حلال پسندترین کشورها برای سفر از ایران تا تایلند!

حلال پسندترین کشورها برای سفر از ایران تا تایلند! به گزارش بازار پرواز، در میان برترین کشورهای حلال پسند برای گردشگران مسلمان، مالزی در صدر آمار است. تایلند و سنگاپور بعنوان کشورهای غیرمسلمان چندسالی است موقعیت خویش را در لیست برترین مقاصد «سفرِ حلال» تثبیت کرده اند، درحالی که ایران در رده پنجم این لیست قرار گرفته است.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، «مقاصد حلال» هر سال برپایه شاخص خدمات ویژه ای که کشورها به مسلمانان عرضه می دهند، رتبه بندی می شوند. بر این اساس مالزی کشوری است که حدودا از سال ۲۰۱۵ موقعیت خویش را درصدر جدول برترین مقاصد حلال برای سفر و گردشگری، حفظ نموده است. حالا عربستان با سرعتی زیاد در حال نزدیک شدن به صدر این جدول است، این کشور در تازه ترین لیست مقاصد برتر حلال رتبه دوم را به دست آورده و در کنار ترکیه و اندونزی ایستاده است.
عربستان در سالهای اخیر با تمرکز بیشتر بر نشان «حلال» در رستوران ها و ایجاد امکانات مناسب در فرودگاه ها و در دسترس قرار دادن نمازخانه ها و اجرای برنامه های ویژه (غیر از حج و عمره) برای گردشگران مسلمان، امتیاز بالایی را به دست آورده است.
سومین جایگاه این رده بندی به امارات تعلق دارد؛ کشوری که با عنایت به توسعه زیرساخت حمل و نقل و آسان کردن شرایط صدور ویزا برای شهروندان بیشتری از جهان، عنوان در دسترس ترین مقصد برای گردشگران مسلمان را از آنِ خود کرده است.
قطر در رتبه چهارم این رده بندی ایستاده و پیشبینی شده جایگاه این کشور با عنایت به دسترسی هایی که در حمل و نقل و ویزا در سالهای اخیر فراهم نموده و آنچه در جریان جام جهانی رقم خواهد خورد، در رده بندی مقاصد حلال با ارتقاء روبه رو شود.
رتبه پنجم این رده بندی که از جانب Crescent Rating صورت گرفته، مشترک به ایران و اردن اختصاص دارد. اردن در سال ۲۰۲۲ توانسته موقعیت خویش را در لیست برترین کشورهای حلال بهبود بخشد و با سه پله صعود به صورت مشترک با ایران در رده پنجم این لیست قرار گیرد.
ایران هم بیشتر از یک دهه است برای برند «حلال» همایش و گردهمایی برگزار می نماید و حتی یک سازمان بین المللی به این منظور تشکیل شده که نشان و گواهینامه «حلال» صادر می کند، اما بررسی های ایسنا حاکی از اینست که عملکرد آن همایش های مختلف با مبحث گردشگری حلال، با وجود شیوه زندگی که در کشور جریان دارد، تا کنون بگونه ای نبوده که نام ایران را در میان مقاصد برتر گردشگری حلال تثبت کند؛ مرور بیشتر لیست های پیشنهادی در رابطه با مقاصد حلال و یا گزارش های بین المللی که در اینباره تهیه و انتشار یافته این نتیجه را حاصل می کند که در کمتر فهرستی در ارتباط با برترین «مقاصد حلال» از ایران نام برده شده و Crescent Rating یکی از معدود رده بندی هایی است که جایگاه ایران را در میان مقاصد حلال برای گردشگری و سفر مشخص کرده است.


سال جاری بیشتر از ۱۳۸ کشور برپایه شاخص «حلال» از جانب Crescent Rating رتبه بندی شده اند. امتیازدهی به کشورها برپایه عواملی است که به سفر گردشگران مسلمان بدون نگرانی، کمک می نماید. این امتیازها برپایه نحوه دسترسی و ارتباطات، محیط زیست، امنیت و ثبات، خدمات حلال در رستوران ها و هتل ها و مهم تر از همه تجربیات منحصر به فرد برای گردشگران مسلمان، داده می شود.
در ادامه این رده بندی نام کشورهای بحرین، سنگاپور و ازبکستان هم دیده می شود که رتبه ششم را مشترک به خود اختصاص داده اند. در رده بندی سال جاری، ازبکستان بیشترین پیشرفت را داشته، به صورتی که از سال ۲۰۱۹ هفت پله صعود کرده و به رتبه ششم این لیست دست یافته است.
عمان، برونئی، کویت، مراکش، پاکستان، الجزایر، تونس، لبنان و مالدیو هم همچون کشورهایی هستند که در میان ۲۰ مقصد برتر حلال از آنها نام برده شده است.
رده بندی مقاصد حلال بیشتر در اختیار کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی (OIC) است. غیر از این، کشورهای غیرمسلمان و غیرعضو در OIC هم برپایه شاخص حلال هر سال رتبه بندی می شوند که در این بین، چهار کشور سنگاپور، تایوان، بریتانیا و تایلند موفق شده اند به لیست برترین ها راه یابند.
تایلند با وجود آن که یک کشور عموما بودایی است، البته با جمعیت قابل توجه مسلمان در جنوب آن، ثابت کرده است که یک مقصد محبوب برای مسلمانان، عموما از اندونزی است که به دنبال تعطیلات مقرون به صرفه و غذاهای تایلندی هستند.


انگلیس هم از دیگر کشورهای غیرمسلمان است که در این رتبه بندی، جایگاه خویش را بهبود داده است و در میان ۱۰ کشور برتر غیرملسمان که مقصد جذاب برای گردشگران مسلمان هستند، قرار گرفته است. اسپانیا هم همچون کشورهایی است که بعنوان یکی از امیدوارکننده ترین مقاصد سفر حلال ظاهر شده است.
هنگ کنگ، آفریقای جنوبی، ژاپن، فرانسه، آلمان، فیلیپین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، بوسنی و هرزگوین، ایرلند، کره جنوبی، هلند، کانادا، تانزانیا و روسیه از دیگر کشورهایی هستند که با وجود جمعیت کم مسلمان، اما اقدامات قابل توجهی برای جذب و استقبال از گردشگران مسلمان انجام می دهند.
آمارها حاکی از اینست که در سال ۲۰۱۹ جمعیت گردشگران مسلمان به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده، درحالی که با بازگشایی خیلی از کشورها از زمان همه گیری کرونا، این پیشبینی مطرح است که جمعیت گردشگران مسلمان در سال ۲۰۲۳ به ۱۴۰ میلیون نفر برسد و در سال ۲۰۲۴ این جمعیت به آمار پیش از کووید بازگردد و انتظار می رود بازار گردشگری حلال تا سال ۲۰۲۸ به ۲۳۰ میلیون نفر مسافر برسد.
این پیشبینی هم وجود دارد که میلنیال ها (نسل Y یا متولدان ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۴)، نسل Z (نسلی که بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ متولد شده اند) و مسافران زن با ۷۰ درصد سهم از دو میلیارد مسلمان در سرتاسر جهان، که زیر ۴۰ سال سن دارند، بیشترین تاثیر را در بین جمعیت مسلمانان مسافر داشته باشند. مسافران زن یکی از سریع ترین بخش های درحال رشد را می سازند و ۴۵ درصد از مسافران در سال ۲۰۱۹ یا حدود ۷۲ میلیون مسافر را ایجاد کرده اند.


گردشگری یا سفر حلال زیرمجموعه ای از گردشگری می باشد که برای خانواده های مسلمانی که قوانین اسلام را رعایت می کنند، طراحی شده است. هتل ها در چنین مقاصدی مشروبات الکلی سرو نمی کنند، استخرهای جداگانه و امکانات اسپا برای مردان و زنان وجود دارد، غذاهای حلال سرو می شود و دارای امکانات نمازخانه هستند. صنعت توریسم حلال همینطور پروازهایی را عرضه می دهد که در آن هیچ الکل یا خوراکی های غیرحلال سرو نمی گردد. در بعضی کشورها همچون ترکیه اخیرا «تعطیلات حلال» هم طراحی شده است که در هتل ها، همچون استخرهای جداگانه یا خانوادگی، رستوران های حلال وجود دارد و ویلاهایی با دیوارهای بلند ساخته شده است.
بررسی ها نشان داده است هم اکنون استاندارد واحد بین المللی شناخته شده ای در رابطه با گردشگری حلال وجود ندارد، اما حلال به معنای مجاز بر مبنای تعالیم اسلام است که در آن نوشیدن الکل و خوردن گوشت خوک، برهنگی و قمار ممنوع می باشد.
رویترز در سال ۲۰۱۴ گزارش کرده که مسلمانان جهان ۱۴۲ میلیارد دلار برای سفر (بدون احتساب حج و عمره) هزینه کرده اند که بعد از گردشگران چینی و آمریکایی در رده سوم پردرآمدترین گردشگران قرار گرفته بودند. طبق شاخص جهانی Crescent Rating، سفر مسلمانان در سال ۲۰۱۶ بیشتر از ۱۵۶ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی جهانی کمک کرده است.1401/07/06
12:36:31
5.0 / 5
198
تگهای خبر: آمریكا , بال , پرواز , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
drone
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم