مجتمع فولاد اسفراین قهرمان مسابقات ملی كشتی با چوخه شد

مجتمع فولاد اسفراین قهرمان مسابقات ملی كشتی با چوخه شد بازار پرواز: اسفراین- مسابقات ملی كشتی با چوخه 14 فروردین در گود زینل خان اسفراین عصر امروز سه شنبه با قهرمانی تیم مجتمع فولاد اسفراین به آخر رسید و تیم های سبك سازان شرق و آسانسور شرق تهران به ترتیب دوم و سوم شدند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا این رقابت ها طبق رسمی كهن با حضور 220 كشتی گیر نام آور در این رشته ورزش سنتی در قالب 45 تیم و با حضور چوخه كاران 10 استان در پنج وزن 66، 74، 84، 96 و به علاوه 96 كیلوگرم برگزار گردید.
نفرات برتراین مسابقات به شرح زیر است:
66 كیلوگرم: حسن گروهی از آسانسور شرق تهران، حمید سلیمانیان از شیروان، غلام نجاری از مرزبانی خراسان شمالی
74 كیلوگرم: علی مردانی از مجتمع فولاد اسفراین، علی شاهوردیان از تیم آسانسورشرق تهران، الیاس پاكدل از تیم داماص ارگانیك
84 كیلوگرم: امیر قاسمی نژاد از تیم مجتمع فولاد اسفراین، علی شیخ حسینی از تیم داماص ارگانیك، مهران مختاری از آسانسور شرق تهران
96 كیلوگرم: وحید قائمی از مجتمع فولاد اسفراین، محمد تیموری از تیم سبك سازان شرق، جلال محجوب از چناران
96 + كیلوگرم احمد میرزاپور از تیم سبك سازان شرق، عباس نیك سرشت از داماص، جعفر پهلوانی از تیم مجتمع فولاد اسفراین
به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا جوایز نفرات اول تا سوم این مسابقات به ترتیب 50، 40 و 30میلیون ریال جایزه نقدی و یك گلیم سفره كردی از جانب میراث فرهنگی شهرستان اسفراین به ارزش 10میلیون ریال بود.
آیین بزرگترین مسابقات ملی كشتی باچوخه كشور همه ساله 14 فروردین در شهرستان اسفراین استان خراسان شمالی طبق سنتی دیرین و كهن با حضور نام آوران این عرصه از سراسر كشور برگزار می گردد.
این رویداد بزرگ ورزشی كه از آن بعنوان بزرگترین رویداد گردشگری تك مكانی و تك زمانی ورزش كشورنیز یاد می شود، بیش از 70 هزار تماشگر مشتاق در گود چشمه زینل خان اسفراین از نزدیك تماشا می كنند.
چوخه واژه ای كردی و نام لباسی است كه كشتی گیران این رشته به تن می كنند كه از شنل كوتاهی كه كشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محكم می كنند تشكیل شده و از آنجائیكه این كشتی از قدیم الایام در میان عشایر كرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام كشتی باچوخه معروف شده است.
مسابقات مزبور با نواخته شدن دهل و سرنا همراه است كه در ذهن بیننده تداعی كننده رشادت ها و دلاوریهای پهلوانان و نام آوران تاریخ ایران است.
كشتی گیران چوخه پیش از آغاز مسابقه وضو گرفته و با روحیه ای معنوی پا به میدان گذاشته و بعد از روبوسی با حریف با دستور داور مسابقه كه معمولا از پیشكسوتان كشتی با چوخه است، كشتی را آغاز می كنند.
كشتی با چوخه سنتی را به شكلی می توان مادر تمام كشتی های آزاد، فرنگی، جودو و كوراش دانست زیرا كه اغلب فنون آن شبیه آنها است و بتدریج به كشتی های دیگر هم رسوخ پیدا كرده است.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 كیلومتری جنوب شرقی بجنورد مركز خراسان شمالی قراردارد.
7189/ 6042


1397/01/15
16:13:53
5.0 / 5
5082
تگهای خبر: جت , سفر , كشتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هواپیما کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم