یك گام دیگر در راه مقاوم سازی سلول های انسان در برابر ویروس

یك گام دیگر در راه مقاوم سازی سلول های انسان در برابر ویروس بازار پرواز: دانشمندان یك گام موثر دیگر در راه كدگذاری سلول های انسانی به منظور مقاومت در برابر ویروس ها برداشته اند، اما تحقق آن هنوز با چالش های زیادی همراه است.به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، دانشمندان در سال 2016 یكی از بزرگترین تلاش های مهندسی ژنتیك تاریخ را موسوم به "پروژه نویسی ژنوم"(Genome Project-write) در پیش گرفتند.

هدف آنها این بود كه سلول هایی انسانی تولید -نه فقط ویرایش- كنند كه در برابر همه ویروس های شناخته شده مقاوم باشد.

شروع این كار بسیار مشكل بود، چون كه نیاز به بودجه قابل توجهی داشت، اما اكنون به نظر می رسد كه كار به صورت جدی در حال انجام می باشد.

موسسه "ویس"(Wyss) هاروارد و شركت ایمونوتراپی فرانسوی موسوم به "سلكتیس" (Cellectis) یك قرارداد همكاری امضا كرده اند، در خصوص این كه ابزار مهندسی ژنوم "سلكتیس" در اختیار یك تیم از "ویس" به رهبری "جورج چرچ" قرار گیرد.

آنها از آنزیم های معمول برای حذف كدون های (codon) زائد استفاده می نمایند و با آن كدون ها از ربودن سلول ها توسط ویروس ها برای تولید نسخه هایی از خود پیشگیری می كنند.

كدون ها، نوكلئوتیدهای "سه گانه" هستند كه اسیدهای آمینه را برای پروتئین های خاص تولید می كنند.

این یك كار مهم اما بسیار پیچیده است. دانشمندان اظهار داشتند كه این پروژه نیاز به ایجاد 400 هزار تغییر بزرگ در 20 هزار ژن در ژنوم انسان دارند و این كار مقرون به صرفه نخواهد بود.

تیم "چرچ" تا كنون 321 تغییر در باكتری ای.كولی (E.Coli) بوجود آورده اند.

بازنویسی كد یك ژنوم انسان هم اكنون حدود 30 میلیون دلار هزینه دارد و حتی برنامه هایی برای كاهش این هزینه ها حدودا ممكن نیست.

این توضیحات شاید یك دلیل خوب برای این باشد كه چرا این پروژه از ابتدا 10 سال زمان برای رسیدن به هدف خود تعیین كرد و هیچ اطمینانی وجود ندارد كه این گروه در این زمان خود به هدف خود برسد.

سلول های ضدویروس می توانند برای درمان سلول های بنیادی استفاده شوند كه می توانند از ویروس های خطرناك مثل HIV جلوگیری نمایند.

برنامه های گسترده تری هم وجود دارد. دانشمندان می توانند كدون هایی كه احتمال بیشتری برای تولید تومورهای سرطانی دارند را جایگزین كنند و این روش می تواند در سلول های غیر انسانی (مانند محصولات كشاورزی مقاوم در برابر ویروس) استفاده گردد.

این كار به مفهوم آخر دادن به مبتلا شدن به بیماری نیست، بلكه احتمال مبتلا شدن به بیماری بسیار كم می گردد.
1397/02/13
18:51:07
5.0 / 5
4332
تگهای خبر: تولید , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هواپیمای عمودپرواز
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم