اقبال گلكاران خراسان رضوی كوتاه چون عمر گل

اقبال گلكاران خراسان رضوی كوتاه چون عمر گل بازار پرواز: مشهد– وضعیت صنعت نوپای گل و گیاه در خراسان رضوی، به رغم تلاش فعالان این بخش برای به دست گرفتن بازار و كسب سود، چندان بسامان نیست و صنعتگران اقبال خویش را در این رده از كسب و كار، بلند نمی بینند.


گلكاران می گویند، گل جزو كالاهای زینتی است و در سبد اقشار متوسط به پایین جامعه چندان جایی ندارد بنابراین نداشتن فروش خوب، تاثیر مستقیمی بر اقتصاد صنعت گل و گیاه این استان دارد.
به گفته آنان صنعت گل مانند دیگر صنایع خرد خراسان رضوی، نیازمند اقدامات حمایتگرانه مسئولان و متولیان این بخش است كه تولیدكنندگان و عرضه كنندگان گل را از آموزش گرفته تا بازار یاری دهند.
تولیدكنندگان، مسئولان و عرضه كنندگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، دیدگاه های متفاوتی نسبت به صنعت نوپای گل و گیاه در خراسان رضوی دارند و هر یك از دیدگاه خود مشكلات این بخش را تبیین می كنند.

*عدم تناسب بین توان و میزان تولید گل و گیاه در استان
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 279 هكتار گلخانه شامل محصولات مختلف در استان با 2 هزار بهره بردار مستقیم وجود دارد و این گلخانه ها زمینه اشتغال بیش از 10 هزار نفر را فراهم نموده اند.
سیدهاشم نقیبی اظهار نمود: از مجموع گلخانه های خراسان رضوی، 17.2 هكتار به گلهای شاخه بریده، 5.7 هكتار به گیاهان آپارتمانی و 20 هكتار به گلهای فصلی و نشایی اختصاص دارد.
وی بیان كرد: سالانه به صورت متوسط در خراسان رضوی 15 میلیون و 600 هزار شاخه گل بریده در گلخانه ها و 76 هزار و 500 شاخه گل بریده در فضای باز تولید می گردد.
وی اظهار نمود: میزان تولید گلهای آپارتمانی و گلدانی در خراسان رضوی سالانه 2 میلیون و 300 هزار گلدان و میزان تولید گلهای فصلی و نشایی 31 میلیون و 500 هزار بوته است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی با اشاره به مشكلات تولیدكنندگان گل و گیاه اظهار داشت: تولید استان در بخش گلخانه ای بیشتر از متوسط كشوری بوده اما با این حال ظرفیت و توان خراسان رضوی برای تولید گلخانه ای بویژه در بخش گل و گیاه بیشتر از حد فعلی است.
نقیبی تصریح كرد: بعضی گلكاران با مدیریت بهره وری در گلخانه ها آشنا نیستند و از ظرفیت گلخانه ها نمی توانند به خوبی بهره بگیرند بنابراین باید در حدی دوره های آموزشی، فنی و كاربردی برای گلخانه داران برگزار گردد تا آنان بتوانند به ظرفیت واقعی استفاده از گلخانه دست یابند.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی اظهار داشت: جهاد كشاورزی، مركز آموزش كشاورزی و سازمان نظام مهندسی كشاورزی استان به صورت جداگانه یك سری دوره های آموزشی و كارگاه های آموزش فنی برای بهره برداران و كارشناسان مسئول فنی گلخانه ها و برنامه هایی برای ارتقای دانش فنی بهره برداران برگزار كرده اند.

*بوروكراسی اداری مانع تولید سودمند
رئیس انجمن صنفی تولید كنندگان گل، گیاه، بذر و نهال خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 250 تولید كننده گل، گیاه، بذر و نهال در استان فعال می باشند كه تولیدكنندگان در بخشهایی مانند نهال و گل شاخه بریده تولیدات بیشتر و مرغوب تری دارند.
مهرشاد مدی اظهار نمود: تولیدكنندگان گل و گیاه استان بویژه مشهد از دانش كافی برای تولید برخوردار می باشند و كم انصافی است كه بگوییم اطلاعات آنان در مورد پرورش و نگهداری گل و گیاه كم است زیرا در این مسیر موسسات و مراكز آموزشی به كمك آنان آمده اند.
وی بیان كرد: مشكل عمده تولیدكنندگان گل و گیاه در خراسان رضوی عدم برخورداری از توان مالی و امنیت اقتصادی كافی است كه رفع این مشكل در گرو برنامه ریزی های مدیریتی در سطح كلان كشور است.
وی اظهار نمود: منشاء بیشتر مشكلات گلكاران و فروشندگان گل و گیاه، بذر و نهال خراسان رضوی، نبود برنامه ریزی مناسب و موانعی است كه برخی مدیران و دست اندركاران برای صنعتگران تولید می كنند.
وی اضافه كرد: اولین نمایشگاه دائمی گل و گیاه شرق كشور از سه سال قبل در مشهد راه اندازی شده و تحسین مسئولان و صنعتگران را برانگیخته اما هنوز این نمایشگاه گرفتار بوروكراسی اداری و برخی مسائل پیش پا افتاده است.
رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان گل و گیاه خراسان رضوی اظهار داشت: وقتی پروژه ای مورد تایید مسئولان قرار گرفته و مجوز اجرای آن را صادر می كنند، دیگر گرفتار كردن آن پروژه در بوروكراسی اداری بی مفهوم است.
وی اضافه كرد: متاسفانه اصول پایدار و یكنواختی برای مدیریت پروژه هایی مانند نمایشگاه دائمی گل و گیاه وجود ندارد تا مدیران پایبند آن باشند بنابراین به محض تغییر یك مدیر، مدیر جدید سلیقه ای عمل كرده و سبب تولید گره در كار تولیدكنندگان می گردد.
وی بیان كرد: نمایشگاه دائمی گل و گیاه شرق كشور بدون كمك گرفتن از دولت و با سرمایه گذاران بخش خصوصی و همت و تلاش و همراهی برخی مدیران شروع به كار كرد و سبب امیدواری تولیدكنندگان بسیاری شد اما درگیر شدن با مشكلاتی كه راه حل ساده ای دارد، فقط رونق این صنعت را دچار مشكل می كند.
مدی با اشاره به وضعیت صادرات گل از خراسان رضوی اظهار داشت: در 2 سال اخیر به جهت بروز مشكلاتی در ترخیص كالا در گمرك، صادرات گل از این استان كاهش یافته است.
وی اضافه كرد: نظارت ها و برخی ناهماهنگی های نهادهای مربوط در مرز سبب می گردد كه محموله گل یك یا 2روز در گمرك معطل بماند و چون گل به سرعت خراب می گردد دیگر صادركننده رغبتی به صادرات ندارد.

*رونق گل به وضعیت اقتصادی مردم وابسته است
رئیس اتحادیه گل فروشان، فروشندگان سموم و دفع آفات نباتی مشهد هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تولید و مصرف گل در مشهد در بهار امسال 40 درصد نسبت به سال قبل كاهش داشت.
محمود علیان اضافه كرد: گل جزو اقلام ضروری خانوار نیست و حدودا هزینه تمام شده تولید گل در ایران بیشتر از خارج كشور است بنابراین تولید و فروش گل چندان صرفه اقتصادی ندارد.
وی بیان كرد: تولید گل و گیاه در مشهد از نظر علمی و مكانیزاسیون دچار ضعف است و باید دانش آموختگان بخش كشاورزی وارد این رسته تولیدی شده و این صنعت را به لحاظ علمی و تجهیزاتی رونق دهند.
وی اظهار نمود: در وهله نخست رونق صنعت گل به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم وابسته است، دوم اینكه باید سازمان های دولتی از این بخش حمایت كرده و سطح علمی رسته تولیدی گل و گیاه را ارتقا دهند.
رئیس اتحادیه گل فروشان مشهد با اشاره به فعالیت 400 گل فروشی دارای مجوز در این شهر اظهار داشت: عمده مشهدی ها گل رز می خرند بنابراین تنوع گلهایی كه در مشهد تولید و عرضه می شود، محدود است زیرا خریدار زیادی ندارد و این مساله نوآوری را از گلكاران و فروشندگان می گیرد.
وی اضافه كرد: در شرایط اقتصادی فعلی افزایش سطح تولید گل برای صنعتگران سودی ندارد زیرا خانواده هایی كه وضع اقتصادی خوبی ندارند، گل در سبد خرید آنان از جایگاه ثابتی برخوردار نیست.

*شهرداری خریدار عمده گلهای تولیدی
مدیرعامل سازمان پاركها و فضای سبز شهرداری مشهد هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در بهار امسال برای تزیین و گل آرایی شهر، همه تولیدات باكیفیت گلكاران مشهدی خریداری شد.
احمدرضا سلامی اضافه كرد: بهار امسال 13 میلیون بوته گل هم برای استقبال از بهار در سطح شهر و میادین بر مبنای طرح و نقشه مشخص استفاده شد كه عمده آنها از گلكاران این شهر تامین شد و فقط برخی گلها مانند شب بو یا پامچال كه در مشهد تولید نمی شد یا تولیدات كفاف نیاز شهرداری را نمی داد، از دیگر استانها تامین شد.
رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان گل و گیاه خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرداری مشهد یكی از عمده ترین خریداران گلهای تولیدی این شهر است.
مدی اضافه كرد: مشهدی ها سه نوع گل شامل گلهای ویژه فضای سبز، گلهای تابستانه و گلهای پاییزه تولید می كنند اما گاه شهرداری در روزهای عید برای گل آرایی شهر از گلهایی استفاده می نماید كه تولید آن یا مناسب با شرایط اقلیمی مشهد نیست و یا تولید آن برای تولیدكنندگان توجیه اقتصادی ندارد.
وی اظهار نمود: با این حال استقبال مردم و شهرداری از گلهای بهار مطلوب بود و فروش گلهای بهاره تولید كنندگان گل و گیاه استان خراسان رضوی در بهار امسال رشد خوبی داشت.
7489/5132


1397/01/25
14:01:19
5.0 / 5
4345
تگهای خبر: بال , تولید , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم