ارتش ملی فعلی به نصف خواهد بود. اگر شما چنین چیزی را نمی خواهید چاره دیگری ندارید جز این که برمبنای خط مشی قانون اساسی بوسنی و هرزگوین ارتش جمهوری صرب را ایجاد کرده یا این که جمهوری صرب بوسنی را یک جمهوری غیرنظامی شده اعلام کنید. خوب در اینجا سه گزینه وجود دارد.
رهبر صرب های بوسنی همین طور پیشنهاد اخیر خودرا در خصوص محاصره پادگان های ارتش ملی با نیروهای صرب برای بیرون راندن آنها و این که در صورت مداخله نیروهای ناتو، "دوستان" ناشناس جهت کمک به او جمع شوند، بعنوان یک شوخی نادرست، رد کرد.
زمانی که مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده دودیک را بخاطر حمایتش از پیمان دیتون "فردی متفاوت" توصیف کرد، دودیک گفته بود که او به اشتباه بعنوان حامی درگیری معرفی شده است.
وی گفت، هیچ گاه نمی خواسته که بوسنی و هرزگوین به بن بست و شکست بخورد "اما توازن حساس توافق دیتون از مسیرش منحرف و این پدی اشدون بود که بدترین مدافع آن شد. من هیچ گاه به دنبال فروپاشی بوسنی و هرزگوین نیستم. فقط می خواهم این کشور برمبنای قانون اساسی خودش وجود داشته باشد. اگر نتوان به این طریق عمل کرد، پس چرا باید اصلا کار کند؟"
رهبر صرب های بوسنی مساله ارتکاب نسل کشی در سربرنیتسا را که در آن ۸۰۰۰ پسر و مرد مسلمان بوسنیایی در ژوئیه ۱۹۹۵ به قتل رسیدند، زیر سوال برد و اظهار داشت: نمی توانم احکام دادگاه مقابل افراد را به مناقشه بکشم، کسی جرم ارتکابی را رد نمی کند اما این مساله حقیقت دارد که داستان گفته شده کل ماجرا نیست. مسلمانان و صرب های بوسنی بصورت یکسان در این جنگ کشته شدند. هیچ حکمی وجود ندارد که بگوید نسل کشی توسط مردم صرب صورت گرفته باشد.
میلوراد دودیک می گوید، هنوز می خواهد با وجود کارشکنی های کشورهایی چون فرانسه و هلند به اتحادیه اروپا ملحق شود و با "اولویر وارهیئی" کمیسیونر توسعه اتحادیه اروپا سه هفته قبل دیدار کرده و درباره کسری احتمالی بودجه هشدار داده است.
وی اظهار داشته بود: مقرر است طوری رفتار نماییم که الحاق صورت خواهد گرفت، حتی اگر بدانیم چنین اتفاقی رخ نمی دهد. آنها یکسری برنامه ها را به ما پیشنهاد کردند و ما قدردان این هستیم. اما اگر می خواهید به ما نزدیکتر شوید، باید یکسری شرط و شروطی را که برای ما گذاشتید، کنار بگذارید.
رهبر صرب های بوسنی در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به اظهارات مطرح شده از طرف "کریستین اشمیت"، یکی از نمایندگان عالی اتحادیه اروپا و هشدارها درباره تهدید وجودی برای بوسنی و هرزگوین اضافه کرد: فکر نمی کنم پسر بدی باشم! در عوض، فکر می کنم خیلی واقع گرا هستم.
منبع:

1400/09/08
13:00:18
5.0 / 5
242
تگهای خبر: آمریكا , بال , سازمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هواپیما کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم