لاوروف:

فرمول صلح اوکراین واقع بینانه نیست

فرمول صلح اوکراین واقع بینانه نیست به گزارش بازار پرواز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) در کنفرانسی مطبوعاتی 3 ساعته به سوالات اصحاب رسانه در مورد نتایج سیاست خارجی روسیه در سال ۲۰۲۲ و همینطور اولویت های سیاست خارجی این کشور در سال ۲۰۲۳ پاسخ گفت.


به گزارش بازار پرواز به نقل از اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه در مورد همکاریهای کشورش با چین اظهار داشت: در عرصه بین المللی، هم در سازمان ملل و هم از راه سازمان همکاری شانگهای، از راه بریکس، پروژه جاده چین، تمرینات مشترک و دیگر فعالیت ها و عرصه ها، هماهنگی بسیار نزدیکی داریم.
وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: غرب این مورد را می بیند، در استراتژی های اتخاذ شده توسط ایالات متحده، در بیانیه میان ناتو و اتحادیه اروپا، ما یک تهدید محسوب می شویم.
سرگئی لاوروف اظهار داشت: آمریکایی ها و اروپا درحال ارتکاب این اشتباه هستند که می خواهند روسیه و چین را به صورت همزمان مهار کنند. آمریکا به تنهایی نمی توانست این کار را انجام دهد. با ژاپن هم چنین کاری را می کنند، می خواهند اندونزی، کانادا، کره جنوبی را در آنجا درگیر کنند. برای ادامه روند سلطه خود در مهار روسیه و چین، نیروهای آمریکایی کافی نیستند. و این مستلزم بسیج کامل اردوگاه غرب است.
لاوروف در رابطه با تمایل غرب برای ایجاد دادگاهی ضد روسیه در سازمان ملل متحد در مورد مبحث اکراین تصریح کرد: چگونه یک کودک را سرگرم کردند، اکراین و ایالات متحده به یک دادگاه نیاز ندارند، بلکه به تریبون دیگری نیاز دارند.
وزیر خارجه روسیه در رابطه با روابط روسیه و غرب اضافه کرد: سطح روابط به آن چیزی که پیش از این بود، باز نخواهد گشت. این مورد را مدتها پیش اعلام نموده بودیم. دیگر هیچ موقعیتی وجود نخواهد داشت که شما به ما دروغ بگویید، اسناد را امضا کنید و بعد از آن از اجرای آنها امتناع کنید، همانطور که در مورد اعلامیه سازمان امنیت و همکاری اروپا در آستانه، شورای روسیه و ناتو، توافقنامه های تنظیم مقررات وضعیت در اکراین امضا شده توسط آلمان، فرانسه و لهستان، توافقنامه مینسک و غیره صورت گرفت. در تمام این مدت آنها به صورت مستقیم به ما دروغ می گفتند. هر سه امضاکننده توافقنامه مینسک بجز پوتین اعتراف کردند که توافقات مینسک برای خرید زمان و به دست آوردن تسلیحات بیشتر برای اکراین بوده است.
لاوروف در ادامه پرسش در مورد سوریه اظهار داشت: یکی از اشکالات اصلی در سوریه بحث "ادلب" است، جایی که نباید تروریستی وجود داشته باشد، این منطقه در شمال شرق سوریه است، جایی که روابط بین مقامات و کردها باید بهبود یابد. ما ناراحتی شرکای ترک خویش را درک می نماییم که ایالات متحده می خواهد از کردها برای ایجاد یک شبه دولت استفاده نماید.
وزیر خارجه روسیه در رابطه با اوضاع سوریه اظهار داشت: قطعنامه ۲۲.۵۴ خواهان برگزاری انتخابات با مشارکت کل مردم سوریه است. غرب امیدوار است که نوعی انتخابات را با مشارکت پناهجویان تحمیل کند و سپس از رای "صحیح" مخالفانی که آنها را تغذیه می کند، استفاده نماید.
لاوروف اظهار داشت که نمی توان به نارضایتی آشکار همکارانمان اشاره نکرد، چونکه غرب، در پس زمینه مطالبات در مورد اکراین، هیچ کاری در مورد فلسطین انجام نمی دهد.
لاوروف در مورد روابط روسیه و کشورهای عرب زبان اظهار داشت: اعراب دوستان قدیمی و وفادار ما هستند، من میبینم که آنها موقعیت ما را درک می کنند. درک این مورد که این مسائل در مورد اکراین نیست، بلکه در مورد مبارزه برای نظم نوین جهانی بین کسانی است که معتقدند جهان باید تابع آنها باشد و آنها که می خواهند نظم جهانی دموکراتیک باشد.
لاوروف اظهار داشت: سه روز پیش از سخنرانی من در قاهره، هیئتی از دیپلمات های غربی نزد دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی آمدند و خواهان لغو سخنرانی بنده، یا محکومیت علنی روسیه و یا عدم عکسبرداری با وزیر خارجه روسیه شدند. در اتحادیه عرب همه این خواسته ها رد شد.
وی خاطرنشان کرد: مسکو می خواهد ارتباطات بلندپایه ای را با عراق امسال میلادی برقرار کند.
لاوروف بیان نمود: ما دست از تلاشهایمان در برابر مسئله فلسطین، در برابر سوریه و در برابر حل وضعیت لیبی و همینطور عراق برنمی داریم. ما حالا درحال برنامه ریزی برای ارتباطاتی بلندپایه با همکاران عراقی خود هستیم.
وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهار داشت: تراژیک ترین کلمه سال ۲۰۲۲ "جنگ" است. عملیات ویژه نظامی روسیه پاسخی به جنگ ترکیبی است، جنگی که ضد روسیه به راه انداخته شد. کلمه ای که امید می دهد "پیروزی" است، به نظرم دنیا باید کلمه "پیروزی" را بشنود. کسانی که می خواهند کلمه "مذاکرات" را بشنوند، خودشان آنها را دستکاری می کنند تا درگیری طولانی شود. من از گفتن این کلمه ترسی ندارم، چونکه آنچه [در اوکراین] درحال رخ دادن است، پاسخ ما (...) به جنگ ترکیبی است که ضد ما و تحت شعار آن در چارچوب های مختلف به راه انداخته شد. غرب حالا درحال ترویج دستور کار خود است.
لاوروف پیش از این گفته بود که حجم کمک های نظامی و اقتصادی غرب به اکراین نشان دهنده خطرات بزرگ ناتو و اتحادیه اروپا در جنگ ترکیبی و جهانی با روسیه است. وی همینطور ایالات متحده را متهم کرد که ضد روسیه جنگ می کند و می خواهد "مسأله روسیه" را به همان روشی که هیتلر می خواست مساله یهودی را حل کند، "حل کند".
لاوروف اظهار داشت که "صنعت اروپا درحال حرکت به سمت ایالات متحده است، تحلیل گران سیاسی غربی می گویند که یکی از اهداف آنچه در اطراف اکراین اتفاق می افتد، کاهش شدید رقابت پذیری اروپا و سپس چین است."
وزیر خارجه روسیه افزود: در مورد "عادات استعماری"، رئیس جمهور پوتین گفت این یک ارزیابی واقعی از آنچه غرب در تلاش است انجام دهد، می باشد. استعمار زمانی است که شما فردی را اسیر می کنید و به هزینه او زندگی می کنید. شما می توانید تمام طرح ها و ساختارهای یک کشور دیگر را تابع خود کنید، کاری که آمریکا با اتحادیه اروپا انجام می دهد.
لاوروف در رابطه با طرح فنلاند برای پیوستن به ناتو اظهار داشت: فنلاند الگوی روابط دوستانه میان کشورها بود، اما سرعتی که فنلاند به صورت ناگهانی لفاظی و موضع خویش را تغییر داد، مرا شگفت زده کرد. آنها مستقیما پوتین و استالین را با هم مقایسه کردند. این یک مونولوگ نسبتاً ابتدایی است. به نظر من فنلاندی ها باید تاریخ را به خوبی به خاطر بسپارند. و این حقیقت که آنها قربانیان بی گناه فرآیندهای جنگ جهانی نبوده اند. حیف است که هر آنچه در اروپا به تلاش فنلاند به وجود آمد، توسط خود فنلاند از بین رفت.
لاوروف اظهار داشت که "تولید ناخالص داخلی گرجستان پارسال ۱۰ درصد رشد کرد که به طور عمده ناشی از گردشگران روسیه بود و ما شاهد می باشیم که گرجستان تحت فشار غرب برای پیوستن به تحریم ها قرار دارد."
لاوروف معتقد است: وقتی در اکراین نهاد حفظ سنت ها، تاریخ و انتقال نسل به نسل آنها از بین می رود و ممنوع می باشد، این گونه است که غرب ضد ارزش های ما می جنگد.
لاوروف اظهار داشت: نتیجه ای که من از موضع کشورهای اروپایی می گیرم اینست که ایالات متحده، تمام اروپا را مجبور به تسلیم شدن در مقابل خود کرد.
وی افزود: وقتی آمریکا به سوریه حمله کرد و آغاز به تخریب شهرهای سوریه مانند رقه کرد، هیچ کس به هیچ دادگاهی فکر نکرد. زمانی که دادگاه کیفری بین المللی تصمیم گرفت به جنایات ایالات متحده در افغانستان رسیدگی کند، ایالات متحده بالاترین دستگاه قضایی را به تحریم تهدید کرد.
لاوروف اعتقاد دارد که ایالات متحده هم عراق و هم لیبی را نابود کرد، در یوگسلاوی آنها تصمیم گرفتند بالکان را نابود کنند، همچون برای خشنودی آلمان که کرواسی و اسلوونی را به رسمیت شناخت و بدین وسیله امکان ایجاد یک قالب متفاوت بین کشورهای بالکان را از بین برد.
لاوروف افزود: ما کشوری هستیم که در آن تعداد زیادی ملیت زندگی می کنند، تقریبا تمام ادیان جهان در آن نمایندگی دارند، به سنت های ملی احترام گذاشته می شود، ما سالهاست که بعنوان یک کشور چند ملیتی درحال توسعه هستیم.
وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: در این مرحله ما نیازی به ابتکار در آن حوزه هایی که خود غرب بسته است، نداریم، مثلا شورای اروپا. غرب همینطور تصمیم گرفته است حضور روسیه را در آن لغو کند و موانع تبعیض آمیزی برای شرکت نمایندگان ما در کنوانسیون ها و رویدادهای بازبینی ایجاد نماید. بنابراین اخیراً از کنوانسیون مبارزه با فساد خارج شدیم.
لاوروف: روسیه آماده است هر پیشنهاد جدی غرب برای مذاکره در مورد اکراین را بررسی کند، اما تابحال هیچگاه چنین چیزی وجود نداشته است. گفتگو با غرب تنها به علت مساله اکراین، موضوعی بی مفهوم است. غرب از اکراین برای از بین بردن سیستم امنیتی در اقیانوس اطلس استفاده می نماید که شامل حل همه مسائل از راه گفتگو و جستجوی مصالحه است. غرب در تماسهای پراکنده با روسیه چیزی نمی گوید که فراتر از گفتار عمومی باشد. فرمول صلح پیشنهاد شده از جانب ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اکراین غیرواقع بینانه است چون موضوعات مختلفی – از انرژی تا امنیت غذایی و خروج سربازان روسی – در آن مخلوط هستند. نمی توان در رابطه با مذاکره با زلنسکی صحبت کرد با اینکه فقط به این علت که او به صورت قانونی مذاکره با دولت روسیه را برای خود ممنوع اعلام نموده است.
وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: سیاست خارجی اکراین توسط کشورهای غربی دیکته می شود که هنوز هیچ پیشنهاد «جدی» به روسیه در مورد چگونگی حل مناقشه عرضه نکرده اند.
او قول داد که اگر یک فرمول بندی شود، مسکو آنرا مورد توجه قرار خواهد داد.
لاوروف خاطرنشان کرد که روسیه مایل بود از پیش نویس آتش بس پیشنهادی اکراین در اواخر ماه مارس حمایت کند. اما کشورهای غربی "زنجیره کی یف را قطع کردند و گفتند "خیلی زود".
مقامات غربی بارها مدعی شده اند که تسلیح اکراین به این کشور کمک می نماید تا به موقعیت بهتری در مذاکره برسد و هیچ مذاکره ای با روسیه نباید پیش از این اتفاق بیفتد.
لاوروف این تصور را که کشورهای دیگر نباید «یک کلمه در مورد اکراین بدون اوکراین» بگویند، «بیهوده» خواند. او نتیجه گرفت که در حقیقت، "غرب برای اکراین تصمیم می گیرد" سیاست خارجی آن چگونه باشد.
لاوروف متعهد شد که روسیه «به هر پیشنهاد جدی» برای غلبه بر بحرانی که از جانب ایالات متحده و متحدانش آمده باشد، واکنش نشان خواهد داد، اما تابحال هیچ پیشنهادی ارسال نشده است. به قول این دیپلمات ارشد روسی، حتی در طول تماسهای پراکنده پشت درهای بسته - مانند دیدار نوامبر بین ویلیام برنز، رئیس سیا و سرگئی ناریشکین، همتای روسی او - آمریکایی ها چیزی تفاوت اساسی با موضع عمومی خود نمی گویند.
لاوروف اضافه کرد: روند تشکیل یک نظم جهانی چندقطبی طولانی خواهد بود، یک دوره تاریخی خاص طول خواهد کشید. و ما در میانه این روند هستیم.
لاوروف در پاسخ به این سؤال که آیا اقدامات نظامی در قالب عملیات ویژه نظامی در اکراین امسال تمام می شود یا خیر اظهار داشت: اهدافی تصور نمی شوند، تهدیدات از جانب اکراین برای روسیه باید از بین بروند. روش واشنگتن در مورد دیکته در امور بین الملل به این معناست ما اجازه داریم، هر چه بخواهیم و هر کجا که بخواهیم، ​​در هر گوشه از جهان انجام دهیم. دیگران بدون رضایت ما نمی توانند کاری انجام دهند، حتی اگر امنیت شما به خطر بیفتد. اصول سازمان ملل توسط غرب منحرف شده است، اصول عدم مداخله در امور داخلی رعایت نمی گردد، صدها بار آمریکا از نیروهای خود در خارج از کشور بهره برد که نقض آشکار منشور سازمان ملل بود.
وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: طرف روسی اعتقاد دارد که نیازی به ابتکار در آن حوزه هایی که خود غرب آنها را بسته است، همچون همکاری با شورای اروپا، ندارد.
او اظهار داشت: من فکر می کنم اصولاً در این مرحله ما نیازی به ابتکار عمل در حوزه هایی که خود غرب بسته است، نداریم، همچون تعامل بسته شده با شورای اروپا، که همه به آن افتخار می کردند.
لاوروف توضیح داد: علاوه بر این، چندین کنوانسیون در شورای اروپا وجود دارد که نیازی به عضویت در شورای اروپا ندارد، اما به شما اجازه می دهد در این کنوانسیون ها شرکت کنید و ازاین رو غرب تصمیم گرفت روسیه را در اینجا هم لغو کند و موانعی تبعیض آمیز برای آن ایجاد نماید. مشارکت نمایندگان ما در کار نهادهای مربوطه این کنوانسیون ها که برای افراد غیرعضو شورا آزاد است.
لاوروف تصریح کرد که "مناطق لوهانسک و دونتسک نمی توانند تحت حکومتی زندگی کنند که آشکارا آنها را تروریست و غیرانسان می خواند و روزانه مهدکودک ها و بیمارستان ها را بمباران می کند. همه موظف به رعایت اصل ارزش سرزمینی در ارتباط با کشورهایی هستند که دولت های آنها به اصل خودمختاری احترام می گذارند و از منافع همه مردم ساکن در یک سرزمین معین محافظت می کند."
وزیر خارجه روسیه در ادامه کنفرانس مطبوعاتی خود اظهار داشت: نکته اصلی برابری حاکمیتی دولت ها، اصل تعیین سرنوشت مردم و همینطور اصل ارزش سرزمینی دولت ها است. از همان ابتدای تشکیل سازمان ملل، این اصول این پرسش را بیان کرد که اولویت بیشتر چیست؟ رویه خاصی بوجود آمد که در قالب آن کشورها این مشکل را مورد بحث قرار دادند، در نتیجه در سال 1980 اعلامیه مجمع عمومی در خصوص اصول مترقی حقوق بین الملل متولد شد که بیان می کند که اصل تعیین سرنوشت، مردم است.
لاوروف در رابطه با کار سازمان پیمان امنیت جمعی اضافه کرد: "کشورهای مستقل مشترک المنافع و پیمان امنیت جمعی برنامه هایی برای فعالیت مشترک سیاست خارجی و پیش نویس بیانیه های مشترک دارند. بله، مذاکره می تواند دشوار باشد، چونکه کشورهای پیمان امنیت جمعی در روابط با غرب مشکل دارند، چونکه آنها در شرایط اقتصادی مشکلی هستند و آمریکا هر زمان که بتواند به آنها ضربه می زند. اینها روابط بین کشورهای برابر است که بر مبنای توازن منافع، همه شرکت کنندگان از آنها سود می برند.
وزیر خارجه روسیه در مورد اوضاع قره باغ اظهار داشت: ما با موضع کنونی ارمنستان، زمانی که دوستان ارمنی ما احتیاج به حضور مأموریت سازمان پیمان امنیت جمعی در قره باغ را درخواست نمودند، مشکل داریم. اما این تصمیم گرفته نشد، چونکه همکاران ارمنی اصرار داشتند که این سند حاوی محکومیت الزامی آذربایجان باشد.1401/10/28
14:58:07
5.0 / 5
203
تگهای خبر: آمریكا , انرژی , بال , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
drone
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم